שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  סקס ופוליגמיה - פתרון להיעלמות הדבורים?
  מחקר חדש מגלה שאם מלכת הדבורים מזדווגת עם מספר גדול של דבורים זכרים, הדבר מועיל לבריאות הדבורים ומייעל את ההאבקה. החוקרים מקווים שהממצאים יעזרו בצמצום תופעת ההיעלמות והירידה בייצור הדבש

  ככל שמלכת הדבורים מזדווגת עם מספר גדול של דבורים זכרים, הכוורת כולה בריאה יותר וההאבקה יעלה ומהירה יותר. כך עולה ממחקר חדש שנערך במכללת וולסלי שבמסצ'וסטס ושהתפרסם בכתב העת המדעי PLoS ONE.  עורכי המחקר סבורים שהממצאים עשויים לסייע בצמצם תופעת העלמות הדבורים המסתורית ברחבי העולם.

   

   

  המחקר, שבדק את הקשר בין מגוון גנטי לבריאות הדבורה, גילה שבכוורות בהן מלכת הדבורים מגוונת את הפרטנרים שלה - נוצרים יותר חיידקים סימביוטיים המועילים לכלל מושבת הדבורים. בכוורות אלה התגלתה תשתית גנטית מגוונת שגורמת לדבורים לפעול ביתר מרץ, כך שמלאכת האבקה מתבצעת בקצב מהיר יותר.  

   

  במסגרת המחקר סיווגו החוקרים רצפים גנטיים של כ-70,500 סוגי חיידקים מ-10 כוורות בהן שמרה המלכה אמונים לבן זוג אחד והדבורים אחידות מבחינה מינית, לעומת 12 כוורות בהן הזדווגה מלכת הדבורה עם מעל 15 זכרים והדבורים שונות מבחינה מינית.

   

  בתום המחקר התברר, כי הכוורות המגוונות יותר מבחינה גנטית מכילות כ-1,105 מיני חיידקים, מתוכם 40% חיידקים מועילים. לעומת זאת, בכוורות שנשמרו אמונים לבן זוג אחד התגלו רק 781 מיני חיידקים, מתוכם יותר חיידקים מזיקים בשיעור של 127%.

   

    

  המפתח לצמצם ההעלמות?

  פרופ' הת'ר מטילה, שעמדה בראש המחקר, הסבירה כי המושבות שבהן המלכות בחרו ליצור לעצמן בני זוג רבים יותר, התגלו כיעילות ובריאות לעומת המונוגמיות. כך למשל, הדבורים התחילו לעבוד בהן בשיעור גבוה יותר מהרגיל ותקשרו בתדירות גבוהה יותר, דבר שהתבטא בתנועות ריקוד.

   

  התוצאה לדבריה, היא שעבודת ההאבקה של הצמחים התבצעה בקצב מהיר מהרגיל וליקוט המזון נעשה בכמות גבוהה יותר. מטילה סבורה שהממצאים עשויים להיות המפתח לשיפור הבריאות והתזונה במושבות הדבורים, ובאופן זה לצמצם את תופעת ההעלמות והירידה בייצור הדבש.

   

  "מעולם לא ידענו עד כמה בריאות הדבורים ופעילותם מושפעים ממגוון גנטי שנוצר במושבה בה הם חיים, אך מחקר זה מספק רמזים חזקים ביותר בנושא", היא אומרת.  

   

  שונות מינית מועילה לכוורת (באדיבות מועצת הדבש) (באדיבות מועצת הדבש)
  שונות מינית מועילה לכוורת(באדיבות מועצת הדבש)

   

  עם זאת, במחקר מודגש כי שיעורי התמותה של דבורת הדבש עדין הולך וגדל בשל תסמונת קריסת המושבה (Colony Collapse Disorder), תזונה לקויה וגורמים נוספים שעדיין נחקרים.

   

  לדברי הרצל אבידור, מנכ"ל מועצת הדבש, תופעת ההעלמות המסתורית כבר הביאה להעלומת כשליש מהדבורים בעולם. אם לא יימצא פיתרון, התוצאות עלולות להיות הרות אסון: דבורת הדבש מאביקה יותר מ-400 גידולים בעולם וקיומם של רוב הגידולים החקלאיים תלוי בה, כמו גם קיומם של חומרי גלם בתעשיית התרופות, הטקסטיל, הבשמים והקוסמטיקה.  

   

  "עצי הפרי והירקות אותם אנו צורכים, תלויים בהאבקת הדבורים. ככל שמצטמצמים אזורי החקלאות, משתלטים הערים והבטון, כך מצטמצם גם מזונם של הדבורים, הן הופכות חלשות ופחות עמידות", הוא אומר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים