שתף קטע נבחר

עוזי ארד: נתניהו משוכנע שהמבקר זומם להשמידו

בראיון המתפרסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות" חשף עוזי ארד איך מתנהלים ראש הממשלה ולשכתו והכחיש שהדליף סודות מדינה. על ההיערכות מול איראן, הוא אמר: "אם תקום ועדת חקירה בנושא, וסביר שתקום, מי יהיה אחראי?". לשכת רה"מ: "נתניהו מעריך את המבקר"

ד"ר עוזי ארד, ראש המועצה לביטחון לאומי שהוחשד בהדלפה ונאלץ להתפטר, מדבר לראשונה בעדות דרמטית ומקיפה על הדרך שבה מתנהלים ראש הממשלה ולשכתו. בראיון בלעדי לשמעון שיפר ולנחום ברנע, שמתפרסם היום (ו') ב"ידיעות אחרונות", חושף ארד שורה של גילויים מהתקופה שבה שירת בלשכת ראש הממשלה.

 

על היחס של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למבקר המדינה, אמר ארד: "נתניהו משוכנע שהמבקר זומם להשמיד אותו, לכן רוח המפקד היא שמותר לשקר לביקורת ומי שמשתף איתה פעולה מוצג כסוס טרויאני".

 

עוזי ארד (משמאל) עם נתניהו והשר אהרונוביץ' (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
עוזי ארד (משמאל) עם נתניהו והשר אהרונוביץ'(צילום: יריב כץ)

 

על היחסים עם נתניהו, אמר: "בכל השנים שבהן היה ביבי כלב זרוק ברחוב, הייתי נאמן. בחקירות עמדי הוא בא אליי הביתה לבכות. אולמרט הציע לי לעבוד אצלו. אמרתי לו, אני עם ביבי. אני מאוד מעריך את מעלותיו של נתניהו, אבל אני לא יס־מן, לא חנפן.

 כשאני חושב שהוא שוגה, אני נלחם. הוא מפרש את זה כחוסר נאמנות". על שרה נתניהו, אמר ארד: "שרה הטיחה בי שאני מלשין. 'למה הלשנת למבקר', אמרה".

 

הוא הכחיש כי הדליף סודות מדינה. "מי שהדליף בעבר סודות מדינה קונה בקלות האשמה כזאת שמוטחת במישהו אחר", הוא מתח ביקורת על ראש הממשלה. על חקירת ההדלפה נגדו, הוא סיפר: "גברת צעירה חיכתה לי ביציאה מהמטוס. היא ניגשה אליי. 'מר ארד', אמרה, 'אתה מוזמן להתייעצות ביטחונית'. ליוו אותי לחדר בטרמינל. כשנפתחה הדלת, ראיתי מולי את ראש אגף החקירות בשב"כ. לצידו היו שלושה חוקרים. אחרי החקירה התקשרתי לראש הממשלה. דיסקין דיווח לי שעצר אותך בנמל התעופה, אמר לי ביבי, אני לא נכנס לשיטות של השב"כ. הייתי מזועזע".

 

על המזכיר הצבאי, האלוף יוחנן לוקר, הוא אמר: "במקצועו לוקר נווט. הוא יודע לסמן את המטרה ולטוס אליה. אם המטרה היא ישראלים, זה לא משנה לו - הוא מחסל אותם באש ידידותית". על עצמו הוא אמר: "לא רק שלא פגעתי בקצה הזרת בביטחון המדינה בסוגיית ההבנות עם אמריקה, אני בניתי אותן. כפי שטליק הוא אבי טנק המרכבה, כך אני אבי ההבנות". על ראש השב"כ לשעבר: "לדיסקין יש חשבון איתי. הוא חושד בי שסיכלתי את מינויו לראש המוסד. האמת היא שלא היה לי חלק בהחלטה של ביבי לא למנות אותו, אבל הוא נוקם".

 

בראיון התייחס ארד גם לאיום האיראני. "אם תקום ועדת חקירה בנושא

 האיראני, וסביר שתקום, מי יהיה אחראי?" הוא אמר. "אני הפכתי את השולחן עשרים פעם. השתמשתי בכל הכלים חוץ מלירות בכלי נשק".

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ראש הממשלה מעריך את מבקר המדינה ומשתף פעולה בכל פעם שנדרש לכך. נתניהו מעריך מאוד את ד"ר עוזי ארד". דובר משרד המשפטים מסר בתגובה: "בסיום החקירה נטל מר ארד אחריות על השתלשלות האירועים שהובילה לפרסום למרות שהכחיש הדלפה, ודאי מכוונת, של הדברים"

 

הראיון המלא התפרסם היום ב"מוסף לשבת" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים