שתף קטע נבחר

אושר: נשים מוכות במקלט יקבלו הבטחת הכנסה

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שלא תשלול קצבת הבטחת הכנסה מנשים מוכות שנכנסו למקלט. יו"ר ויצו: "החוק הזה מציל חיים"

"כשנכנסתי למקלט שללו ממני את קצבת הבטחת ההכנסה שקיבלתי. מבחינתי זה היה אסון, הקצבה שהייתה הבסיס לכל ההכנסה שלי פשוט נעלמה". מ' שוהה כבר שמונה חודשים במקלט לנשים מוכות. היא אם לשלושה ילדים, והגיעה למקלט עם ילדיה לאחר שנים של התעללות נפשית ופיזית. אמש (יום ב') זכתה לקרן אור בדמות החוק החדש שיעניק הבטחת הכנסה לנשים במקלטים.


עוד בערוץ החדשות:

החוק, שיזמו ח"כ זהבה גלאון ממרצ וח"כ דב חנין מחד"ש, עבר בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 60 תומכים וללא מתנגדים. הצעת החוק נכתבה בסיוע המחלקה לקידום מעמד האשה בארגון ויצו ותסייע לכ-780 נשים מוכות ששוהות ב-13 מקלטים ברחבי הארץ. אחת מהן היא מ', המספרת

על מסכת אלימות קשה: "התלוננתי מספר פעמים במשטרה, ובסוף ברחתי אחרי שבעלי היכה אותי באחת הפעמים. זה כדור שלג ואתה מרגיש מבודד וחסר אונים".

 

לפני שנמלטה למקלט, היא ובן זוגה, שביצע עבודת שירות על עבירות אלימות, לא עבדו: "צברתי חובות להוצאה לפועל שהחזרתי באמצעות הקצבה. נכון שהמקלט מספק את רוב הצרכים ואני מקבלת קצבה של כ-700 שקלים, אבל זה לא מספיק לביגוד לילדים ולחלק מהתרופות, זה לא מספיק. יש קושי אדיר לצאת החוצה לחיים חדשים עם החובות הקיימים ועם בן הזוג שעדיין יכול לשולט בך כלכלית".  

 

"לדאוג לשיקום ולא מהסתבכות כלכלית"

החוק החדש יתקן את המצב לפיו נשים שקיבלו מהמדינה קצבת הבטחת הכנסה נאלצו לוותר עליה כשנזקקו למחסה במקלט לנשים מוכות. בכך נוצר מצב מסוכן: נשים נאלצו לבחור בין המשך קבלת הקצבה ולהמשיך לחיות עם הגבר המכה לבין הסתייעות במקלט ובצדה ויתור על הקצבה.

 

יוזם החוק, ח"כ דב חנין, אמר: "אסור שמקלט לנשים מוכות ישמש אליבי להתנערות המדינה מאחריותה. נשים השוהות במקלטים זקוקות יותר מכול להבטחת ההכנסה שכן אין להן מקור פרנסה אחר, ואסור שיחששו להיכנס למקלט מפחד לאבד את הקצבה".

 

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, בירכה על העברת החוק: "נשים לא יצטרכו לבחור בין ביטחון אישי לביטחון כלכלי. עד היום הנשים המוכות הוכו פעמיים: פעם אחת על ידי בן הזוג האלים ופעם שנייה על ידי המדינה, ששללה את הזכאות להבטחת הכנסה של נשים שביקשו לקבל הגנה מפני בן הזוג במקלטים. החוק פותר את המלכוד שבו היו נתונות הנשים".

 

יו"ר ויצו ישראל, גילה אשרת, ציינה ש"החוק הזה מציל חיים, יספק חמצן לנשים במקלטים ויאפשר להן להתמקד בתהליך השיקומי ולא לדאוג מהסתבכות כלכלית. השהייה במקלט אינה מאפשרת יציאה סדירה לעבודה והנשים נפגעות האלימות נאלצות להתמודד עם מצוקה כלכלית גדולה. הן מגיעות למקלט חסרות כול ובן זוגן האלים, כחלק מהטרור, אינו משלם את תשלומי הבית, והן צריכות לשאת בנטל עבור כל התשלומים. כך נצברים חובות גדולים לאשה שנותרת עם קושי כלכלי לקיים את צרכיה וצורכי ילדיה. לצערנו, בחלק גדול מהמקרים נשים אפילו זונחות את התהליך הטיפולי ושבות לבעל המכה".


פורסם לראשונה 19/03/2012 23:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים