שתף קטע נבחר

אובמה: נשתמש בכל כלי להפסקת הטבח בסוריה

"כולנו רואים את התמונות הנוראיות מסוריה", אמר הנשיא בבית הלבן והבהיר שהגיע הזמן לשים לכך סוף, בכל דרך אפשרית. במקביל, חולצו מהעיר חומס המופצצת יותר מ-20 נשים וילדים. העיתונאים הזרים שנפצעו בהפגזה טרם פונו

אחרי שחלק ממדינות ערב קראו לנקוט צעדים נגד סוריה , גם בארצות הברית נשמעת לשון תקיפה: נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, שהתייחס אמש (יום ו') למשבר בסוריה במהלך תדרוך בבית הלבן, הבהיר כי בכוונתו להשתמש "בכל כלי אפשרי" כדי לשים קץ לטבח במדינה. "כולנו רואים את התמונות הנוראיות שמגיעות מסוריה", אמר, "הגיע הזמן להפסיק את הרג האזרחים בידי ממשלתם".

 

מלחמת אזרחים בסוריה:

 

אובמה הזכיר גם את "ועידת ידידי סוריה", שבה נרשמו חילוקי דעות על רקע סיוע צבאי למורדים, אך אמר דווקא כי הוא מעודד מהאחדות הבינלאומית שמביע קיומו של הכינוס. הוא הבהיר כי על הקהילה הבינלאומית להתאגד בקריאתה לנשיא בשאר אסד לוותר על השלטון. "זה חיוני שהעולם ישלח מסר ברור לנשיא אסד לפיו הגיע הזמן לשינוי", הדגיש. "חשוב שלא נהיה צופים מהצד באירועים האלו".

 

לחימה ברחובות חומס (צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE) (צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE)
לחימה ברחובות חומס(צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE)

 

במקביל מדווחים פעילי האופוזיציה כי מאתמול בבוקר נהרגו ברחבי המדינה 103 בני אדם, כתוצאה מהפצצות בעיר חומס ומהתקפות הצבא בעיר חמה וכן באזורים נוספים במדינה. לדברי הפעילים, רוב ההרוגים היו אזרחים וביניהם 14 ילדים ואשה אחת.

 

"מקווים לחדש בבוקר את החילוץ מחומס"

עם זאת, על רקע שפיכות הדמים המתמשכת, מתגלה גם סימן חיובי: דוברת הצלב האדום הודיעה כי יותר מ-20 נשים וילדים סורים חולצו הלילה משכונת באבא עמרו בחומס, אך ציינה כי העיתונאים הזרים שנפגעו ומאושפזים בעיר, טרם פונו. "אנחנו מקווים לחדש את פעולות החילוץ בשעות הבוקר", אמרה הדוברת, "אנחנו מנהלים מגעים בנושא".

 

מוקדם יותר דיווח דובר אחר מטעם הצלב האדום, הנמצא בדמשק, כי "שלושה אמבולנסים נכנסו לשכונת באבא עמרו ויצאו מהאזור עם כמה נפגעים. המשא ומתן עם הרשויות בסוריה נמשך. האופוזיציה רוצה לפנות את כל הנפגעים, ללא יוצא מן הכלל, שזקוקים לטיפול רפואי".

 

עשן מעל שכונת באבא עמרו בחומס (צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE) (צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE)
עשן מעל שכונת באבא עמרו בחומס(צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE)

 

אותו הדובר אמר עוד לפני שהפינוי החל: "אם ניכנס לחומס, זה לא יהיה רק לפנות את העיתונאים, אלא לעזור למי שזקוק לעזרה ובראש ובראשונה לפנות את מי שצריך מסיבות רפואיות". בצלב האדום אמרו עוד כי 11 אמבולנסים וכלי רכב נוספים מוכנים כדי לפנות את הפצועים מהעיר.

 

הסעודים נטשו הוועידה: "לא די בסיוע הומניטרי"

בוועידה בתוניסיה דיברו נציגי המדינות על פעולות הומינטריות, דבר שעורר זעם בקרב המשלחת הסעודית. שר החוץ הסעודי, הנסיך סעוד אל-פייסל, עזב את הוועידה בשל חוסר התוחלת של הדיונים לדבריו. השר אמר: "אין די בהתמקדות בסיוע ההומניטרי לסוריה". הוא הוסיף כי יש לחמש את המורדים בסוריה. 

 

ראש ממשלת קטאר, השייח חאמד בן-ג'אסם, היה גם הוא תקיף בנאומו בכינוס בתוניסיה כי העם הסורי צופה על הוועידה הזאת בכאב עצום, ולא

מצפה להודעה אלא לצעדים ממשיים כדי להקל את כאבו, "כאן אני שואל את אסד וממשלתו: האם אתם רוצים לשלוט בסוריה מעל גופות? אין מנוס מכך שתקבלו החלטה אמיצה לטובת העם הסורי". 

 

מנגד, נציגי מדינות המערב היו מתונים יותר והסתפקו בפגיעה כלכלית. שר החוץ של צרפת, אלן ז'ופה, אמר כי האיחוד האירופי יקפיא את נכסי הבנק המרכזי של סוריה החל מיום שני הקרוב, כחלק מהגברת הלחץ להפסיק את האלימות נגד מתנגדי המשטר. "החל מיום שני, אנחנו ננקוט בצעדים חזקים, בין היתר בהקפאת הנכסים של הבנק המרכזי", אמר ז'ופה בכינוס. הוא קרא לממשל באזור חומס להוציא מהאזור את העיתונאים הפצועים.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 24/02/2012 21:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אש בחומס
צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE
ילד פצוע בחומס
העיתונאית מארי קולבין. נהרגה בחומס
צילום: EPA
מומלצים