שתף קטע נבחר

התעללות בגבעתי: לוחמים הכו "צעירים" במוטות

הוארך מעצרם של שני חיילים ותיקים בחטיבה בחשד שהיו מעורבים בהתעללות בחבריהם לפלוגה. 5 חיילים נשלחו למאסר. השופט: "חיילים ציינו אודות קשר שתיקה". מפקד הגדוד נחקר

שני חיילים מגדוד "צבר" של חטיבת גבעתי נעצרו בחשד להתעללות פיזית ומילולית בחיילים צעירים ששירתו עמם בפלוגה. מעצרם הוארך אמש (יום ה') בבית הדין הצבאי בקסטינה עד יום שני הקרוב. חמישה לוחמים נשלחו למאסר במסגרת הפרשה.

 

עוד בחדשות ynet:

 

בשל חומרת האירועים, שכללו הכאות חיילים צעירים במוטות המשמשים להחזקת מטרות במטווחים, וקללות שנמשכו תקופה ארוכה, עבר הטיפול בפרשה מהמישור המשמעתי ביחידה לחקירת המשטרה הצבאית (מצ"ח). הרקע להתעללות - הבדלי הפז"ם בין החיילים ששירתו יחדיו בפלוגות הוותיקות של הגדוד.

 

האירועים שמיוחסים לחשודים התרחשו לפני כארבעה חודשים, אך החיילים הצעירים חששו להתלונן. השבוע חשף אחד מהם מקרה בודד בפני מפקדיו, ובמצ"ח מעריכים כי חיילים נוספים צפויים להיחקר. על גופם של חלק מהמתלוננים נמצאו סימני אלימות.

 

במסגרת חקירת הפרשה נחקרו רס"ר היחידה, מפקד הגדוד, קצין בדרגת סגן אלוף, וקצינים נוספים ביחידה. "אנחנו יודעים לפי העדויות שזה מנהג שהושרש זמן רב", אמר חוקר מצ"ח בדיון הארכת מעצר שהתנהל בבית הדין הצבאי.

 

נשיא בית הדין הצבאי בקסטינה, אלוף משנה ארז פורת, שהאריך את מעצר שני החשודים, קבע בהחלטתו כי "קיימת תשתית ראייתית שיש בה לקשור את החשודים לאותם אירועים. חיילים ביחידה ציינו אודות קשר שתיקה שקיים ביחידה בשל חששות ופחדים מהחיילים הוותיקים, חלק מזה בגלל בושה".

 

השופט ציין עוד כי "תופעה שלפיה דור ותיק נוקט כוחנות כלפי חיילים צעירים שבה ועולה מדי פעם ביחידות השונות, באופן רשמי הדבר פסול ואסור לפי כל הנורמות הצבאיות ויש לעוקרו מהשורש. מדובר ברמיסת משמעת וברכישת מעמד עודף שלא כדין על-ידי השלטת פחד על חיילים צעירים, ששובצו, לא תמיד מרצונם, באותה יחידה".

 

עו"ד בני קוזניץ, שמייצג את אחד החשודים, טען כי "הציניות היא עצימת עיניים של הפרקליטות הצבאית ושל מצ"ח כי אנו מגיעים לאותם אירועים פעם אחר פעם. מרשי טען בחקירה שאלו דברים שנעשו גם לו. מרשי הוא לוחם ללא עבר פלילי או משמעתי שהגיע לצבא כדי לתרום. עד שלא יבוא מישהו וייתן את ראשו בגורמים הבכירים יותר,

הדברים האלה לא ייפסקו".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בעקבות אירועים חמורים, לכאורה, של פגיעה מצד חיילים ותיקים בחיילים צעירים בגדוד חי"ר, התקיים בגדוד תחקיר מעמיק, ולאחריו הועמדו מספר חיילים לדין משמעתי בפני מפקד החטיבה ומפקד הגדוד.

 

בד בבד, נוכח חומרת המעשים שהתבררה, הוחלט ביוזמת מפקדי החטיבה על פתיחה בחקירת מצ"ח. חקירת האירועים טרם הסתיימה, ומשכך לא ניתן להרחיב בנושא".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילי גבעתי (ארכיון)
צילום: הרצל יוסף
מומלצים