שתף קטע נבחר

צפו: הלוויה שהפכה יעד לירי "בואש" בחברון

בסרטון שתיעד מסע הלוויה של תושב חברון, נראים בני המשפחה מבקשים רשות מחיילים לחצות את הרחוב שבו הסתיימה הפגנה. אך עד מהרה הפכה אפילו גופת המת יעד למתקפה. צה"ל: "משתתפים בהלוויה ניסו לחדור ליישוב היהודי"

האם גם מסע הלוויה מהווה איום על חיילי צה"ל? בסוף השבוע נקלעו בני משפחה שביקשו לקבור את יקירם בסיטואציה מצערת, כשמסע ההלוויה שערכו הפך באחת למטרה שנגדה פעלו חיילי צה"ל באמצעים לפיזור הפגנות. 

 

מסע ההלוויה שהפך יעד לירי ה"בואש". צילום: מוסא אבו השאש, "בצלם"

 

ההלוויה החלה מיד עם סיומה של הפגנה לציון יום השנה לטבח במערת המכפלה, ולאות מחאה על סגירת רחוב השוהדא בעיר לתנועת פלסטינים. ההפגנה החלה בשכונת אבו סנינה והמפגינים צעדו על הכביש שמחבר בין השכונה לכיכר גרוס. בשלב מסוים פרצו עימותים בין פלסטינים לבין כוחות צה"ל ומשמר הגבול, שכללו יידוי אבנים מצד הפלסטינים והפעלת אמצעים לפיזור הפגנות מצד החיילים - שכללו ירי גז מדמיע והתזת סילוני מים מסריחים לעבר המפגינים מכלי רכב שזכה לכינוי "בואש".

 

הכביש שסביבו פרצו העימותים מוביל בין השאר גם לבית הקברות המוסלמי בעיר. באותה שעה אמור היה להתחיל מסע הלווייתו של עבד אל-מונעם פאנון, שהלך לעולמו יום קודם לכן. סמיח פאנון, בן משפחה, סיפר ל-ynet כי המשתתפים בהלוויה המתינו עם הגופה עד שהעימותים יסתיימו כדי שיוכלו להמשיך בדרכם לבית הקברות. "התחלנו את מסע ההלוויה והגענו עד למרחק של 150 מטרים מהמקום שבו התרחשו המהומות. חיכינו עד שהן יסתיימו. נציג מהמשפחה הגיע לקו שבו עמדו החיילים והשוטרים והסביר להם שאנחנו בעיצומה של הלוויה, ושאנחנו מתכוונים להמשיך על הכביש ולעבור אותם בדרכנו לבית הקברות".

 

לטענתו, כוחות המשטרה והצבא לא התייחסו לדברים. ואכן בתחילת הסרטון נראה נציג המשפחה מנסה להסביר לשוטרים כי בכוונתם לעבור עם הגופה בדרך, אך מייד לאחר מכן החל רכב הבואש להתיז סילוני מים מסריחים לעבר השיירה והבריח אותה משם, אף על פי שניתן להבחין בבירור בגופת המת המונחת על האלונקה.

 

כמה מלווים המשיכו להתקדם עם האלונקה לעבר כוחות המשטרה, כדי להמשיך לכיוון בית הקברות, אך גם אז נראה הבואש, שנמצא במרחק עשרות מטרים בודדים מהם, יורה מטחי מים. המלווים שנסוגו לאחור הותירו את האלונקה כשעליה הגופה, וניתן להבחין שמי הבואש המסריחים פוגעים גם במת. 

 

פאנון ציין כי בסופו של דבר, בני המשפחה החזירו את הגופה הביתה כדי לשטוף ולטהר אותה שוב. רק לאחר מכן שבו לבית הקברות והביאו את יקירם למנוחה אחרונה.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "באירוע המדובר נערכו במרחב העיר חברון מספר הפרות סדר אלימות ובלתי חוקיות. במסגרת היערכות כוחות הביטחון להתמודדות עם הפרות הסדר הוגדר קו הגנה שנאסרה חצייתו. ההלוויה בבית הקברות, שנמצא מעבר לקו ההגנה שהוגדר, תואמה ואושרה מראש להשתתפות מספר מצומצם של אנשים. בפועל הגיעו עשרות אנשים שניסו לנצל את האירוע על מנת לחדור ליישוב היהודי בחברון, שלא נענו לכריזות הכוחות להתרחק מהאזור, ועל כן נעשה שימוש באמצעי לפיזור הפגנות".

 

בהכנת הידיעה השתתף יאיר אלטמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צה"ל פועל בחברון (ארכיון)
צילום: יואב זיתון
מומלצים