שתף קטע נבחר

המפכ"ל על תקיפת החיילים: לא נעבור לסדר היום

רב-ניצב יוחנן דנינו שוחח עם מפקד משטרת מחוז חוף והנחה אותו לוודא שהדין ימוצה עם כל האחראים לתקיפה בחיפה. עד כה נעצרו 4 ערבים. אחד החיילים שהותקפו: "הם צעקו 'יהודים', חרטו לי על הראש והתעלפתי". חברו: "חשבתי שלא אשרוד"

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, עודכן הערב (שבת) בנוגע לחקירת תקיפת החיילים בחיפה, ואמר כי הוא "רואה בחומרה אירוע תקיפה אלים מסוג זה, שאין לעבור עליו לסדר היום". הוא שוחח עם מפקד משטרת מחוז חוף והנחה אותו לוודא שכל האחראים לתקיפה ייעצרו ושימצו איתם את מלוא חומרת הדין. עד כה נעצרו ארבעה ערבים.

 

 

גם השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', הבטיח חקירה ממצה באירוע הזה: "לא נאפשר התנהגות כזו ולא ייתכן שאירוע כזה יתרחש דווקא בעיר המאופיינת בדו-קיום. אני מצפה ובטוח כי המשטרה תניח את ידה במהירות על כל המעורבים בתקיפה, תקיים חקירה מהירה ואיכותית על מנת למנוע ממקרים קשים שכאלו להישנות. אנו נמתין להתפתחות החקירה על מנת להבין ולדעת את הרקע לאירוע".  

 

מפקד משטרת חיפה, ניצב משנה משה כהן, עדכן מוקדם יותר כי "האירוע החל כקטטה, כנראה על רקע לאומני, בו הותקפו שני חיילים שהיו בלבוש אזרחי. החקירה בעיצומה, ארבעה חשודים תושבי חיפה כבר נעצרו, וחשודים נוספים צפויים להיעצר".

 

אחד החיילים הפצועים בבית החולים רמב"ם  ()
אחד החיילים הפצועים בבית החולים רמב"ם

 

אחד החיילים שהותקפו מאושפז במחלקה הכירורגית כשהוא סובל מחבלות. אמו סיפרה בפתח חדרו כי הוא נפגע ברגל, בידיים ובגב ממכות יבשות. "יצאו מרכב אנשים עם מוטות ואלות. הבן שלי חשב שהם ממשיכים ללכת, ואז החבר שלו התחיל לצעוק 'תברח, תברח'. הם תפסו אותו והכניסו לו מכות. הוא ניסה להגן על הפנים ונפגע בידיים וברגליים. הוא סיפר שהם אמרו לו ׳יהודי מסריח, זה מה שמגיע לך'", סיפרה האם. "טוב שזה נגמר ככה, הם יכלו למות, הם התעלפו כמה פעמים. עד עכשיו הוא בפחד היסטרי".

   

הקיוסק שלידו הוכו החיילים  (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
הקיוסק שלידו הוכו החיילים (צילום: עידו ארז)

 

"חשבתי שאני מת, הם באו להרוג אותי"

אחד החיילים סיפר לערוץ 2 על השתלשלות האירועים: "לקחתי את החבר שלי לטיפול ברמב"ם. כשיצאנו מהאוטו פתאום הגיע מולנו רכב, יצאו ממנו עם מוט ברזל והתחילו לצעוק 'יהודים יהודים'. הם התחילו לרדוף אחרינו ולהרביץ לנו. הם תפסו אותי על הרצפה ובעטו לי בראש. הייתי חצי מעולף, אחד מהם תפס לי את הראש וצעק 'יהודי יהודי'. הוא חרט לי משהו על הראש, הרגשתי חריטות ואז התעלפתי".

 

חברו הוסיף: "יצא מהמכונית ערבי עם אלה ובא לכיוון שלנו. פתאום הוא התחיל לצעוק 'יהוד יהוד יהוד'. לא הבנתי מה קורה. הסתכלתי על חבר שלי והוא אמר לי 'רוץ, רוץ מהר תברח', התחלנו לברוח אבל כמובן שזה לא עזר. אני לא יודע מאיפה הם באו. קצת יותר מעשרה היו רק עליי, ישבו ממש עליי עם אלות, אבנים, זרקו אבנים לפרצוף, קללות, יריקות. אני עם הידיים הגנתי על הפרצוף. היה קטע שכבר ממש לא יכולתי, לא יכולתי להחזיק. התחילו לדרוך לי על הגב, זרקו סלעים. ברגעים האלו לא ידעתי, לא בניתי על לשרוד את זה. הייתה לי הרגשה של מוות. אמרתי - זהו אני מת היום. הם באו להרוג אותי.

 

"20 אנשים קפצו והיכו" 

התקיפה האלימה החלה בשעה 2 בלילה לערך, כאשר אחד החיילים ביקש לקבל טיפול רפואי משום שידו כאבה. חברו ליווה אותו. השניים, חיילים המשרתים ארבעה חודשים בצה"ל - אחד בחיל האוויר והשני בחיל הים - חנו ליד הקיוסק, ואז ירדו התוקפים ממכונית לבנה.

 

דודו של אחד החיילים סיפר כי לאחר שהוכו, ברח אחיינו לכיוון הכניסה של בית החולים, בעוד שחברו ברח לכיוון בת גלים. לדבריו, 20 אנשים קפצו על האחיין והכו אותו. "אחד מהם דפק לו את הראש ברצפה וחרט לו על הראש עם סכין, ממש חרטו לו על הראש. המאבטחים שהיו באזור הגיעו למקום, שמו אותו בכסא גלגלים ופינו אותו למיון לקבל טיפול".

 

עובדת בקיוסק סמוך לבית החולים סיפרה ששמעה אמש צעקות בזמן התקיפה, אך נשארה בפנים:

"ניקיתי מדפים, שמעתי צעקות ופחדתי לצאת. ראיתי את המאבטחים של רמב"ם מגיעים בריצה וכשיצאתי, ראיתי בן אדם מוטל על הרצפה".

 

סגן ראש העיר חיפה, שי אבוחצירא, סיפר שראה את הקטטה כשבא לבקר את אחותו המאושפזת בחדר מיון. ״ראיתי 15 חבר'ה צעירים שהחליפו מכות וצלצלתי למשטרה. ניגשתי לאחד הצעירים שהיה מוטל ברחוב ושאלתי אותו מה קרה. הוא רק אמר לי ׳אין לי מושג מה קרה׳. אני מתכוון להעלות את זה במועצת העיר, כדי לבחון מה קורה מבחינת אבטחה באזור". חלק מהמאבטחים בבית החולים סיפרו על אירועים דומים המתרחשים תכופות: "מה חדש, יש פה קטטה כמעט בכל ערב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד החיילים שהותקפו
המפכ"ל, רב-ניצב יוחנן דנינו
צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות
אחד החיילים שהותקפו
מומלצים