שתף קטע נבחר

המתח גובר: האירופים החזירו השגרירים מבלארוס

בתגובה לגירוש השגריר הפולני ונציג האיחוד האירופי על ידי מינסק, הודיעו מדינות האיחוד האירופי על החזרת נציגיהן לאות הזדהות מה"דיקטטורה האחרונה באירופה". קודמו של הנשיא המכהן: הוא זקוק לעימות עם אירופה כדי להחריף הדיכוי

המתיחות בין האיחוד האירופי לבין "הדיקטטור האחרון באירופה", מנהיג בלארוס, הגיעה לשיא אתמול (ג') עם הודעת האיחוד על השבת כל השגרירים של המדינות החברות ממינסק, בירת המדינה הסובייטית לשעבר, בתגובה לדרישת ממשלת בלארוס כי נציג האיחוד האירופי והשגריר הפולני ייצאו משטחה.

 

עוד ידיעות מן העולם  ב-ynet:

 

אירופה הטילה באחרונה סדרת סנקציות על בלארוס, והחזרת כל הדיפלומטים האירופיים ממינסק היא צעד נוסף בבידודה ההולך וגובר של המדינה המפרה את זכויות האדם של אזרחיה דרך קבע. עם זאת, לבלארוס נותרה עוד ידידה אחת - רוסיה.

 

שולט במדינה ביד ברזל מ-1994. אלכסנדר לוקשנקו (צילום: AP) (צילום: AP)
שולט במדינה ביד ברזל מ-1994. אלכסנדר לוקשנקו(צילום: AP)

 

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, הודיעה אתמול על החזרת כל שגרירי חברות האיחוד שעות ספורות לאחר הדרישה של בלארוס כי נציג האיחוד והשגריר הפולני יעזבו, במקביל להחזרתה את שגריריה שם. בנוסף, הודיעה אשטון, כי שגרירי בלארוס בכל מדינות האיחוד יזומנו לנזיפה במשרדי החוץ של המדינות השונות.

 

במסגרת הסנקציות שהטיל האיחוד האירופי על בלארוס ביום שני האחרון, הוטלו מגבלות נסיעה על כ-200 בכירים בממשל במינסק ובאיחוד אף שוקלים להקפיא את נכסיהם. צעדים אלו באו בעקבות הדיכוי המתעצם והולך של האופוזיציה בבלארוס על ידי אנשיו של הנשיא אלכסנדר לוקשנקו, השולט במדינה ביד ברזל משנת 1994.

 

נשיא הפרלמנט האירופי, מרטין שולץ, אמר כי פעולותיה של בלארוס נתפשות

על ידי מדינות האיחוד כ"פעולה עוינת". שר החוץ של גרמניה, גידו וסטרוולה, אמר כי "לא נסבול את הפרות זכויות האדם של אזרחי בלארוס. זוהי הדיקטטורה האחרונה באירופה".

 

קודמו של הנשיא לוקשנקו, סטניסלב שושקביץ', אמר כי נראה שצעד זה של בלארוס נועד להכין את הקרקע לפעולות חריפות יותר לדיכוי האופוזיציה. "לוקשנקו זקוק לעימות עם האיחוד האירופי כדי שלא תהיה לו עכבה כלשהי בלכידת פעילים פוליטיים נוספים ובמעצרם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
גירש את נציגי האיחוד ופולין. לוקשנקו
צילום: איי פי
נציגי בלארוס יוזמנו לשיחות נזיפה
צילום: AFP
מומלצים