שתף קטע נבחר

צילום: הרצל יוסף, EPA, דובר צה"ל

רקטה ליד גן ילדים באשכול, נגרם נזק למבנים

האש לדרום לא פוסקת: הג'יהאד האיסלאמי שיגר שני גראדים לאזור באר-שבע, במהלך הלילה שוגרו עוד 9 רקטות מהרצועה. נזק נגרם למבנים בקיבוץ: "המיגון בגן הוכיח עצמו". צה"ל תקף ברצועה, בג'יהאד טענו כי נכשל ניסיון לחיסול בכיר בארגון

למרות המגעים הבלתי פוסקים, בדרום אין רגיעה: שתי אזעקות נשמעו הלילה (ב') בזו אחר זו באזור באר שבע ויישובי הסביבה, בשל שיגור שתי רקטות גראד לעבר העיר. מערכת "כיפת ברזל" יירטה את אחת הרקטות, ואילו הרקטה השנייה נפלה בשטח פתוח מחוץ לעיר. במהלך הלילה נורו תשע רקטות נוספות ליישובי הדרום, אחת מהן נפלה ליד גן ילדים ביישוב באזור אשכול וגרמה נזק למבנים ולכלי רכב. איש לא נפגע במהלך מתקפת הרקטות. במקביל, צה"ל המשיך לתקוף בעזה. 

 

חלקים מהרקטה שפגעה ליד גן ילדים באשכול (צילום: זאב טרכטמן) (צילום: זאב טרכטמן)
חלקים מהרקטה שפגעה ליד גן ילדים באשכול(צילום: זאב טרכטמן)

 

הסלמה בדרום - דיווחים אחרונים ב-ynet:

 

דובר מחוז הדרום במשטרה הודיע כי במהלך הלילה נורו 11 רקטות מרצועת עזה לעבר יישובי המחוז. תשע רקטות נורו לעבר אזור הנגב, ושתיים נורו לאזור לכיש. דוברת המועצה האזורית אשכול מסרה כי שבע מרקטות הקסאם נפלו בשטח המועצה, רובן בשטחים פתוחים. אחת הרקטות נפלה בסביבות השעה 6 בבוקר באחד היישובים וגרמה נזק לבתי תושבים ולכלי רכב בקיבוץ בעוטף עזה. במועצה אמרו כי המיגון בגן הילדים, לשם יגיעו הבוקר ילדי המועצה, הוכיח את עצמו.

 

דובר צה"ל מסר כי כלי טיס של חיל האוויר תקפו במהלך הלילה שישה יעדים, בהם אתר לאחסון אמצעי לחימה וארבעה אתרי שיגור בצפון רצועת עזה ואתר שיגור בדרומה. זוהו פגיעות מדויקות במטרות. כמו כן, כלי טיס של חיל האוויר ביצע לפנות בוקר ירי לעבר מחבל בדרום הרצועה, שעסק בהכנות לשיגור רקטה לעבר שטח ישראל. גם במקרה זה זוהתה פגיעה. לפי הפלסטינים, שני בני אדם נהרגו ולפחות 40 נפגעו בהפצצות צה"ל, רובם אזרחים.

 

 

לפי גורמים פלסטינים, תקיפה אחת בוצעה בעיירה עבסאן, מזרחית לחאן יונס שבדרום רצועת עזה. בתקיפה זו נהרג פעיל בזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, פלוגות אל-קודס. עוד דווח כי ישנם פצועים. התקיפה השנייה בוצעה אל עבר חוליית מחבלים שנעה מזרחית לשכונת זייתון בעיר עזה. חיל האוויר אף תקף מזרחית לחאן יונס חוליה השייכת לזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי. מחבל נהרג ושלושה מחברי החוליה, שנסעו על אופנוע, נפצעו.

 

לקראת השעה 3:00 דיווחו גורמים פלסטיניים ברצועת עזה כי צה"ל הפציץ מבנה בחלקה המזרחי של ג'בליה בצפון רצועת עזה. על פי הדיווח, היעד היה מבנה אזרחי בן שלוש קומות שבו שהו אזרחים. בעקבות הפגיעה דיווחו הפלסטינים על לפחות 35 פצועים, אזרחים ובהם נשים וילדים. כוחות חילוץ והצלה ברצועה מנסים לחלץ את הפצועים שנלכדו במבנה שהותקף ורוב הפצועים שפונו הגיעו עד כה לבית החולים כמאל עדואן בצפון הרצועה.

 

לאחר הפצצה של צה"ל בעזה בימים האחרונים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לאחר הפצצה של צה"ל בעזה בימים האחרונים(צילום: AFP)

 

מהג'יהאד האיסלאמי נמסר כי התקיפה נועדה לחסל בכיר בזרוע הצבאית של הארגון, אך הוא ניצל מהפגיעה. עדי ראייה ציינו כי שתי הקומות במבנה נהרסו לחלוטין כתוצאה מהתקיפה.

