שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לראשונה: פרס ליצירה סאטירית ישראלית

  התיאטרון הערבי-עברי ביפו יעניק את "פרסטיטוציה" - פרס הסאטירה הישראלי הראשון שיעודד יצירת סאטירה נשכנית ובועטת. המנהל האומנותי: "האדמה כאן בוערת ולסאטירה יש השפעה וכוח לשנות את המצב"

  פרס חדש ליצירה הסאטירית הטובה ביותר יוענק אחת לשנה מטעם התיאטרון הערבי-עברי ביפו. הפרס, שישא את השם "פרסטיטוציה", יושק ב-1 במרס, באירוע חגיגי שיציג טעימות ממיטב הסאטירה בארץ מתחום התיאטרון, העיתונות, הטלוויזיה ועוד. שם הפרס מושאל ממטבע לשון שטבע אברהם שלונסקי, ככינוי לתעשיית הפרסים ששווה לתעשיית הזנות.

   

  הפרס, יוזמה משותפת של מנכ"ל התיאטרון הערבי-עברי יעקב אגמון ומנהלו האומנותי יגאל עזרתי, עומד על סכום של 10,000 שקלים ויוענק בחודש דצמבר. רשימת חברי וועדת הפרס לשנת 2012 כוללת את מיכאל גורביץ, יואב צפיר, יצחק שאולי, יעקב אגמון, נורמן עיסר וגבי אלדור.

   

  בהנהלת הפרס מדגישים: "השם, מבחינתנו, הוא הצהרת כוונות ולא חלילה זלזול במעמד הפרס. רצינו להזכיר כי על סאטירה לקחת את עצמה ברצינות, אבל גם באירוניה".

   

  יגאל עזרתי מסר: "האדמה בוערת, העיתונים מזכירים לנו את זה מדי בוקר, ועל התיאטרון, במיוחד כמו זה שלנו, שחרט על דגלו דיאלוג תרבותי בין ערבים ליהודים - לשאול כיצד הוא

  ממלא את חובתו התרבותית. כשהאדמה בוערת, הפרינג' והשוליים בוערים בסינרגיה ולמעשים הקטנים שלנו, כך אנו מקווים, יש השפעה.

   

  "ההחלטה להשיק את הפרס היא פוליטית-אומנותית באופייה ונובעת מהצורך להתמודד עם אתגרי התקופה בעזרת הומור נוקב. ההומור הזה, לא רק עוזר לקבלת ביקורת ולהחלקת הגלולה במורד הגרון, אלא צובע, אינשאללה, באופטימיות את תחלואי התקופה למחלה שהריפוי שלה הוא אופציה לא מייאשת. זהו אקט צנוע, מעשה פרינג'י, שאנחנו מקווים שיעודד עוד קצת עשייה תרבותית שלא בורחת לאסקפיזם".

   

  באירוע השקת הפרס ישתתפו סאטיריקנים ושחקנים שיבחרו במהלך האירוע את רגעי הסאטירה האהובים עליהם בכל הזמנים. בין המשתתפים בערב יהיו גם אפרים סידון, אורי גוטליב, עינת וייצמן, אלכס ליבק ואבי דנגור, המוכר יותר כ"אבי הזמר".

   

  הערב יינעל בהצגה "הבועלי", בבימויה של יעל טל, ובמרכזה קבוצת שחקנים שמנסה לעלות הצגה סאטירית והופכת להיות מושא הסאטירה של עצמה. "ההצגה הזו היא דוגמא מצוינת לאקט תרבותי שגדול מסך חלקיו" אומר עזרתי. "אנחנו חיים בבועה של הרבה 'הבועלים' וכאשר הקהל צוחק קצת על עצמו, קשה לו להתייאש מלרצות לשנות את המצב".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "פרסטיטוציה". "לסאטירה יש השפעה רבה על המצב במדינה"
  לאתר ההטבות
  מומלצים