שתף קטע נבחר

צילום: הרצל יוסף, EPA, דובר צה"ל

פגיעה ישירה באשדוד: נזק ופצועים מרסיסים

רחוק יותר, הרסני יותר: ארגוני הטרור הגבירו בצהריים את הירי, וגראד שהתפוצץ באשדוד גרם נזק למכונית ולחנויות. שני פצועים מרסיסים, בהם אשה כבת 80, כמה לקו בחרדה. כיפת ברזל לא הצליחה ליירט את הרקטה. כשעה לפני כן נפל גראד באזור גדרה. במקביל, בצה"ל פועלים באיפוק ולא מגיבים לפי שעה

מי שקיווה שהרגיעה מתקרבת התבדה - ארגוני הטרור הפלסטיניים רק מגבירים את הירי. בצהריים (יום ב') הם ירו מטחים כבדים של רקטות על שלל יישובים בדרום, מבאר-שבע ועד אזור גדרה. באשדוד נשמעה אזעקה שלוש פעמים בתוך פחות משעה, והתושבים רצו למקלטים ולמרחבים המוגנים. שני בני אדם נפגעו מרסיסים, אחד לקה בלבו ושבעה בני אדם נוספים לקו בחרדה. מאז הבוקר נורו לשטח ישראל יותר מ-30 רקטות. צה"ל מגיב לפי שעה באיפוק יחסי. ynet העביר שידור חי ממקום נפילת הגראד באשדוד.

 

מעט לפני 14:30 נפלה רקטת גראד בתוך העיר אשדוד, וגרמה נזק למכונית ולחנויות בעיר. שני בני אדם נפצעו מרסיסים, אחת מהם היא אשה כבת 80 ויש חשש שהיא סובלת גם מפגיעת הדף. דווח גם על חמישה נפגעי חרדה. לא ברור מדוע כיפת ברזל לא יירטה את הרקטה. זמן קצר אחרי נפילת הרקטה הזו נשמעה עוד אזעקה באשדוד, וכיפת ברזל הצליחה ליירט אותה. בחלוף כ-45 דקות נשמעה שוב אזעקה בעיר, וכיפת ברזל יירטה את הרקטה שנורתה גם בפעם הזו. סמוך ל-17:00 יורטה רקטה נוספת ששוגרה לעבר העיר.

 

צוותי ההצלה באשדוד, היום בצהריים (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
צוותי ההצלה באשדוד, היום בצהריים(צילום: אליעד לוי)

 

מקום פגיעת הרקטה באשדוד (צילום: אלירן נוי) (צילום: אלירן נוי)
מקום פגיעת הרקטה באשדוד(צילום: אלירן נוי)

 

מפנים נפגעת מזירת הפיצוץ (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
מפנים נפגעת מזירת הפיצוץ(צילום: אבי רוקח)

 

המכונית שנפגעה מהרקטה באשדוד (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
המכונית שנפגעה מהרקטה באשדוד(צילום: אליעד לוי)

 

ההסלמה בדרום - כתבות אחרונות:

 

עם רגע הפגיעה, הופעל באשדוד נוהל חירום. יחידות מערך ההנדסה הופעלו והגיעו לזירה, טיפלו ברכושם של האנשים, סרקו את הבתים בחיפוש אחר נפגעים נוספים והרגיעו את התושבים. בהמשך, הגיעו למקום גם אנשי מס רכוש.

 

מעבר לירי היום על ערים מרוחקות יחסית מרצועת עזה כמו אשדוד ובאר-שבע נמשך כל העת גם הירי על היישובים הקרובים אליה יותר. ממש במקביל לירי על אשדוד בצהריים התפוצצו שלוש רקטות קסאם בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. לא דווח על נפגעים או על נזק שם. בהמשך התפוצצה רקטה בשטח פתוח באזור אופקים.

 

משה ויצמן, איש "איחוד הצלה", הגיע למקום הנפילה באשדוד וסיפר ל-ynet: "התנפצו חלונות בכמה בניינים". תושבת אשדוד סיפרה: "כיפת ברזל מוצבת מול הבית שלי, אני רואה את כל היירוטים. בזמן הנפילה בכלל לא יצא טיל מהמערכת. עכשיו היה עוד שיגור ואז דווקא כן היה יירוט".

 

נתניהו: ערוכים להרחיב את הפעילות 

ברנרד קירצוק, תושב אשדוד בן 82 שגר בסמוך למקום הנפילה, סיפר: "שכבנו אני ואשתי לנוח, ופתאום נשמעה אזעקה. ניסינו לרוץ לחדר המדרגות, אבל הפיצוץ היה עוד לפני שהגענו. חוץ מחלונות הבית שנשברו לא קרה שום דבר".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בצהריים בישיבת הסיעה של הליכוד כי צה"ל ערוך להרחיב את הפעילות שלו וימשיך לפעול ככל שיידרש. "מי שמתכוון לפגוע באזרחינו - נכה בו. השילוב הוא התקפה עם אמצעי הגנה. חוסן האזרחים וכושר ההתקפה וההגנה מאפשרים לנו לפעול בצורה מדויקת".

 

מעט לפני הירי הזה על אשדוד התפוצצו שתי רקטות ששוגרו מרצועת עזה באזור גדרה - המקום הצפוני ביותר שבו נפל גראד בסבב הלחימה הנוכחי. אחת הרקטות התפוצצה בשטח פתוח, השנייה גרמה נזק לשני כלי רכב וכמה נפגעי חרדה. לפני נפילת הרקטות נשמעה אזעקה גם בגן יבנה ובקריית-מלאכי. זמן קצר לפני כן נורו שלוש רקטות גראד לעבר באר-שבע ואופקים, מערכת כיפת ברזל יירטה שתיים מהן והשלישית נפלה בשטח פתוח.

 

בינתיים ממשיך צה"ל לתקוף בעזה. דובר צה"ל הודיע בצהריים כי חיל האוויר תקף חוליות שיגור שהתכוונו לבצע ירי של רקטות ארוכות טווח לעבר ישראל, ומסר כי זוהתה פגיעה במטרות. נראה כי צה"ל ניסה לפגוע בחוליה שירתה לגדרה.

גורמים פלסטינים דיווחו גם הם כי צה"ל תקף חוליה שנעה בסמוך לבית ספר בצפון הרצועה, אך לטענתם אנשי החוליה ניצלו ובמקומם נהרגו אב ובתו שעברו במקום. הפלסטינים טוענים כי מספר ההרוגים בצד שלהם מאז יום שישי עומד על 23.

 

גם בבוקר נורו שלוש רקטות גראד לבאר-שבע - שתיים מהן נפלו בשטחים פתוחים, אחת יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל. הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי קיבלה על עצמה את האחריות לירי שלוש הרקטות האלה. בלילה נורו שני גראדים לאזור. בכל המקרים לא היו נפגעים.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 12/03/2012 14:38

 

בהכנת הידיעה השתתפו יואב זיתון ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת הנפילה באשדוד
צילום: אליעד לוי
חלונות התנפצו, רסיסים פגעו
צילום: נרי ברנר
רצים למקלט באשדוד
צילום: AFP
כיפת ברזל לא יירטה
צילום: EPA
מומלצים