שתף קטע נבחר

שיינפיין תובע את האח הגדול: "האמת מחרידה"

חשיפת "ידיעות אחרונות" על פרשת הכדורים הפסיכיאטריים בתוכנית "האח הגדול" מגיעה לבית המשפט. סער שיינפיין הגיש הבוקר תביעה על סך 2.5 מיליון שקל נגד מפיקת התוכנית ונגד ד"ר אילן רבינוביץ': "ימים חשוכים חוזרים ופוקדים את מחוזותינו". מחר ב"ידיעות אחרונות": גילויים חדשים בפרשה

"התובע לא נשבר תחת מגפיה המסומרות של הנתבעת - ועתה - לאחר שהתפשט ערום ועריה וסיפר את האמת המחרידה על המתרחש מאחורי חדרים סגורים לצורך בידור המוני העם - הוא עומד בפני בית משפט זה".

 

כך נכתב בכתב התביעה שהגיש הבוקר לבית משפט השלום בת"א סער שיינפיין נגד מפיקת תוכנית "האח הגדול", חברת "קופרמן הפקות", ונגד ד"ר אילן רבינוביץ. סכום התביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד רון טורקלטאוב, עומד על 2,475,600 שקל. שיינפיין טוען כי מעשי הנתבעים גרמו לו לנכות תפקודית בשיעור של 30 אחוז. הפרשה נחשפה בתחקיר של העיתונאי רז שכניק בעיתון "ידיעות אחרונות". 

 

"כל ערב 'האח הגדול' יקרא לך ואת תקחי כדור"

סערת האח הגדול: "חלק מהדיירים מסוממים"

 

"תביעה זו עניינה באדם אחד, במקרה אחד אך השפעתה צריך שתהיה גדולה בהרבה", נכתב בתביעה. "בימים החשוכים קודם הספירה - היו מסופקות דרישות ההמון לבידור באמצעות עבדים שבהם היו משתמשים כדי שינגחו זה את זה עד מוות. כפי שתראה תביעה זו - ימים חשוכים אלה לא חלפו מן העולם - והם חוזרים ופוקדים את מחוזותינו - באופן מעודן יותר - כפי שמחייבים הזמנים - אך על פי אותו עיקרון מרושע".

  

פרטי הסכם ההשתתפות בתוכנית נחשפים

שיינפיין מציין בכתב התביעה כי טרם השתתפותו בתוכנית היה אדם בריא בנפשו ובגופו, ומעולם לא נטל כדורים פסיכוטיים מכל סוג שהוא. בתביעה נחשפים פרטים מההסכם שנחתם בינו לבין "האח הגדול", טרם כניסתו לתוכנית. אחד התנאים היה זה: "המפיקה לא תישא באחריות לכל נזק, בין אם נפשי או חומרי, אשר ייגרם למשתתף...". בסעיף אחר בחוזה נכתב: "אני מבין שהסדרה עשויה לכלול פעילות גופנית מאומצת וכי היא נערכת בתנאי לחץ הן פיזיים והן נפשיים... וכרוכה בסיכומים משמעותיים לבריאות הנפש...".  

 

שיינפיין כותב כי בשלב מוקדם יחסית בתוכנית, החלה התערבות מצד ההפקה בניסיון לעודד יצירת קשר רומנטי בינו לבין איילה רשף (ובהמשך אף הבהיר לו הפסיכיאטר ד"ר אילן רבינוביץ' כי עליו "לגעת באופן אינטימי באיילה"). בהמשך התוכנית ביקש סער לעזוב את הבית, דבר שגרר מסכת שכנועים ולחצים מצד ההפקה על מנת להשאירו בתוכנית. נחישותו של שיינפיין לעזוב את הבית הולידה פגישה עם רבינוביץ', לאחר שנמסר לו מההפקה כי הוא מחויב לכך על פי כללי פרוטוקול התוכנית. שיינפיין נפגש עם ד"ר רבינוביץ' שפיאר את עצמו ופיזר, על פי התביעה, שמות מטופלים מפורסמים שטופלו על ידו. שיינפיין טוען כי רבינוביץ' אמר לו שלאור אישיותו, אם יעז לעזוב את הבית הוא יגרום לעצמו נזק נפשי בלתי הפיך ויהיה נתון בסכנה אובדנית.

 

בכתב התביעה נטען כי רבינוביץ' הבהיר לו שעליו לקבל כדורי ציפרלקס ואילו שיינייפן השיב כי הוא אינו מעוניין בכדורים. אלא שרבינוביץ' לא הרפה, ואף הוציא כדור מכיסו, נתן לשינייפין, וצפה בו מנסה לבלוע אותו. שיינפיין טוען כי לא נותרה לו ברירה, אלא לציית לרבינוביץ' ולקחת כדור אחד ביום. ימים ספורים אחר כך, נטען בתביעה, המינון הוכפל, ומאוחר יותר מסר רבינוביץ לשיינפיין כדור נוסף  - ריספרדל, מבלי להסביר לו במה מדובר.

 

מכתב התביעה עולה כי כתוצאה מהתנהלות האח הגדול והטיפול התרופתי, לקה שיינפיין בבעיות שונות, בהן התקפי חרדה, קושי להירדם, דיכאון ואף פגיעה בפרנסתו. 

 

עד לפרסום הכתבה לא התקבלה תגובת הנתבעים. לממצאי תחקיר "ידיעות אחרונות", נמסר מ"קשת" ומהפקת "האח הגדול": "הטענות נגד התוכנית חסרות שחר. מבדיקה שערכנו רק שישה מתוך כ-100 מתמודדים מארבע עונות התוכנית זכו לטיפול תרופתי. זה אחוז נמוך מאוד ביחס לתכניות בעולם. הפקת 'האח הגדול' חוזרת ומבהירה כי כל טיפול שניתן מנוהל אך ורק על ידי אנשי מקצוע ועל פי שיקול דעתם. ליווי הדיירים והדאגה לשלומם נעשים במלוא הרגישות, האנושיות והמקצועיות. מושקעים מרב המאמצים על ידי אנשי המקצוע הטובים ביותר. כך היה וכך יהיה".

 

ד"ר רבינוביץ' מסר בתגובה: "הטענות שקריות ומופרכות. מטרת שיינפיין היא הפעלת אמצעי סחיטה ואיומים לשם התעשרות. מתן הטיפול לשיינפיין נעשה מתוך אוטונומיה מלאה לעריכת הטיפול המקצועי ביותר, תוך שמירת סודיות מלאה של תוכנו. נוכח הבעיות הקשות של שיינפיין, סברתי כי טובתו הרפואית היא השארתו בבית 'האח הגדול'".

 

מחר יתפרסמו במוסף "7 לילות" של "ידיעות אחרונות" גילויים חדשים בפרשת "האח הגדול"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שיינפיין. "ימים חשוכים"
צילום: רונן אקרמן
ד"ר אילן רבינוביץ'
צילום: ערוץ 10
מומלצים