שתף קטע נבחר

צילום: AP

ראש סוכנות הגרעין: איראן לא מספרת לנו הכול

תמונות הלוויין מבסיס פרצ'ין הראו שטהרן מנסה לטשטש עקבות לפיצוץ גרעיני, וגם ראש סבא"א מודה כי האיראנים מסתירים מידע מהסוכנות לאנרגיה אטומית: "יש לנו אינפורמציה שאיראן עוסקת בפעילויות הקשורות לפיתוח פצצות גרעיניות"

אחרי פרסום תמונות הלוויין שמראות את מה שבטהרן מנסים להסתיר, אמר ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, יוקיה אמאנו, כי הוא מתרשם מכך ש"האיראנים לא אומרים לנו הכל על תוכנית הגרעין שלהם, למרות שהם צריכים".

 

איראן והפצצה  - דיווחים אחרונים:

 

בראיון לרשת CNN, המתפרסם הלילה (יום ה'), אמר אמאנו כי "איראן אינה פתוחה לגבי תוכנית הגרעין שלה". לדבריו, "אנו דורשים מאיראן להידבר איתנו מיוזמתם, לאיראן יש שאלות שעליהן להשיב". הוא הוסיף כי איראן הודיע לסבא"א שיש לה כמה מתקנים גרעיניים, שנתונים תחת פיקוח.

 

האיראנים מסתירים ראיות לפעילות גרעינית? בסיס פרצ'ין ()
האיראנים מסתירים ראיות לפעילות גרעינית? בסיס פרצ'ין

 

"עבור המתקנים האלה והפעילות האלה, אני יכול להגיד שהם למטרות שלום", אמאנו אמר. "אבל ייתכן שיש גם מתקנים נוספים שהם לא הצהירו עליהם, ויש לנו אינפורמציה שאיראן עוסקת בהם בפעילויות הקשורות לפיתוח פצצות גרעיניות".

 

בהמשך הראיון הביע אמאנו תקווה כי מאמצי הסוכנות לאנרגיה אטומית יחד עם הלחץ הבינלאומי של המעצמות יוביל לדיאלוג עם איראן. "אנחנו פתוחים לשיחות באווירה חיובית", הוא אמר. "אני מנסה שלא להיות אופטימי או פסימי. אני מקווה שנצליח להגיע לתוצאה מוחשית".

 

הוא נשאל האם הדיבורים על תקיפה אפשרית באיראן מגבירים את האפשרות שהמנהיגים בטהרן יפתחו במשא ומתן ותשובתו הייתה: "אני לא יודע מה המניעים של המנהיגים". הוא אמר כי על כל מדינות העולם לקיים את ההתחייבות בנוגע לגרעין. "אבל איראן לא מקיימת את כל ההתחייבויות", סיכם אמאנו. 

 

איראן "מנקה" עקבות מניסויים סודיים

אמש אמרו דיפלומטים בווינה, מקום מושבה של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), כי תמונות לוויין של בסיס פרצ'ין מראות שאיראן "מנקה" עקבות מניסויים סודיים שביצעה בבסיס הצבאי. על פי הדיפלומטים, בתמונות לוויין של הבסיס נראים משאיות וכלי רכב אחרים מנסים לנקות את השטח משרידים רדיואקטיביים שמהווים ראיה לניסיון לבצע פיצוץ גרעיני.

 

שניים מהדיפלומטים מסרו לסוכנות הידיעות AP כי עקבות אלו עשויות להצביע על ניסוי בהדק ניוטרונים שנועד לחולל פיצוץ גרעיני.

 דיפלומט אחר לא אישר זאת, אבל אמר כי ניסוי שכזה מצביע על כוונה לפתח במקום נשק גרעיני.

 

רק שלשום הודיעה הרפובליקה האיסלאמית כי תתיר לפקחי סבא"א לבקר במתקן הצבאי הסודי פרצ'ין, הסמוך לטהרן, שנטען כי נערכים בו ניסויים שקשורים לייצור כלי נשק גרעיניים. בשבוע שעבר אמרו דיפלומטים מערבים כי לסבא"א אינדיקציות מצילומי לוויין לכך שייתכן כי בבסיס הצבאי מתבצעות "פעולות" שמוסיפות דחיפות לבקשתה של סבא"א מטהרן שתאפשר לפקחים לבקר במתקן. מנגד, בכיר איראני אמר כי במתקן לא מתקיימת פעילות גרעינית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוקיה אמאנו
צילום: AFP
אחמדינג'אד במתקן בנתנז
צילום: EPA
מומלצים