 

זמן קצר לאחר מכן נשמעו שתי אזעקות באזור באר שבע וביישובי הסביבה, דקות ספורות זו לאחר זו, בשל שיגור שתי רקטות גראד מרצועת עזה לעבר ישראל. מערכת "כיפת ברזל" יירטה אחת מהרקטות ואילו הרקטה השנייה התפוצצה בשטח פתוח מחוץ לעיר. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. לפי הפלסטינים, הג'יהאד האיסלאמי הוא האחראי לירי הרקטות לעבר אזור באר שבע במהלך הלילה.

 

הג'יהאד: אין דיבור על רגיעה 

כעבור כמה דקות, דיווחו גורמים פלסטינים ברצועה כי צה"ל הפציץ באזור שכונת סג'עייה שבמזרח העיר עזה. לפי המקורות הפלסטינים, שלושה בני אדם נפגעו בתקיפה השנייה. מדובר צה"ל נמסר כי כלי טיס של חיל האוויר תקפו מחסן אמצעי לחימה בצפון רצועת עזה וארבעה אתרי שיגור רקטות בצפון הרצועה. עוד נמסר מדובר צה"ל כי כלי הטיס אף תקפו אתר שיגור רקטות בדרום עזה.

 

סבב ההסלמה בדרום נכנס הלילה ליומו הרביעי, ולמרות המאמצים להגיע לרגיעה בתיווך מצרים, בצבא מעריכים כי הלחימה תימשך בימים הקרובים. גם היום לא יתקיימו לימודים ביישובי הדרום שבטווח 7 עד 40 קילומטרים מרצועת עזה, וגורמים מדיניים הזהירו מפני "עליית מדרגה" במקרה שארגוני הטרור יגבירו את הירי.

 

"כיפת ברזל" יירטה אחת הרקטות שנורו לבאר שבע (צילום: ישראל יוסף) (צילום: ישראל יוסף)
"כיפת ברזל" יירטה אחת הרקטות שנורו לבאר שבע(צילום: ישראל יוסף)

 

אתמול שוגרו יותר מ-40 רקטות לעבר ישראל, ו-14 מהן יורטו על-ידי מערכת "כיפת ברזל". מתחילת סבב הלחימה, שהחל ביום שישי עם חיסולו של מנהיג ועדות ההתנגדות העממית זוהיר אל-קייסי, נפלו בישראל 104 רקטות, 23 מהן אתמול. בצבא אמרו כי עשרות רקטות ששוגרו התפוצצו ברצועת עזה.

 

חיל האוויר תקף בימים האחרונים 23 יעדים ברצועת עזה, ובסך הכול שמונה

אתמול. מדובר ב-14 סיכולים של ירי רקטות ופצצות מרגמה, ותשעה מתקנים לייצור אמצעי לחימה, מחסנים לאחסון אמצעי לחימה ובורות שיגור. 17 מחבלים ונער פלסטיני נהרגו בתקיפות. בעקבות ההסלמה, ביטל הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ ביקור מתוכנן בארה"ב.

 

במערכת הביטחון ציינו כי "מבחינת צה"ל ומערכת הביטחון הכול נמשך כרגיל. בוחנים לאן הצד השני הולך וכיצד הוא פועל. אם ימשיכו לחפש בכל מחיר הישגים ויסלימו - זה יעלה מדרגה, וישראל תפעל ביתר שאת".

 

סגן מזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי, זיאד נחאלה, התייחס למאמצים להשיג הפסקת אש בין הצדדים ואמר כי לפי שעה "אין דיבור על רגיעה, על עצירת הירי או על תיווך". עם זאת, נחאלה אמר כי "ישראל היא זו שהחלה את התוקפנות ולכן עליה לעצור את תוקפנותה קודם, ואחר כך נבחן את המצב ונלמד את האפשרות של הפסקת אש". הוא הוסיף כי אנשי ארגונו הודיעו למצרים שהם ימשיכו בהתקפותיהם נגד ישראל ושהם מתנגדים לכל ניסיון של שיבה לרגיעה.

 

חיילי צה"ל שהגיעו לתגבר את הכוחות באוגדת עזה בשל ההסלמה בדרום, מלווים הבוקר הסעות תלמידים ביישובי עוטף עזה למוסדות החינוך. ההחלטה התקבלה כדי לנסוך בתלמידים תחושת ביטחון ולהכווין אותם באופן יעיל בהישמע אזעקה, ולא בגלל התרעה על ירי נ"ט.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 12/03/2012 03:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרקטה שפגעה ליד גן ילדים
צילום: זאב טרכטמן
"כיפת ברזל" יירטה אחת הרקטות
צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות
תקיפת מחסן אמל"ח ברצועה בימים האחרונים
צילום: דובר צה"ל
גראד שפגע אתמול בבאר שבע
צילום: אילנה קוריאל
מומלצים