שתף קטע נבחר

מצלמת אולימפוס SH21: כבדה ועבה אבל טובה

בין שפע מצלמות הפוקט אחת מצליחה להתבלט לטובה. למרות שהיא כבדה ועבה, היא מציגה יכולות מרשימות, אך האם היא באמת שווה את המחיר?

מצלמת ה-SH21 של אולימפוס מגיבה בצורה זריזה וכמעט מיידית. מרגע הדלקה ועד צילום עם פלאש עוברות שתי שניות בדיוק. מהירות מעולה לעומת מצלמות בקטגוריה זו שסקרנו בעבר. המצלמה נוחה לשימוש, קלה לתפעול ומציגה שלל תכונות מיוחדות שחלקן באמת שמישות.

 

 

מסך

למצלמה מסך בגודל שלושה אינץ' שמכיל 460 אלף פיקסלים ומציג תמונה חדה וברורה למדי. זהו מסך מגע שמאפשר שליטה בתפריטים כאלטרנטיבה לכפתורים או בתוספת אליהם. השליטה במצלמה דרך המסך מתאפשרת אך ורק במצב אוטומט וכאשר מעבירים למצב P שטבעו יותר ידני ניתן לשלוט דרך הכפתורים בלבד.

 

 

מסך מגע 3" ()
מסך מגע 3"

 

ל-SH21 תכונת צילום במגע. כל שעליכם לעשות זה לגעת במסך בנקודה שעליה תרצו להתפקס והמצלמה תעשה את השאר. חביב אך לרוב כשנוגעים במסך נוטים לדחוף שלא לצורך את המצלמה קצת קדימה, ובכך יוצאת תמונה מטושטשת. המסך בהיר למדי אך גבולי ביחס לצילום בשמש.

 

 

תמונה

אין זה סוד שגם הדוגמנית הנאה ביותר לא תצא נאה בכלל עם פלאש ממצלמת פוקט המכוון ישירות לפניה. ה-sh21 נוטה, כמו כל מצלמת פוקט אחרת, להעדיף פלאש על זמן חשיפה או הגברת רגישות ISO וכך גם אם תנסו לצלם בתנאי תאורה סבירים היא תפעיל את הפלאש ותהפוך תמונה יפה למפגע עיניים.

 

רגישה למדי לאור אך לא מספיק (צילום: שחר שושן) (צילום: שחר שושן)
רגישה למדי לאור אך לא מספיק(צילום: שחר שושן)

 

מגיבה מהר לכל לחיצה (צילום: שחר שושן) (צילום: שחר שושן)
מגיבה מהר לכל לחיצה(צילום: שחר שושן)

 

עדשה

על השמנמנה עדשה המקבילה ל 24 - 300 מילימטר עם זום אופטי 12.5X והיא המקור לגודלה ומשקלה. היא שוקלת כמו סמארטפון ממוצע (כ-184 גרם) אך מספקת איכות אופטית מצוינת.

 

מבט רחב (צילום: שחר שושן) (צילום: שחר שושן)
מבט רחב(צילום: שחר שושן)

 

מבט מקרוב (צילום: שחר שושן) (צילום: שחר שושן)
מבט מקרוב(צילום: שחר שושן)

 

וידאו

ב-sh21 ישנה תכונת צילום וידאו ב-Full HD ופוקוס אוטומטי עם אופטי תוך כדי הסרטה. זום אופטי ופוקוס אוטומטי בזמן וידאו הן שתי תכונות שתמיד חמקו מידי הצלם במצלמת הפוקט הדיגיטלית. בין אם זו דמוית SLR או פוקט זולה לא היה ניתן לעשות זום תוך כדי הסרטה בגלל רעש מהעדשה או להתפקס בצורה חלקה כפי שאפשרי במצלמות וידאו. הסאונד מוקלט בסטריאו אך מיקום המיקרופונים בחלק העליון של המצלמה אומר שתשמעו בעיקר רעשי רקע ולא דיאלוג.

 

 

פונקציות נוספות

ל SH-21 מסייע פנורמה ידני שמיועד לעיבוד במחשב. המסייע מבטיח שתצלמו את התמונות הבודדות לפנורמה בצורה תקינה וישרה. בנוסף ישנה תכונת פנורמה אוטומטית: אתם תצלמו והמצלמה תתפור את כל התמונות ביחד ללא צורך במחשב אך במצב זה היא נוטה לחתוך חלק נרחב מהתמונה.

 

חלק מתמונת פנורמה, ניתן לצלם גם אנכית (צילום: שחר שושן) (צילום: שחר שושן)
חלק מתמונת פנורמה, ניתן לצלם גם אנכית(צילום: שחר שושן)

 

עוד פיצ'ר נחמד הוא מסייע צילום תלת ממד. הטכניקה דומה לזו שהדגמנו במדריך זה אך במקום לנסות ולנחש היכן מוקד התמונה, מוצגת על המסך התמונה הראשונה חצי שקופה וברגע שממקמים נכון היא מצלמת אוטומטית. תמונות התלת ממד נלכדות בפורמט תמונה מיוחד בשם-MPO המכיל את כל התמונות באותו קובץ. 

 

HDR

שימוש ב-High Dynamic Range אומר שבתמונה המצולמת בשיטה זו ניתן ללכוד יותר טווח דינמי בתמונה. בתמונה לדוגמה למטה רואים כיצד החלק המואר קצת שרוף והחלק הכהה חשוך למדי. תמונת HDR בסיסית עובדת על ידי צילום 3 תמונות ברמות חשיפה שונות ואז שילוב של כולן ביחד. ל SH-21 ישנה תכונה העושה זאת אוטומטית בזמן הצילום.

 

תמונה מקורית לפני HDR (צילום: שחר שושן) (צילום: שחר שושן)
תמונה מקורית לפני HDR(צילום: שחר שושן)

 

עם עיבוד HDR המובנה במצלמה (צילום: שחר שושן) (צילום: שחר שושן)
עם עיבוד HDR המובנה במצלמה(צילום: שחר שושן)

 

  

 
Olympus SH-21

Olympus SH-21
מסך מגע, 3 אינץ' 460,000 פיקסלים
חשמל מטען חיצוני רגיל, סוללה 880 מילי אמפר
משקל 184 גרם
וידאו 1920X1080 30 Fps
תמונות 16 מגה פיקסל
חיבורים mini hdmi, micro usb
זכרון תמיכה ב SDHC,SDXC תואם Eye-Fi
מחיר 1599 שקל

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים