שתף קטע נבחר

שלטים בעוטף עזה: היזהרו מטילי נ"ט

צה"ל הציב 200 שלטי אזהרה ליד גבול הרצועה ושתל עצי ברוש ואקליפטוס בצדי כבישי הגזרה: "עדיין יש קטעים שחשופים לירי"

ירי הרקטות הערב מעזה הוא לא האיום היחיד מהרצועה על היישובים הסמוכים. עשרה חודשים לאחר טיל הנ"ט שנורה מרצועת עזה ופגע באוטובוס הילדים שנסע בציר לקיבוץ נחל עוז, השלימה בשבועות האחרונים אוגדת עזה את הצבתם של 200 שלטי אזהרה במרחבים הפתוחים סביב הרצועה.

 

השלטים הוצבו במועצות האזוריות אשכול, חוף אשקלון שדות נגב ושער הנגב, המקיפות את הרצועה, בעיקר באזורים המטוילים הקרובים עד 5 ק"מ מגדר המערכת - טווח טיל הקורנט המשודרג. בצבא חוששים שארגוני הטרור ינסו לשחזר את הפגיעה המוצלחת באוטובוס הילדים, באמצעות ירי נ"ט לעבר אוטובוסים, כלי רכב או קבוצות מטיילים. בשלטים נכתב: "בהנחיית מפקד הגִזרה לאור איומי צלפיה וירי טילים, חל איסור לנוע במרחב זה".

 

הכביש עדיין חסום לתנועה  (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
הכביש עדיין חסום לתנועה (צילום: יואב זיתון)

 

חלק מהשלטים אוסרים על הגישה לאתרים שונים, כמו נקודת התצפית באנדרטת "יד אנזק" שביער בארי, ולמצפור נביה מרעי של הקרן הקיימת לישראל. בעונה זו מגיעים אלפי מטיילים, בעיקר בסופי שבוע, ונהנים ממרבדי פרחים. האיסורים מתייחסים רק לטווח הקרוב לגדר. שמורות הטבע, הפארקים והחניונים בטוחים לשהייה ולביקור.

 

מבצע התקנת שלטי האזהרה הושלם  (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
מבצע התקנת שלטי האזהרה הושלם (צילום: יואב זיתון)

 

מלבד השלטים, נמשך מבצע "הייעור הביטחוני" באזור. עצי ברוש ואקליפטוס נשתלו בעלות של 3 מיליון שקלים סביב יישובים ובנקודות שונות בכבישי הגזרה, בעיקר בצמתים ובעיקולים שבהם מכוניות מאטות וחשופות יותר לפגיעת הטילים. טווח הנ"ט יכלול בעתיד הקרוב גם את תחנת הרכבת החדשה המוקמת סמוך לשדרות. בצבא צפויים לתת מענה הנדסי לתחנה, שיכלול מיגון והסוואה.

 

הציר הישן המוביל לנחל עוז, שבו נהרג דניאל ויפליך בן ה-16, נסגר מעת לעת בגלל התרעות על ירי נ"ט מכיוון הרצועה, וגם מתוך ציפייה שהאוכלוסייה באזור תתרגל לנסוע בכביש העוקף, החדש והבטוח שנסלל זמן קצר לאחר הפיגוע. "מיפינו את כל הנקודות הרגישות בגזרה, ועדיין יש קטעים קטנים בכבישים שחשופים לטווח הנ"ט", הסביר ל-ynet גורם צבאי, "יישום תוכנית המענה הביטחוני נמשך, ובמקביל ביצענו מיפוי של כל הקטעים הרגישים. אנחנו משתדלים כמה שיותר לא להגביל תנועת אזרחים, וההערכות שלנו הן שארגוני הטרור ינסו קודם לפגוע בכוחות הצבא, לפני שינסו לירות על אזרחים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עדיין מסוכן. גבול הרצועה
צילום: יואב זיתון
מומלצים