שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

ביניש נפרדת בפסיקה חברתית, גרוניס יושבע

היום הזה מסמן סוף עידן בבית המשפט העליון. הנשיאה דורית ביניש מסיימת את תפקידה ולנעליה ייכנס השופט אשר גרוניס. ביניש בחרה, ולא במקרה, להיפרד בפסק דין בעתירה נגד החוק השולל הבטחת הכנסה מבעלי מכוניות

אין זה מקרה שנשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש בחרה להיפרד הבוקר (יום ג') מכס השיפוט בהקראת תקציר פסק הדין בעתירה נגד סעיף החוק המבטל את הזכאות לקצבת הבטחת הכנסה מבעלי מכוניות. בסביבתה הקרובה אומרים כי זכויות חברתיות היו תמיד קרובות ללבה, ולכן בחרה בפסק הדין הזה, שיוקרא בשעה 10:00. לאחר מכן יתחיל טקס בבית המשפט העליון ואחר כך יתקיים טקס בבית הנשיא, שבו ייכנס לנעליה של ביניש הנשיא הבא, השופט אשר גרוניס. ynet יעביר את הטקס בשידור חי.

 

סוף עידן ביניש - דיווחים אחרונים ב-ynet:

 

בחרה לסיים בפסיקה חברתית. הנשיאה היוצאת ביניש (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בחרה לסיים בפסיקה חברתית. הנשיאה היוצאת ביניש(צילום: גיל יוחנן)

את פסק הדין בעניין זכאות להבטחת הכנסה למחזיקי כלי רכב כתב הרכב מורחב של שבעה שופטים, בעקבות עתירה שהגישו לפני כשבע שנים ארגון עדאלה, ארגון איתך-מעכי וכן האגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים נגד סעיף 28 בחוק הבטחת הכנסה. בעתירה טענו שלושת הארגונים כי הוראת החוק בלתי סבירה, פוגעת בזכויות יסוד ובשוויון וכי אין להתייחס לרכב כאל מותרות אלא כאל נכס. בין היתר נטען כי החוק פוגע באמהות חד-הוריות ומקשה שלא לצורך על האוכלוסיות החלשות ביותר בחברה הנמצאות במאבק הישרדותי יומיומי.

 

העותרים סיפרו על אם חד-הורית שהשתמשה ברכב הוריה כפעמיים בשבוע לצורך קניות והסעת ילדה לחוג טיפת חלב. זכאותה לגמלה נשללה והיא חויבה להחזיר למוסד לביטוח לאומי את הגמלה שקיבלה במשך השנים. ארגון עדאלה התייחס בעיקר לאזרחים הערבים. עו"ד סאוסן זהר טענה שהסעיף בעייתי במיוחד ביישובים הערבים, שם קיים מחסור במקומות עבודה קרובים: "אנו מקווים כי בג"ץ יקבל את עתירתנו, הנוגעת לסוגיות חברתיות מן המעלה הראשונה", אמרה. מלבד פסק הדין הזה, לנשיאה ביניש, כמו לכל שופט עליון שפורש, יישארו עוד שלושה חודשים על מנת לסיים ולכתוב את שאר פסקי הדין המונחים על שולחנה.

 

לטקס בבית המשפט יגיעו כל שופטי העליון בעבר ובהווה, בהם נשיאי בית המשפט העליון בעבר פרופ' אהרון ברק ומאיר שמגר, וכן השופטים בדימוס מישאל חשין, יצחק זמיר ועוד. בנוסף צפויים להגיע לטקס גם בכירי מערכת אכיפת החוק. לאחר הקראת תקציר פסק הדין האחרון של הנשיאה, יאמר היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין דברי פרידה מהנשיאה. אחריו ייפרד מהנשיאה יו"ר לשכת עורכי הדין עו"ד דורון ברזילי. לאחריו ייפרד שר המשפטים יעקב נאמן, ולבסוף יישא דברים הנשיא הנכנס, השופט אשר גרוניס. גם ביניש צפויה לשאת נאום פרידה קצר.  

 

לאחר מכן ייערך טקס בבית הנשיא, שבו יושבע גרוניס לנשיא בית המשפט העליון הבא. בטקס זה יהיו נוכחים גם ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה שמעון פרס, שאף צפויים לדבר בטקס. ביניש, השר נאמן וגרוניס יישאו דברים. בעלה, ילדיה ונכדיה של ביניש צפויים להגיע לטקסים וגם משפחתו הנרגשת של השופט גרוניס תלווה אותו ביום השבעתו.

 

גורמים בכירים במערכת המשפטית אמרו ל-ynet כי "תם עידן ביניש, שהיה העידן הסוער ביותר בתולדות המערכת המשפטית". לדברי הגורמים, אין ספק שתקופת גרוניס תחזיר קצת את היציבות למערכת המשפטית: "הנשיא גרוניס שונה לגמרי באופיו ובגישתו מהנשיאה ביניש ומקודמה בתפקיד, פרופ' ברק". אותם גורמים בירכו את הנשיאה ביניש ואמרו כי הגנה בתקופתה על בית המשפט העליון. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפנה את הכיסא. דורית ביניש
צילום: גיל יוחנן
הנשיא הבא, אשר גרוניס
צילום: גיל יוחנן
מומלצים