שתף קטע נבחר

"תקיפה באיראן - רק אחרי הבחירות בארה"ב"

גורם בבית הלבן העריך בשיחה עם ה"סנדיי טיימס" הבריטי כי אובמה לחץ על נתניהו לדחות את התקיפה הישראלית על מתקני הגרעין באיראן עד לאחר הבחירות לנשיאות בנובמבר. לפי הגורם, הנשיא האמריקני אף צפוי לבקר בישראל בקיץ

ישראל תתקוף את מתקני הגרעין באיראן רק בספטמבר, או לאחר הבחירות לנשיאות בארצות הברית - כך אמר הלילה (יום א') גורם בבית הלבן ל"סנדיי טיימס" הבריטי, בעקבות פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא האמריקני ברק אובמה בוושינגטון בשבוע שעבר. לפי הדיווח, אובמה מתייחס ברצינות לאזהרות הישראליות על תקיפה אפשרית באיראן, והגורם הוסיף כי ישנה אפשרות שהנשיא האמריקני אף יבקר בקיץ בירושלים, כדי להביע את מחויבותה ללא עוררין של וושינגטון להגן על ישראל, גם אם זו תתקוף.

 

הפצצה האיראנית - דיווחים אחרונים:

אובמה ונתניהו בבית הלבן בשבוע שעבר (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
אובמה ונתניהו בבית הלבן בשבוע שעבר(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)


ב"סנדיי טיימס" דווח עוד כי בשיחה בין שני המנהיגים, הסכים ראש הממשלה נתניהו עם אובמה כי יש עוד מרווח זמן עד לתקיפה אפשרית, אך שאל את הנשיא האמריקני "כמה זמן?". עוד נמסר כי אובמה לחץ על ראש הממשלה לדחות את התקיפה עד לאחר הבחירות הקרבות לנשיאות ארצות הברית בנובמבר, או אף לקיים את התקיפה רק באביב הבא.

 

אותו גורם הוסיף כי נתניהו הציב רשימת דרישות שעל האיראנים למלא, כתנאי להורדת אפשרות התקיפה מהשולחן. בהן, העברת 150 קילוגרם אורניום מועשר לצד שלישי, הפסקת העשרת האורניום במתקן שליד קום, ועצירת כל העשרה נוספת מעבר ל-3.5% הנדרש לייצור חשמל.

 

על-פי הגורם, ראש המועצה לביטחון לאומי יעקב עמידרור הציג בפני ראשי

הממשל והצבא בוושינגטון את ממצאי המודיעין החדשים על אודות התקדמות תוכנית הגרעין האיראנית. בין הנתונים שהוצגו, גם "פרוייקט 111" לפיתוח ראש נפץ בליסטי, ופרטים על הניסויים בטילים ארוכי טווח. כמו כן, בפגישה נמסר כי מומחים רוסים סייעו לתוכנית הגרעין במהלך שש השנים האחרונות בטהרן.

 

בישראל דחו את הטענה האמריקנית כי כל פקודה רשמית של המנהיג הרוחני העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, על פיתוח פצצה גרעינית תגיע לידיהם בקרוב.

 

במהלך הפגישה אמר אחד הישראלים לעמיתיו האמריקנים כי "אנחנו לא נדע על פקודה שכזו, אתם לא תדעו, וכנראה גם עלי חמינאי לא יידע בעצמו. על הפקודה נדע בוודאות כשנקום בבוקר של הניסוי הגרעיני".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנסה למשוך זמן לבחירות
לוחץ על תקיפה בקרוב
צילום: EPA
מומלצים