שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פסטיבל צו קריאה: גדעון רייכר בין המשתתפים

  פסטיבל צו קריאה להקראת מחזות יציג השנה בין היתר מחזה ביכורים מאת העיתונאי הוותיק, גדעון רייכר, שעוסק בפניה המכוערים של החברה הישראלית

  הפסטיבל השנתי לקריאת מחזות, שייפתח ב-29 במרס באולמות צוותא בתל אביב, יחשוף השנה ששה מחזות ישראליים מקוריים שיבוצעו בבכורה בבימוי חלקי. ברשימת המחזאים, רובם עושים את ראשית דרכם בזירת המחזאות, גם העיתונאי הוותיק, גדעון רייכר, שיציג לראשונה מחזה פרי עטו. "היריקה" שכתב רייכר, סובב סביב גבר צעיר, נשוי ואב לילד, שסופג יריקה בפרצופו במהלך תגרה שהתפתחה בינו לבין נהג אחר על הכביש המהיר. מרגע זה מקדיש הבחור את זמנו לנקמה.

   

  מחזה ביכורים נוסף שיוצג במסגרת זו הוא "המחלקה", סאטירה צה"לית מאת שי אזולאי שבמרכזה דמויות שכל אחת מהן אב טיפוס שמרכיבות ביחד את "הישראליות" באשר היא. גם השחקן רענן פז יציג במסגרת הפסטיבל מחזה ביכורים. מדובר במותחן שמתרחש ברחובות גלאזגו ובמרכזו סוכן מכירות ישראלי שמארח בביתו בחור ישראלי שנזרק מדירתו.

   

  סיפור מתח נוסף, הפעם משפחתי, מציע המחזה "הנוכלים", של התסריטאית רקפת גרוס. המחזה, השתקפות של מרדף עיוור אחר הכסף, תוך דריסתם ורמיסתם של הקשרים האינטימיים בין הגיבורים.

   

  מי שחוזר לפסטיבל השנה הוא הסופר והתסריטאי, תומר שריג, שמציע הפעם במחזה "בדרך לנינווה", מסע מוזיקאלי מהתנ"ך. המחזה מתרחש בנינווה, עיר נהנתנית וחסרת מוסר שמביאה לאלוהים את הסעיף. את קריאת המחזה יביים דורי בן זאב.

   

  את רשימת המחזות המתמודדים בפסטיבל ינעל "עשה זאת בעצמך", ערכה להתאבדות עצמית מאת עמית ארז. במרכז המחזה סיפורה של קשישה ששכלה את בנה במלחמה ומקימה מיזם של שיווק ערכות להתאבדות עצמית.

   

  עם פרסום רשימת המחזות הנבחרים שישתתפו בפסטיבל השנה, אומר אורן דולפין, מנהלו האמנותי: "סיפור טוב הוא סיפור טוב. סיפור רע, ללא קשר לכמות הפירוטכניקה שיאביסו בו, תמיד יישאר סיפור רע. בפסטיבל 'צו קריאה' אנחנו מנסים לחשוף את מספרי הסיפורים החדשים. לפעמים אנחנו מצליחים במשימה יותר. לפעמים פחות. לפעמים המחזות שאנחנו מציגים הם עדיין עבודה בתהליך, אבל הדגש שלנו הוא תמיד על חשיפת יצירה ישראלית מקורית".

   

  פסטיבל צו קריאה, שמתקיים זו השנה השביעית, נולד במטרה לאפשר למחזה להילחם על זכות קיומו מול שחקנים וקהל כמעט ללא אמצעים נלווים כמו תפאורה, תאורה מעוצבת או תלבושות. כמדי שנה, כך גם הפעם, יוכרז המחזה הזוכה בתחרות בטקס חגיגי שייערך במוצ"ש, 31 במרס. הזוכה בתחרות יקבל מענק פיתוח בשווי 10,000 שקלים. המחזה המוגמר יוצג בתום העבודה על במת תיאטרון צוותא.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יש למי להקריא. גדעון רייכר
  צילום: ירון ברנר
  לאתר ההטבות
  מומלצים