שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כל משפחה גיבורה בדרכה שלה - בקומיקס

  איך הופכים אדם פשוט לגיבור על אמריקני מפורסם? בדרך כלל מבלגנים לו את המבנה המשפחתי טוב-טוב, עד שאין לו ברירה אלא להציל את העולם. לכבוד יום המשפחה יוני זאבו יצא למסע שורשים עם הגיבורים הכי שווים (וגם מתוסבכים) בקומיקס

  כשם שהמשפחה היא גורם מהותי, אם לא המשמעותי ביותר, בגיבוש האישיות וראיית העולם שלנו, משפחה היא גם קריטית בעיצוב אישיותו של גיבור העל. לכבוד יום המשפחה החלטנו להעיף מבט בגיבורי העל, משפחותיהם וכיצד הם משפיעים אלו על אלו.

   

   

  באטמן והמשפחה המורחבת. אבדן לצד עוצמה (עטיפת הקומיקס) (עטיפת הקומיקס)
  באטמן והמשפחה המורחבת. אבדן לצד עוצמה (עטיפת הקומיקס)

   

  בתעשיית גיבורי העל האמריקנית תופסת המשפחה מקום חשוב מאוד. בהמשך לדוגמאות של שייקספיר וגדולי המחזאים היוונים שהציבו את המשפחה במרכז יצירותיהם, המשפחה היא כר פורה לערכים טרגיים או קומיים, כך שבתחום שנהנה לשחק על הפאתוס, כמו קומיקס, המשפחה בהחלט תופסת מקום של כבוד.

   

  סיפור הפיכתו של אדם פשוט, יותר או פחות, לגיבור על, הוא לא דבר של מה בכך. גיבור על מוצלח יהיה מונע לרוב על ידי טראומה כלשהי. ואיזו חוויה היא יותר טראומתית מאשר אבדן המשפחה? יתמות פתאומית וכואבת היא הגורם המניע המשותף לכל גיבורי העל המוכרים ביותר, כאשר מה שמבדיל ביניהם היא צורת ההתמודדות עם אותה טראומה.

   

  משפחה מורחבת. לא רק בחגים (עטיפת הקומיקס) (עטיפת הקומיקס)
  משפחה מורחבת. לא רק בחגים

   

  כולם מכירים את סיפורו של באטמן, ילד עשיר ומפונק שהוריו נלקחים ממנו בסמטה בעבור שרשרת פנינים שצדה את עינו של פושע רגיל. הילד הזועם נשבע שאיש לא יעבור את הטראומה שהוא עבר  - כל עוד יהיה הדבר בשליטתו - ומקדיש את חייו ללחימה אולטמטיבית בפשע. הגורם המניע את ברוס ויין הצעיר הוא האשמה שהוא חש על כך שהוא שרד, בעוד הוריו נרצחו.

   

  מלחמה במשפחת הפשע

  כותבים רבים נהנו לשחק מחדש עם אלמנט האשמה בסיפור, בגרסאות שונות של שיחזור אותו לילה טרגי - החל מכך שמשפחת ויין נמצאת בסמטה לבד בגלל שברוס רצה לצאת מוקדם מהאופרה שהמשפחה הלכה אליה (כמו בסרטים של נולאן) ועד לסצנה בה ברוס התעקש על כך שאמו תלבש את שרשרת הפנינים שלה, על מנת להפוך את הערב למיוחד יותר, אותה שרשרת פנינים שהשודד רצה.

   

  מוות של הורים זו אשמה אדירה להעמיס על כתפיו של ילד כה צעיר - אשמה שמספקת תשובה מתקבלת על הדעת לשאלה למה אדם בוגר יתחפש לעטלף ויקפץ על גגות העיר כל לילה. כנראה שכל הסבר אחר לא היה תופס באותה עצמה. אך סיפורו של איש העטלף לא מסתיים שם. בשנת פעילותו השנייה באטמן נחרד כשהוא עד למותם של זוג אמני טרפז בקרקס, שנופלים למותם בעקבות חבלה בחוטים. בן יתר העדים נמצא בקהל גם בנם הצעיר של השניים.

   

  ברוס ויין, שחש הזדהות עם הצעיר, דיק גרייסון, ואשמה על כך שכשל בשבועתו, לוקח את הילד תחת כנפיו ומאמן אותו כשותף למלחמה בפשע. בפעולה זו, בנוסף לגיוס בן ברית, ויין מתחיל בתהליך של יצירת משפחה חדשה ואלטרנטיבית לעצמו.

   

  באטמן מתייתם - והופך לגיבור (עטיפת הקומיקס) (עטיפת הקומיקס)
  באטמן מתייתם - והופך לגיבור

   

  דיק גרייסון היה רק ה"סיפתח" לשורה של ילדים שותפים שהצטרפו בהמשך למשפחת העטלף. בשלב מסוים, לפני ש-DC (המוציאה לאור של חוברות באטמן) איתחלה את הסדרה, לבאטמן היו שלושה בנים מאומצים ובת אחת, בנוסף לבן ביולוגי שלא ידע על קיומו עד שהיה בן 10.

