שתף קטע נבחר

צילום: הרצל יוסף, EPA, דובר צה"ל

ב"ש נפגעה פעמיים: "לכיפת ברזל יש גם כשלים"

אחרי שתי נפילות בבאר שבע תוך שעה, מבקש מפקד כנף ההגנה האקטיבית בחיל האוויר למתן את האופטימיות: "ככל שנוסיף עוד סוללות וכוח אדם - הדבר יתרום להגנה". בימים אלה מתאמנת סוללת "כיפת ברזל" הרביעית שתיכנס לפעילות תוך שבועות

"מערכת כיפת ברזל מורכבת מכמה חלקים, ולמרות הישגיה הרבים, יש לה גם כשלים טכניים" – כך אמר היום (א') מפקד כנף ההגנה האקטיבית בחיל האוויר, אלוף משנה צביקה חימוביץ', בתגובה לשתי פגיעות הרקטות אחר הצהריים בבאר שבע. חיימוביץ', השוהה בנקודה בה פרוס מכ"ם המערכת באזור רחובות, ציין כי במקביל מתאמנת בימים אלה הסוללה הרביעית, שתיכנס לפעילות בשבועות הקרובים.

 

מקום נפילת רקטה בבאר שבע. "יש איומים נוספים" (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
מקום נפילת רקטה בבאר שבע. "יש איומים נוספים"(צילום: הרצל יוסף)

 

בצהריים ספגה בירת הנגב שתי פגיעות ישירות בתוך שעה. אשה לקתה בחרדה, לאחר שרקטה נפלה בשכונת מגורים בעיר וגרמה נזק ל-15 בתים. זמן לא רב אחר כך פגעה רקטה בבית ספר בעיר וגרמה לנזק אך לא לנפגעים. בסך הכול משעות הבוקר נורו כ-30 רקטות לשטח ישראל וגרמו סך הכול לחמישה נפגעי חרדה. בעקבות כך, גם מחר לא יתקיימו לימודים בבאר שבע, אשקלון, אשדוד ומקומות נוספים.

 

ההסלמה בדרום - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

על רקע האופטימיות ששררה בסוף השבוע במערכת הביטחון ובציבור בעקבות אחוזי ההצלחה הגבוהים של מערכת כיפת ברזל, אל"מ חיימוביץ' מבקש לצנן במקצת את התחושות. "ככל שנוסיף עוד סוללות ועוד כוח אדם מבצעי, הדבר יוכל לתרום להגברת פריסת ההגנה", אמר. "נוכל להגן על יותר תושבים, אזורים ומתקנים אסטרטגיים.

 

"אני מציע להסתכל על איום הרקטות בצורה רחבה ומושכלת יותר, כי כרגע ההסלמה היא בגזרת עזה, אבל אני לא בטוח שזהו התרחיש שאליו אני מכין את הלוחמים. ישנם איומים גם מצפון וגם איומים רחוקים יותר".

 

נפילת הגראד בבית הספר. "אין הגנה הרמטית" (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
נפילת הגראד בבית הספר. "אין הגנה הרמטית"(צילום: הרצל יוסף)

 

מאז תחילת האירועים ביום שישי ועד שעות אחר הצהריים היום זוהו כמעט מאה נפילות בשטח ישראל. על פי הנתונים שמפרסם צה"ל, מערכת כיפת ברזל יירטה 37 רקטות. "אם נסתכל על הישגי היחידה ברצף של השנה האחרונה, הרי אלו הישגים גבוהים", המשיך אל"מ חיימוביץ',"אבל באותה נשימה אני חייב לומר שאין הרמטיות, ולכן רק שילוב בין כיפת ברזל לבין המשמעת של האזרחים להוראות פיקוד העורף יכול למקסם את קשת ההגנה".

 

לדבריו, מאז נכנסה לפעולה עוברת מערכת כיפת ברזל שדרוג, ומבחינה טכנולוגית יכולה סוללה אחת הן לכסות שטח גדול יותר והן ליירט רקטות באחוזי הצלחה גבוהים יותר. "אחרי שנה עם ארבעה סבבים, אנחנו עדיין נמצאים בתהליך של למידה", מסכם אל"מ חיימוביץ'. "נוסחת הקסם היא יידע ומיומנות. השמיכה מאוד קצרה והאתגר שלנו הוא להכניס כמה שיותר אזורים תחת הגנת הכיפה".

 

שגריר ישראל בארה"ב, מייקל אורן, ערך הערב סבב טלפונים למחוקקים אמריקנים שהובילו את התמיכה בסיוע הכספי המיוחד לפיתוח וייצור סוללות כיפת ברזל. הוא הודה להם על תמיכתם בפרויקט. השגריר הופיע ברשת "פוקס"

והביע "הערכה לעם האמריקני, לקונגרס, לממשל ולנשיא ברק אובמה על הסיוע בפיתוח כיפת ברזל, שאפשר להגן על יישובי הדרום".

 

אורן ניסה להמחיש לקהל האמריקני את המצוקה בישראל. "בשעה זו 15 אחוזים מאזרחי ישראל נמצאים במקלטים - מספר המקביל ל-45 מיליון אמריקנים", אמר בראיון.

 

על פי נתונים שמפרסם צה"ל, מאז תחילת האירועים תקף חיל האוויר 24 יעדים ברצועת עזה, מתוכם 16 חוליות שניסו לשגר רקטות לעבר ישראל ושמונה מחסנים לייצור או אחסון אמל"ח, וכן בורות שיגור.

 

יצחק בן-חורין, וושינגטון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל"מ חיימוביץ'. "כיפת ברזל היא מערכת מורכבת"
צילום: יואב זיתון
כיפת ברזל בפעולה. למתן את האופטימיות
צילום: AFP
מיקום נפילת הגראד בבאר שבע
צילום: הרצל יוסף
בית בנפגע מגראד בבאר שבע
צילום: הרצל יוסף
השגריר אורן. הודה למחוקקים שתמכו
צילום: AP
מומלצים