שתף קטע נבחר

צילום: הרצל יוסף, EPA, דובר צה"ל

גם מחר: אין לימודים בין 7 ל-40 ק"מ מהרצועה

אחרי שתי פגיעות ישירות בבאר שבע, הוחלט בעירייה כי גם מחר לא יתקיימו לימודים בעיר. בהנחית הרמטכ"ל, הודיע פיקוד העורף כי ביישובים שהושבתו היום לא ילמדו גם מחר. באוניברסיטת בן-גוריון לא ילמדו ולא ייבחנו

שעות ספורות אחרי שבאר שבע ספגה שתי פגיעות ישירות של רקטות גראד, שאחת מהן פגעה בבית ספר ריק , החליטה העירייה כי גם מחר לא יתקיימו הלימודים במוסדות החינוך בעיר. הרמטכ"ל בני גנץ הנחה הערב (יום א') את פיקוד העורף לבטל גם מחר את הלימודים בכל היישובים בטווח שבין שבעה ל-40 קילומטרים מרצועת עזה. גם באוניברסיטת בן-גוריון לא יהיו לימודים ולא ייערכו מבחנים.

 

כל הנחיות פיקוד העורף - לחץ למסמך  

 

היישובים שבהם לא ילמדו: אשקלון, אשדוד, באר שבע, נתיבות, קריית מלאכי, קריית גת, גדרה, יבנה, עומר, לקייה, רהט והמועצות האזוריות חבל יבנה, באר טוביה, גדרות, גן יבנה ונחל שורק (יישובי מטה יהודה אינם כלולים). הלימודים יתקיימו ללא מגבלות במועצה האזורית ברנר (למעט היישובים בניה וקדרון) ובמועצות האזוריות יואב, בית גוברין, גלאון ושומריה. בנתיבות, בלהבים ובמועצה האזורית בני שמעון ניתן ללמוד בתוך מרחב מוגן תקני בלבד (ממ"ד, ממ"ק, ממ"מ, מקלט).

 

בתי ספר תחת אש - כתבות נוספות:

גראד בבית ספר: "מפחיד, יכלו להיות פה ילדים"

ביחד בבי"ס הממוגן: "עדיף מלפחד לבד בבית"

תלמידי הדרום נשארו בבית: "כל 5 דקות אזעקה"

 

מקום הנפילה בבית הספר בבאר שבע (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
מקום הנפילה בבית הספר בבאר שבע(צילום: הרצל יוסף)

 

תושבים רצים למחסה באשדוד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תושבים רצים למחסה באשדוד(צילום: רויטרס)

 

פיקוד העורף פרסם הערב הנחיות לאוכלוסיה , שיישארו בתוקף עד מחר בערב:

בהישמע אזעקה או קול נפץ, יש להיכנס למרחב המוגן תוך פרק הזמן המוגדר העומד לרשותך.

אין לערוך התקהלויות והתכנסויות מעל 500 איש בשטחים פתוחים או סגורים (אירועים, מופעים, כדורגל).

אין מגבלות על מקומות עבודה לא חיוניים ועל מרכזי קניות.

מידע נוסף ניתן למצוא באתר פיקוד העורף או במרכז המידע בטלפון 1207.

 

באר שבע: מפעילים למידה מרחוק

"העברנו הודעה מסודרת לכל אנשי החינוך כי אנחנו ממשיכים על פי הנחיות פיקוד העורף לפיהן אין לקיים לימודים במערכת", אמרה מחזיקת תיק החינוך בעיריית באר שבע, ד"ר חפצי זוהר, "אנו מקיימים קשר עם התלמידים, קשר אישי של המורות והמחנכות כדי לגלות רגישות לילדים. הסיטואציה לא פשוטה עבורם".

 

לדברי ד"ר זוהר, "ניתנה הנחיה להפעיל מערכות למידה מרחוק במגוון דרכים, דרך הפייסבוק ופורטל מיוחד, ומיזם סיסמא לכל תלמיד, ואפילו שיחות ויעוד". 

 

הערב יירטה כיפת ברזל ארבע רקטות בשמי אשקלון. חמש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. מוקדם יותר התפוצצה רקטת קסאם בשטח פתוח מדרום לנתיבות וארבע רקטות קסאם התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. רקטה פגעה גם בשטח יישוב במועצה האזורית שער הנגב. בכל המקרים אין נפגעים ולא דווח על נזק. בצהריים ספג בית ספר בבאר שבע פגיעה ישירה של רקטת גראד, ללא נפגעים. זמן קצר קודם לכן פגעה רקטה במכונית וגרמה נזק לבתים בשכונת מגורים. 

 

עדכונים נוספים מסבב ההסלמה הנוכחי:

חתונה בצל הרקטות: "נמשיך בחופה גם באזעקה"

אזעקה בבית האבות: "לפעמים נשארים במדרגות"  

צפו: צה"ל תוקף מהאוויר, מחבלים מכינים שיגור

 

"נעשה בדיקה דרך המערכות שלנו לגבי תלמידים המתגוררים בסמיכות לבית הספר, ובמידת הצורך להכניס את השירות הפסיכולוגי לתמונה", אמרה ד"ר זוהר, "כרגע אנחנו ממתינים לראות מה יילד יום, ובהתאם ליום-יומיים הקרובים ניערך. אם נראה שאנחנו הולכים לקראת שהייה ארוכה מחוץ למערכת ניערך בהתאם להפעלת המערכות מרחוק".

 

מנהל בית הספר סיפר כי הספיק להיות בבית הספר בבוקר, לפני שחזר לביתו שבנתיבות כדי להיות עם ילדיו, שגם הם מושבתים מלימודים."כשנודע לנו על נפילת הגראד עשינו סבב שיחות עם ההורים ועדכנתי את כל הצוות", אמר המנהל. "כל אחד הגיב בצורה שונה. יש כאלה שקצת יותר נלחצו ויש כאלה שפשוט הודו על כך שאיש לא נפגע. אנו מעמידים לרשותם ולרשות התלמידים את פסיכולוג בית הספר ואת היועצת והקמנו מערך מיוחד במקרה שתלמידים יגיבו בחרדה".

 

משעות הבוקר נורו למעלה מ-40 רקטות לשטח ישראל וגרמו סך הכול לחמישה נפגעי חרדה. בבוקר כיוונו המחבלים בעיקר לאשדוד, מאוחר יותר הכוונת הופנתה לבירת הנגב. הפגיעה הראשונה בתוך העיר גרמה נזק ל-15 בתים, ואילו השנייה פגעה במוסד החינוכי, שהיה ריק מאדם. רקטה נוספת נפלה בשטח פתוח, ואחרת יורטה על-ידי "כיפת ברזל",

שהמשיכה למנוע היום את רוב הפגיעות בשטחים מיושבים.

 

אביחי וקנין, בן 22 מאשדוד, צילם את היציאה ממערכת כיפת ברזל בעירו. "טיילתי קצת באזור הפרדס, הגעתי לאזור הסוללה ולפתע התחילה אזעקה. היה לי מזל וצילמתי אותה בשעת היירוט, זה משהו חבל על הזמן", סיפר וקנין ל-ynet. "יש חיילים מסביב ולא נותנים להתקרב יותר מדי, אבל הצלחתי לקלוט אותה. כיפת ברזל היא כמו בורא עולם, היא מגנה עלינו. אין ספק שזה מדהים".

 

רקטות התפוצצו היום גם במועצות האזוריות אשכול ושער הנגב, ללא נפגעים. נזק נגרם ללול מרקטה באזור אשקלון.

רקטות נורו גם לעבר גזרת אופקים, לאזור אשדוד ובהמשך גם לגן יבנה.

 

מצה"ל נמסר כי בסך הכול, מאז תחילת ההסלמה ביום שישי, זוהו 95 נפילות בשטח ישראל ונמנו למעלה מ-40 יירוטים של כיפת ברזל. לאזור באר שבע נורו 29 טילים, לאזור אשדוד נורו 15, לאזור אשקלון נורו חמישה וכך גם לאזור אופקים.

 

מתחילת האירועים תקף חיל האוויר 24 יעדים ברצועת עזה, בהם 16 סיכולים של ניסיונות שיגור ושמונה מחסני אמצעי לחימה.

 

יואב זיתון, אילנה קוריאל, נרי ברנר ואביאל מגנזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית הספר שנפגע מגראד
צילום: הרצל יוסף
פגיעת גראד בבאר שבע
צילום: הרצל יוסף
כוחות פיקוד העורף בעיר
צילום: הרצל יוסף
מומלצים