שתף קטע נבחר

"ארה"ב: אסד הנואש עלול להצית את האזור"

לפי דיווח באתר "פוריין פוליסי", מחלקת המדינה האמריקנית הזהירה את מדינות ערב השכנות לסוריה מפני זליגת נשק כימי וביולוגי. בארה"ב חוששים שבמצב נואש, אסד עלול לעשות שימוש בנשק זה

ארה"ב עוקבת בחשש אחר מאגרי הנשק הכימי והביולוגי של סוריה ונערכת ליום שלאחר נפילת הרודן בשאר אסד, כדי למנוע זליגת נשק להשמדה המונית לידי מחבלים. אתר "פוריין פוליסי" מגלה שמחלקת המדינה האמריקנית החלה לתאם עם מדינות הגובלות עם סוריה פעילות למניעת העברת נשק כימי וביולוגי לתחומן.

 

האמריקנים פעלו בצורה דומה גם בלוב שלפני נפילת קדאפי, אבל מזהירים שהנשק הכימי שבידי סוריה מסוכן בהרבה. גם ישראל עוקבת אחר המאגרים הסוריים, בעיקר כדי לוודא שלא יועברו לידי חיזבאללה. בין היתר בארה"ב מביאים בחשבון שבמצב נואש יחליט אסד לעשות שימוש בנשק להשמדה המונית.

 

בשבוע שעבר שיגרה מחלקת המדינה התרעה ללבנון, ירדן, עיראק וסעודיה, על האפשרות שנשק כימי וביולוגי יוברח לשטחן. ארה"ב הציעה עזרה להתמודדות עם הסכנה הזו. בפנייה האמריקנית למדינות ערב נאמר שאסד, שטובח בבני עמו, עלול להיות מסוכן הרבה יותר במצב נואש ומוכן לעשות הכול כדי להציל את עורו ולהצית את האזור.

 

סוריה מחזיקה ברשותה מאגרי נשק כימי הכוללים גז חרדל וגז עצבים מסוג סארין. כמו כן היא מחזיקה נשק ביולוגי. לסורים יש גם מערך של טילים בליסטיים עם יכולת לשגר נשק להשמדה המונית.

 

עוזר מזכירת המדינה לביטחון בינלאומי ומניעת הפצת נשק להשמדה המונית, טום קאונטרימן, נפגש לאחרונה עם כתבים והביע ביטחון שארה"ב יודעת היכן נמצאים מאגרי הנשק הכימי והביולוגי, אבל זו עלולה להיות בעיה גדולה לאחר נפילת משטר אסד. "היינו רוצים שהמדינות השכנות ייכנסו לכוננות לקראת שינוי המשטר בסוריה וזה משנה אם השינוי יהיה בצורה מסודרת או בכאוס", אמר קאונטרימן.

 

יחד עם המעקב אחר הנשק הכימי והביולוגי, האמריקנים מבקשים מהמדינות הערביות הגובלות בסוריה לסייע למנוע הברחת טילי כתף. משלחת צבאית מירדן ביקרה ביום חמישי בפנטגון ותודרכה בהתאם. 

 

ההרג ברחובות סוריה נמשך. ארגוני אופוזיציה בסוריה דיווחו כי יותר מ-85 בני אדם נהרגו היום ברחבי המדינה מירי כוחות הביטחון, בהם ילד, ילדה ושלוש נשים. בין ההרוגים, 35 בני אדם מצאו את מותם בחומס הנצורה, 20 בחמה, שבעה הרוגים בפאתי חלב, 13 הרוגים באידלב ועשרה הרוגים בדרעא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים