שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מדענים יצרו דבק שיכול לשאת יותר מ-300 קילו
  הסוף לקדיחת חורים? מדענים שאבו השראה משממיות ויצרו חומר דביק יעיל במיוחד: פיסה בגודל כף יד ממנו מסוגלת לשאת משקל של כמה אנשים
  כבר שנים רבות שטובי החוקרים בעולם מנסים לפצח את סודותיהן של השממיות ורגלי הקסם שלהן, שמאפשרות להן לטפס ולהידבק לכל משטח כמעט, ובעוצמה הגבוהה עשרות מונים ממשקלן. עכשיו, צוות חוקרים מתחום החומרים הפולימריים מאוניברסיטת מסצ'וסטס, טוען לפריצת דרך בתחום ומציג את ה-"Geckskin" – חומר סופר דביק חדש שמתיימר להציע יכולות מבטיחות מאוד בתחום.

   

  עוד בhwzone.co.il:

   

  עד עתה, מרבית המחקרים העריכו כי מקור מאפייני הדביקות הייחודיים בכפותיהן של השממיות הוא בשערות מיקרוסקופיות בקצוותיהן, המכונות Setae. עם זאת, הנסיונות לתרגם את האפקט למימדים גדולים יותר לא נשא הצלחה משביעת רצון. הפעם, צוות החוקרים בחר לחקור לעומק את כלל מבנה הרגל של השממיות, כולל העצמות, העור והגידים, וגילה כי לכל אלו יש תפקיד חשוב ביצירת הדביקות הנכספת. טווייתה של רפידה גמישה מעל למבנה קשיח ויצירה של מבנה דמוי גיד סינטטי איפשרה את יצירתו של החומר הדביק הייחודי, גם ללא התבססות על אותן מיקרו שערות.

   

   (צילום: HWZone) (צילום: HWZone)
  (צילום: HWZone)

   

   

  לטענת המדענים, פיסת Geckskin בעלת שטח פנים של כמאה סנטימטר מרובע תוכל להידבק בקלות למגוון רחב של משטחים שונים, ולהחזיק משקל עצום של למעלה משלוש מאות קילוגרם – די והותר בכדי להתאים לתליית טלוויזיות, מסכי מחשב, פאנלים סולאריים ומה לא, ללא צורך בקדיחת חורים ובאמצעים אלימים אחרים. בדומה לכפותיה של השממית, גם החומר המדובר אמור להתקלף בקלות מן המשטח אליו הודבק, מבלי להשאיר "שאריות" מציקות המאפייניות דבקים אחרים ומבלי לאבד ממאפייניו הדביקים. אחת מממנות הפרוייקט היא סוכנות DARPA של מחלקת ההגנה של ארצות הברית, מה שבהחלט עשוי לרמוז כי שימושיו הפוטנציאליים של ה-Geckskin לא יסתיימו בסלון ביתכם.

   

  ה"סופר דבק" החדש מורכב ברובו מחומר פולימרי נפוץ המכונה PDMS, אשר מחזק את התקווה כי בעתיד הוא יוכל לשמש כאלטרנטיבה זולה, פשוטה ומשודרגת לשיטות התליה של היום. עם זאת, כמו בהרבה חידושים אחרים מעולם האקדמיה, גם הפעם לאיש לא ממש ברור מתי כל זה עתיד לקרות.

   

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים