שתף קטע נבחר

אחיות נטשו מחלקות: "הגענו לקצה גבול היכולת"

"אם עד מחר לא ישתנה המצב, ניאלץ לסגור את המחלקות בבתי החולים בדרום", איימו האחיות, שעברו לעבוד במתכונת חירום בסורוקה וברזילי. התפוסה בבתי החולים בדרום כמעט כפולה מהתקן, ולטענתן החולים בסכנת חיים

האם קריאתן של אחיות בתי החולים תישמע הפעם? מהשעה 10:00 בבוקר היום (ד') נטשו האחיות בבתי החולים סורוקה בבאר שבע וברזילי באשקלון את משמרתן, ועברו לעבוד במתכונת חירום. זאת במחאה על העומס הבלתי נסבל. הסתדרות האחיות הודיעה כי האחיות הפסיקו לקבל חולים, ואף הזהירו: "החולים בסכנת חיים".

 

בתי החולים שוב עמוסים: אחיות בסורוקה נטשו

תפוסה של 220% במיון בסורוקה: "הצוות קורס"

עומס כבד בבתי החולים; 142% תפוסה בירושלים

 

יושבת ראש הסתדרות האחיות אילנה כהן, הזהירה: "האחיות בסורוקה ובברזילי הגיעו לקצה גבול היכולת, ובתנאים הללו בלתי ניתן לעבוד ולטפל בחולים. מדובר בסכנת חיים של ממש, כאשר במחלקות עם רשיון ל-38 חולים מאושפזים 70 חולים בתת-תנאים, במסדרונות. אם עד מחר לא ישתנה המצב, ניאלץ בלית ברירה לסגור את כל מחלקות בתי החולים בסורוקה ובברזילי".

 

האחיות בברזילי (צילום: שמוליק חדד) (צילום: שמוליק חדד)
האחיות בברזילי(צילום: שמוליק חדד)

 

אסנת בן חמו, יושבת ראש ועד האחיות בבית החולים ברזילי, אמרה כי "המצב אצלנו פשוט זוועה, הפנימיות קורסות, אנחנו בתפוסה של 180%. הפרוזדורים מלאים במיטות, חדרי האוכל הפכו להיות מחלקות אשפוז. יש כאוס נורא בבית החולים, האחיות קורסות ובמחאה החלטנו לנטוש את המחלקות ולעבוד במתכונת חירום".

 

האחיות קיימו אסיפת מחאה ברחבת הדשא של בית החולים, והביעו דרישה לפתוח מיידית מחלקות אשפוז נוספות כדי להקל על העומס. לאסיפה הגיע גם מנהל בית החולים, ד"ר רון לובל, שאמר: "אנו בהחלט תומכים במאבק. אתן חלק מאיתנו, והמאבק הזה הוא לטובת הרופאים, האחיות ובעיקר החולים". לדבריו, למצוקת אשפוז יש פתרונות בטווח הקצר, בהוספת מיטות אשפוז, ובטווח הארוך אמור משרד האוצר לדאוג להשלמת בניין האשפוז שמוקם כעת".

 

רבקה מירל, אחות בפנימית ג', קבלה ש"אי אפשר יותר להמשיך כך. האחיות עומדות בפני קריסה, בסופו של דבר מי שנפגע מכך הם החולים".

 

"המצוקה פה אמיתית" 

סנדרה אבוטבול, אחות בפנימית א', סיפרה שהאחיות לא מצליחות להגיע לחולים. "כל יום מגיעים בין 17-20 חולים ובמקביל משתחרר מספר זהה של חולים. החולים פה בסכנת חיים. עם זאת, אנחנו משתדלים כמובן לעשות את המירב כדי להגיע לכולם".

 

תמר דוד, מנהלת הסיעוד בבית החולים הבהירה כי "זו לא בעיה רק של סגל ותקנים, אלא גם של מחלקות שצריכות לקום פה באופן מיידי". גם היא העידה: "המצוקה פה אמיתית, האחיות עובדות קשה מאוד. לצערנו הרב חסרים שטחי אשפוז ומחלקות נוספות בבית החולים". לאחר אסיפת המחאה שבו האחיות למחלקות.

 

פרופסור אהוד גרוסמן, מנהל פנימית ד' בבית החולים שיבא בתל השומר, הסביר שאחת הסיבות לתפוסה המלאה היא תחלואת החורף. "מדובר במערכת שכל השנה נמצאת בתפוסה מלאה, אבל בדרך כלל בגלל הקור אנו עדים לעלייה בתחלואה בעיקר באוכלוסייה המבוגרת שסובלת ממחלות ריאתיות וקוצר נשימה". לדבריו, בתקופה זו העבודה בבית החולים הופכת להיות בלתי נסבלת. "יש מחסור חמור בכוח אדם ומיטות והדבר יוצר אי נעימויות רבות מול המטופלים ובני משפחותיהם. מהנסיון שלנו, הפיקים הללו בתחלואה נמשכים לפחות עד סוף חודש מרס".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסיפת מחאה בברזילי
צילום: שמוליק חדד
תפוסת שיא בסורוקה
צילום: הרצל יוסף
מומלצים