שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  העובדים בדרום יפוצו על אובדן ימי עבודה

  הפיצוי למעסיקים יהיה בהיקף נמוך יחסית, שכן ברוב מקומות העבודה נרשמה התייצבות גבוהה ובמפעלי התעשייה נרשמה התייצבות של 90%. העובדים שנעדרו היו רק אלו שנאלצו להישאר בבית בגלל ביטול הלימודים. ניתנה ארכה נוספת לתשלומי המסים לתושבי הדרום

  העובדים במגזר הפרטי בדרום שנעדרו מהעבודה יקבלו את שכרם - כך נקבע בישיבה משותפת לנציגי האוצר, ההסתדרות והתעשיינים. מדובר בהורים עובדים שנאלצו להיעדר מהעבודה בגלל סגירת מוסדות חינוך.

   

   

  ההסדר יחול עד סוף 2012, גם לגבי אירועים דומים של ירי טילים. בסוף שנת 2012 יוחלט על הארכה מחודשת של ההסדר. יש לציין כי מדובר גם על עובדין הקבלן.

   

  הפיצוי למעסיקים יהיה בהיקף נמוך יחסית, שכן ברוב מקומות העבודה נרשמה התייצבות גבוהה ובמפעלי התעשייה נרשמה התייצבות של 90%. העובדים שנעדרו היו רק אלה שנאלצו להישאר בבית בגלל ביטול הלימודים.

   

  בהסדר נקבע כי אם פיקוד העורף הורה על סגירת מוסדות חינוך בגין אירוע של ירי טילים הרי שהורה לילד עד גיל 14 יכול להיעדר מהעבודה ולקבל את מלוא תשלום השכר בגין ההיעדרות. מדובר בפיצוי שיינתן לאחד ההורים. ההורה שנשאר בבית יגיש למעסיק תצהיר על כך שבן או בת זוגו אינם מקבלים אף הם פיצוי בגין ההיעדרות והמעסיק ישלם את השכר ויקבל על כך שיפוי מרשות המיסים.

   

  כמו כן סוכם בישיבה כי בשבוע הבא ידונו נציגי התעשיינים עם שר האוצר, יובל שטייניץ, בשאלת הפיצוי שיש לתת לבתי העסק שנפגעו כתוצאה בהתדרדרות המצב הביטחוני באזור. מדובר בעיקר בבתי מלון, בתי עסק קטנים מתעשיית המזון (מסעדות ובתי קפה) וחנויות קטנות.

   

  אשדוד לאחר מטח רקטות (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
  אשדוד לאחר מטח רקטות(צילום: אבי רוקח)

   

  עסקים אלה נפגעו וימשיכו להיפגע מההידרדרות האחרונה במצב הביטחוני בדרום הארץ, שגרמה לביטולים בענף התיירות ולתנועה דלילה של צרכנים ברחובות הערים.

   

  נציגי התעשיינים בישיבה - היו"ר הזמני של לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים עמי פדרמן, נשיא לשכת התיאום צבי אורן ומנכ"ל הלשכה אבי ברק – ביקשו מהממונה על השכר באוצר, אילן לוין, לתת מענה למצוקת העסקים הקטנים. לוין סיכם עם נציגי התעשיינים כי בשבוע הבא ייפגשו עם שר האוצר וידונו באפשרות שהמדינה תגיש סיוע לאותם בתי עסק.

   

  בישיבה נקבע כי הפיצוי יינתן גם במקרה שבו פיקוד העורף אינו מכריז על מצב חירום או מצב מיוחד אלא רק על סגירת מוסדות חינוך.

   

  עיני הביע סיפוק בתום הפגישה ואמר כי "אני מקווה כי בימים הקרובים ייחתם הסכם קיבוצי משותף בין ההסתדרות, המעסיקים הפרטיים והאוצר כך שהעובדים, שממילא נפגעים בגלל ירי הטילים לא יצטרכו להיפגע שוב בפרנסתם".

   

  הסדר זה הינו על-סמך הסכמים קודמים שנחתמו בין ההסתדרות-המעסיקים והאוצר במלחמת לבנון השנייה ובמבצע עופרת יצוקה. כך למעשה נמנע מצב בו בכל סבב של ירי טילים צריכים ההורים העובדים בדרום לחשוש לפרנסתם משום שהם נאלצים להיעדר מהעבודה.

   

  ארכה נוספת לתשלומי המסים לתושבי הדרום

  עם זאת היום דווח כי שר האוצר שטייניץ ומנהל רשות המסים בפועל, דורון ארבלי, החליטו על מתן ארכה נוספת לעסקים בדרום, לתשלומי המסים התקופתיים שלהם.

   

  לאור זאת, מועדי הדיווח והתשלום של הדוחות התקופתיים למע"מ, מקדמות מס הכנסה וכן ניכויי מס הכנסה למי שמתגורר באזורי העימות, נדחו ל-25 במרס 2012.

   

  בתחילת השבוע הוחלט על מתן ארכה עד ל-20 בחודש. ההחלטה על מתן דחייה נוספת במועד התשלום, באה להקל על בעלי העסקים בדרום לאור הקשיים התזרימים עמם הם מתמודדים כתוצאה מהמצב הבטחוני.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רקטה בנתיבות
  צילום: אליעד לוי
  שר האוצר יובל שטייניץ
  צילום: אלי אלגרט
  יו"ר ההסתדרות עופר עיני
  צילום: אלי אלגרט
  מומלצים