שתף קטע נבחר

בגין: הגענו להסכם עם המתנחלים על הזזת מגרון

השר הממונה על המגעים עם תושבי המאחז אמר כי הצדדים הגיעו לפשרה שתאפשר את העתקתו לאדמות מדינה, במרחק כשני קילומטרים ממיקומו הנוכחי: "הנוסח מוסכם גם על הממשלה וגם על אנשי מגרון". המתנחלים: טרם חתמנו

פחות משבוע אחרי הפיצוץ במשא ומתן, הממשלה ותושבי מגרון הגיעו ככל הנראה להסכם, שיוביל את העתקת המאחז למקום סמוך - והכשרתו. "יש לנו נוסח מוסכם בין הממשלה ובין אנשי ותושבי מגרון", אישר השר בני בגין, הממונה על המגעים עם המתנחלים. לדבריו, הנוסח מתבסס על העקרונות שהציג במסיבת העיתונאים ביום שני.

 

מהמתנחלים, עם זאת, נמסר כי הם עדיין לא חתמו על טיוטת ההסכם. "מבחינתו אין הסכם, אנחנו עדיין מחכים לתשובת השר בגין על הטיוטה", אמרו. ממשרד המשפטים נמסר כי "בשלב זה מתקיימים מגעים עם אנשי המאחז מגרון, ואין לנו כוונה להיכנס לתוכנם".

 

עוד בחדשות ynet:

 

לפני שבועיים נמסר כי הממשלה והמתנחלים הגיעו לפשרה, לפיה המאחז יועתק אל אדמות מדינה, במרחק של כשני קילומטרים ממיקומו כיום, ואילו המנהל האזרחי ישקול מה לעשות במבני הקבע במקום. עם זאת, הפשרה לא הובילה להסכם - ובהמשך אף חל פיצוץ במשא ומתן. המאחז מצוי על קרקע שעדיין לא הוכרע מי בעליה.

 

על פי ההסכמות שהתגבשו, הריסת מבני הקבע לא הייתה אמורה לצאת לפועל עד שבית המשפט יכריע למי שייכת הקרקע. כמו כן, מעבר המשפחות למתחם החדש ייעשה רק אחרי סיום העבודות במקום. הממשלה התחייבה שתוך תשעה חודשים תסיים לתכנן את בניית מבני הקבע במתחם החדש, ואז תבצע עבודות תשתיות ופיתוח במקום. לאחר מכן יוכלו תושבי המאחז לבנות את בתי הקבע שלהם שם.

 

ביום שני קיים בגין תדרוך במשרד ראש הממשלה וקרא למתנחלים לחתום על ההסכם שגובש. "אנו מבקשים מתושבי מגרון לחתום על ההצעה הזו כדי לאפשר לנו התייצבות משותפת מול בית המשפט העליון", אמר אז בגין. "תושבי מגרון אינם מתבקשים להביע הסכמה לכל סעיף ומילה המופיעים בהודעת הממשלה. כל שמוטל עליהם זה לא להוסיף ולבנות במאחז ולאחר סיום בניית בתיהם לעבור למקום החדש".

 

תושבי המאחז הביעו נכונות להעתיקו למרחק שני קילומטרים, אך בין הצדדים התגלעה מחלוקת בנוגע לשלושה מבני קבע במאחז. הם דרשו שבכל מקרה המבנים הללו לא ייהרסו, על מנת לשמור על נוכחות יהודית באזור.

 

יו"ר הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ, בירך על ההסכם ואמר: "ההסכם מהווה ניצחון לאוהבי ההתיישבות על מחרחרי הריסתה. זהו ניצחון השכל הישר, המהווה נדבך נוסף בבנין ארצנו״.

 

בהכנת הידיעה השתתף אביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגרון. המאחז יוזז
צילום: Lowshot.com
בגין. "הגענו להסכמות"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים