שתף קטע נבחר

לראשונה: עולה מאתיופיה תכהן כשגרירת ישראל

שר החוץ ליברמן הודיע כי בלייניש זבדיה, הצוערת הראשונה של משרד החוץ מהעדה האתיופית, תמונה לשגרירת ישראל בבירת מולדתה, אדיס אבבה. השגרירה: "עליתי ארצה כנערה מאתיופיה ואני חוזרת כשגרירה. ישראל נותנת הזדמנות לכל אחד"

שר החוץ, אביגדור ליברמן, מינה היום (ג') את בלייניש זבדיה לשגרירת ישראל באתיופיה. עד כה לא כיהנו בן או בת העדה האתיופית כשגרירים של משרד החוץ הישראלי, וזבדיה תהיה הראשונה לעשות זאת.

 

זבדיה (43) הייתה גם הצוערת האתיופית הראשונה במשרד החוץ, וכיהנה בתפקידים בשיקגו ובטקסס שבארה"ב. היא בעלת תואר שני בלימודי אפריקה ויחסים בינלאומיים, ולאור הצלחתה בתפקידיה הקודמים החליט ליברמן למנותה לשגרירה באדיס אבבה.

 

בליינש זבדיה. היסטוריה במשרד החוץ (צילום: באדיבות משרד החוץ) (צילום: באדיבות משרד החוץ)
בליינש זבדיה. היסטוריה במשרד החוץ(צילום: באדיבות משרד החוץ)

 

השגרירה החדשה, שעלתה לארץ כשהייתה בת 17, אמרה ל-ynet: "אין לי מילים לתאר את הרגשתי ואת גאוותי להיות הנציגה הראשונה להתמנות לשגרירה. עליתי ארצה כנערה מאתיופיה ואני חוזרת כשגרירה. זה כבוד גדול לי ולמשפחתי ואני רוצה להודות לשר החוץ ולאנשי המשרד על האמון שהם נותנים בי. זו ההוכחה שישראל נותנת הזדמנות לכל אחד, וגם לעולים חדשים".

 

שר החוץ אמר כי "דווקא כעת, כשהחברה הישראלית נלחמת בגזענות נגד בני העדה האתיופית, יש חשיבות מיוחדת למינוי כזה, שמשדר מסר של מאבק באפליה. אני גאה להיות שר החוץ הראשון שממנה שגרירה אתיופית מטעם מדינת ישראל".

 

"אם תרצו אין זו אגדה"

ח"כ שלמה מולה אמר בעקבות המינוי: "אני מברך את שר החוץ ליברמן על המינוי. בליינש ראויה למינוי זה בזכות. זו גאווה לחברה הישראלית כקולטת עלייה ולעולי אתיופיה בפרט. קליטתם ושילובם של עולי אתיופיה בחברה הישראלית מלווים בקשיים רבים, שאיתם מתמודדים מדי יום ביומו. מהיכרותי עִמה אני בטוח כי תמלא את תפקידה על הצד הטוב ביותר ואין לי כל ספק כי מינויה מהווה מודל לחיקוי לצעירים השואפים להתקדם ולהצליח, שנאמר 'אם תרצו אין זו אגדה'".

 

לאחרונה עלה נושא שילובם של העולים מאתיופיה בחברה הישראלית, אחרי שנודע כי בקריית מלאכי סירבו תושבים להשכיר

דירות לתושבים בני העדה. בחודש שעבר הפגינו אלפי אנשים שהם או בני משפחתם עלו מאתיופיה מול הכנסת, וקראו "די לגזענות".

 

בשנה שעברה הסעיר את המדינה סיפורם של תלמידי בית הספר "נר עציון" בפתח תקווה, שרק אחד מתלמידיו לא היה אתיופי. משפחותיהם של התלמידים כינו את בית הספר "גטו אתיופי", ותבעו לממש את ההבטחות שהתלמידים יפוזרו בין בתי ספר אחרים בעיר כדי לאפשר להם ליצור קשרים גם עם בני עדות אחרות.

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בליינש זבדיה
צילום: באדיבות משרד החוץ
השר ליברמן
צילום: אבי פרץ
מומלצים