   

  מערכת היחסים בין באטמן, שמציב את עצמו כשומר הלילה המתבודד, למשפחתו - היא אחת ממערכות היחסים המסובכות בעולם הקומיקס. מצד אחד הכמיהה של באטמן למשפחה מציבה אותו באותה קטגוריה כמו מדונה ואנג'לינה ג'ולי  - רשימת הסלבים המאמצים הכפייתיים. אך מצד שני, טראומת הילדות, הפחד, האבדן וחוסר האונים מונעים ממנו להוריד את המסכה ולאפשר להם ליצור תא משפחתי אמיתי שמתפקד מבחינה רגשית.

   

  עכביש מסתבך בחוטים

  גיבור על אחר המונע על ידי רגשות אשם הנובעים מאבדן משפחתי הוא גיבור הדגל של Marvel קומיקס, ספיידרמן. בעוד האביר האפל הקדיש את כל חייו על מנת לפתח את המלחמה בפשע, הסיפור של פיטר פארקר, איש העכביש, שונה בבסיסו.

   

  ספיידרמן ללא המשפחה. כמעט רצח אב (עטיפת הקומיקס) (עטיפת הקומיקס)
  ספיידרמן ללא המשפחה. כמעט רצח אב

   

  פארקר, שהתייתם מהוריו בגיל צעיר, גדל אצל דודו ודודתו, בן ומאי פארקר. בגיל 16, בעקבות תאונת מעבדה המשלבת בין עכביש לקרינה רדיואקטיבית, הוא מקבל בדרך נס (ויש ימים שבהם יאמר שזה הגיע בדרך הקללה) כוחות על. בשלב זה של חייו פארקר הוא צעיר די נורמטיבי, אמנם לא פופולרי במיוחד, אך מוקף בתא משפחתי תומך ואוהב. ללא טראומה שתניע אותו הוא מנצל את יכולותיו למטרות כלכליות אנוכיות - ופותח בקריירה של מתאבק.

   

  אנוכיות זו בסופו של דבר חוזרת ונוקמת בו. שודד שפארקר מאפשר לו להימלט, מתוך תפיסה שתפקידו לא כולל לכידת שודדים, רוצח בהמשך את דודו האהוב של פארקר, בן. זהו הרגע בו ספיידרמן נולד באמת. אם באטמן מונע מתחושת אשמה וחוסר אונים על כך שלא היה יכול להציל את הוריו, אשמתו של ספיידרמן היא אדירה אפילו יותר. לפיטר פארקר היו את כל הכלים הדרושים למנוע את הרצח, אך בגלל אנוכיותו ואדישותו הוא לא התערב. אשמה זו מתגברת עוד יותר מאחר שהוא חייב לחיות, לא רק עם האבל האישי שלו, אלא גם עם האבל של דודתו המזדקנת, שאיבדה - באשמתו - את היקר לה מכל.

   

  בעקבות רצח בן פארקר, פיטר פארקר הצעיר נשאר עם המוטו של דוד: "יחד עם כוח גדול מגיעה אחריות גדולה", ומקדיש את חייו לטובת הזולת, בין היתר במטרה לנסות ולכפר על מעשיו. נקודה נוספת בה פיטר פארקר נתקל במוטיב המשפחה הוא בניסיונו להקים אחת כנגד כל הסיכויים. חברות הקומיקס הגדולות לא אוהבות שינויים גדולים בחיי הדמויות שלהן, ויעשו כל שביכולן לשמר את הסטטוס קוו.

   

  דוגמא אחת להתערבות כמו זו, קרתה כשמערכת היחסים בן פיטר לחברתו הראשונה, גוון סטייסי, העמיקה. מי שמפחד מספויילרים לקראת סרטי ספיידרמן החדשים, עשוי לרצות לדלג לפסקה הבאה. כשמערכת היחסים ביניהם הגיעה לשלב בו היה נדמה שהצעד הטבעי הבא של פיטר וגוון הוא חתונה, דאגו העורכים לקבוע שעל גוון סטייסי למות. הסיבה, לטענתם, היא שספיידרמן רווק הוא דמות מעניינת ונגישה יותר. העורכים פחדו לאבד את אלמנט המתח המיני הנובע משמירה על זהות סודית. וכך, באחד מסיפורי ספיידרמן המפורסמים ביותר גוון סטייסי נרצחת באכזריות על ידי הגובלין הירוק, אחד מהנבלים הראשיים של ספיידרמן.

   

  בחזרה לעתיד של ספיידרמן. הייתה חתונה, או שלא? (עטיפת הקומיקס) (עטיפת הקומיקס)
  בחזרה לעתיד של ספיידרמן. הייתה חתונה, או שלא?

   

  שנים מאוחר יותר, העורכים של ספיידרמן מצאו את עצמם באותה נקודה בדיוק, כשפיטר מתאהב במרי ג'יין ווטסון. במקרה זה הם אפשרו להם להתחתן ובמשך 20 שנה יצאו חוברות עם סיפורים על ספיידרמן נשוי - ובאושר. אך ספיידרמן לא היה ספיידרמן אם הוא לא היה אומלל, ולכן במהלך שנוי במחלוקת לפני כשנתיים, בעקבות דרישת העורך הראשי של Marvel הנישואים באו לקיצם. פיטר ומרי ג'יין, במטרה להציל את חייה של דודה מאי הזקנה שנורתה, חתמו על עסקה עם השטן (שב-Marvel טוענים שהוא לא השטן, אלא דמות הנקראת לגמרי במקרה מפיסטו) בה הם מוותרים על הנישואים שלהם לטובת חייה.

   

  הכי יתום - הכי גיבור

  לאחר האירוע שנקרא "One More Day" החלו להיכתב שוב סיפורים על ספיידרמן רווק שבכלל לא זוכר שהיה נשוי, והסטטוס קוו היקר נשמר. בזמן שגם באטמן וגם ספיידרמן מונעים על ידי אבדן משפחתי כואב, דווקא היתום האולטימטיבי הוא זה שהפך להיות הגיבור האולטימטיבי - הכוונה לסופרמן כמובן. בינקותו, סופרמן מתייתם לא רק מהוריו אלא מכל הגזע שלו, כשכוכב הלכת קריפטון מתפוצץ ולוקח את כל תושביו איתו. באקט אחרון של אהבה והקרבה, שולחים אותו הוריו בחללית לעבר כוכב לכת פרימיטיבי, במטרה להציל את חייו ולהמשיך את שושלת תרבותם העשירה.

   

  הדודים שגידלו את סופרמן. ככה דמיינתם אותם? (עטיפת הקומיקס) (עטיפת הקומיקס)
  הדודים שגידלו את סופרמן. ככה דמיינתם אותם?

   

  עם נחיתתו בכדור הארץ, החוצן היתום מאומץ על ידי ג'ון ומרתה קנט, זוג חקלאים טקסנים מסמולוויל המגדלים אותו על ערכים אמריקנים של צדק וחופש. קאל אל הקריפטוני מקבל את השם קלארק מהוריו, וזוכה לחינוך רגיל על אף יכולותיו הבלתי רגילות. בהשפעת חינוך זה, התואם את ערכי ארצות הברית של שנות ה-30 המאוחרות, הוא הופך לפטריוט ששומר בחירוף נפש על ערכי הדמוקרטיה.

   

  חקלאים חביבים, וילד אחד עם אמביציית הצלת עולם (עטיפת הקומיקס) (עטיפת הקומיקס)
  חקלאים חביבים, וילד אחד עם אמביציית הצלת עולם

   

  על אף שכוחו היה מאפשר לו, בקלות, להגשים את כל רצונותיו, סופרמן בוחר לשאול כמו כל ילד טוב - לא מה המדינה יכולה לעשות בשבילו, אלא מה הוא יכול לעשות בשביל המדינה. בשנים מאוחרות יותר כותבים התמקדובזרותו ובבדידותו של סופרמן כגורם המניע את עשייתו לטובת הכלל.

   

  סופרמן החוצן נחשף לטוב ביותר שיש לאנושות להציע בדמות הוריו ומושא אהבתו לוייס ליין, אך גם לרוע האנושי האמיתי. וכנציג אחרון של תרבות מתקדמת שרואה את הפוטנציאל שיש למין האנושי, הוא בוחר לאמץ בחזרה את כדור הארץ כביתו בדומה לאופן בו זוג קשישים טקסנים אימצו אותו. בדומה לבאטמן וספיידרמן - גם סופרמן יוצר לעצמו משפחה בכדור הארץ, המורכבת לא רק מהוריו, אלא גם מבת דודתו שמתברר שגם שרדה את חורבן קריפטון, לצד לוייס ליין שהופכת לאחר שנים של מתח רומנטי - לאשתו.

   

  השנה, בעקבות אתחול הסדרות, חל שינוי בסטטוס קוו של סופרמן. הוא הוחזר אחורה לנקודה מוקדמת בחייו, ובדומה לספיידרמן - גם סופרמן חזר לחיי הרווקות. חלק מהקושי שבו כותבים נתקלים בנוגע לסופרמן הוא שבניגוד לגיבורים רבים, על אף האסון שקרה לגזע שלו, סופרמן אינו מונע ישירות על ידי הטראומה, אלא על ידי מניעים אלטרואיסטים, כך שהדמות שלו מצטיירת כשל נער צופים חנוני שעוזר לזקנות לחצות את הכביש ומוריד חתולים מעצים. קצת חבל שקשה לקבל גיבור שפועל לטובת הכלל, סתם כי ככה אמא ואבא לימדו אותו.

   

  מכירים עוד סיפורי קומיקס על משפחות של גיבורי על? טקבקו במרץ!

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עטיפת הקומיקס
  עטיפת הקומיקס "החורבן של קריפטון". אחרי המאורע, סופרמן יצא לחפש משפחה חדשה
  עטיפת הקומיקס
  לאתר ההטבות
  מומלצים