שתף קטע נבחר

הצגת שחקנים: על ספת הפסיכולוג

ב-48 שעות קשה לשנות הרבה מקצועית, אך העבודה של בלאט על שחקני מכבי ת"א, לקראת המשחק השני בסדרה (הערב, 21:00, ערוץ 10) תהיה בעיקר פסיכולוגית. רמז: הכל אפשרי. רמז נוסף: זה הזמן לסיכונים, מה עם סופו והנדריקס ביחד?

בדיוק כמו אצל הרופא, או כמו ב"אסיפת הורים" בבית הספר, על דלת חדרו של דייויד בלאט במלון באתונה מחכה דף, עם רשימה שמית של שחקני מכבי ת"א, אחד אחד, לפי מספר דרכון. הספה פנויה, מולה יושב הקואוץ', עם טיפול פסיכולוגי עמוק, כולל היפנוזה לצורך מחיקת 24 השעות האחרונות מה-הארד דיסק.

 

כל הדיווחים מאתונה ב-ynet ספורט:

  

טוב, אולי קצת נסחפנו, אבל זה פחות או יותר מה שיכול לעשות מאמן מכבי ת"א, ב-48 השעות שמפרידות בין המשחק הראשון ברבע גמר היורוליג, בו הביסה פאו את הצהובים 73:93, לבין משחק מספר 2, זה שכנראה יכריע לאן הסדרה הזו תלך.

 

מכבי בשוק לאחר המשחק הראשון ביוון. הצהובים יצליחו להתאושש? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מכבי בשוק לאחר המשחק הראשון ביוון. הצהובים יצליחו להתאושש?(צילום: AFP)

 

ומה על הפרק?

וברשימת נושאי השיחה של בלאט, כאמור, אין כנראה הרבה מושגים סטייל "פיק אנד רול", "פאסט ברייק" או "מצ'אפ זון". יש שם קצת היסטוריה, הרבה

פטריוטיזם ואגו, כמה עובדות שעומדות לצידה של מכבי ובעיקר אמונה, שמגיעה היישר מהלבן של העיניים. הרי אם זה לא היה אפשרי, בשביל מה בכלל באנו עד לכאן?

 

סעיף ההיסטוריה מחולק לשניים: ראשית, כל אוהד מכבי זוכר את צמדי המשחקים של הצהובים מול קבוצות סובייטיות, באמצע שנות השמונים, פעם זה היה צסק"א מוסקבה ופעם ז'לגיריס קובנה. כל אחד מצמדי המפגשים הסתיימו ב-1:1, כשבדרך כלל מכבי נכנעה במשחק הראשון, לעתים הובסה, וחזרה לנצח למחרת, לפעמים אפילו בגדול.
פנאתינייקוס אתונה

פנאתינייקוס אתונה
מספר שם תפקיד גובה
6 אלכס מאריץ' סנטר 2.11
7 סטראטוס פרפרוגלו

פורוורד 2.03
8 מייק באטיסט

פורוורד 2.04
9 דייויד לוגן

גארד 1.84
10 רומיין סאטו

פורוורד 1.94
12 קוסטאס צארצריס

פורוורד 2.09
13 דימיטריס דיאמנטידיס

גארד 1.96
14 איאן וויוקאס

סנטר 2.11
15 ניק קלאת'ס

גארד 1.98
17 סטיבן סמית'

פורוורד 2.03
18 קוסטאס קאימקוגלו

פורוורד 2.04
19 שרונאס יאסיקביצ'יוס

גארד 1.93

 

בחלק השני, עליו כבר דיברנו אתמול, לוקח איתו בלאט מישהו שלא ממש הולך איתו יד ביד לאורך העונה, את תיאו פפאלוקאס. לגארד היווני חרוט עמוק בזיכרון אותו מהפך דרמטי שהוא וקבוצתו אולימפיאקוס פיראוס חטפו בשנה שעברה. שוב, למי ששכח, האדומים הביסו את מונטפסקי סיינה 41:89 במשחק הראשון, אך הובסו בזה שהגיע כעבור 48 שעות, והמשיכו להפסד בסדרה כולה. ומי שחשב לאחר המשחק הראשון שזה אפשרי - שיקום.

 

האדריאטית לצידנו

לאחר פרק ההיסטוריה שוחרר פפאלוקאס, ובלאט עבר למספר עובדות שעומדות לצידה של מכבי. לפני הכל - ניסיון. כן כן, זה נשמע מוזר, אבל למכבי יש יתרון בקטגוריה הזו. הקבוצה של בלאט שיחקה העונה לא פחות מ-38 פעמים בהפרש של 48 שעות. תודה לך, הליגה האדריאטית. פאו? רק שש פעמים. כך שהצהובים מתורגלים בהרבה מהירוקים לסיטואציה הזו.

 

פפאלוקאס. מי כמוהו יודע שהקאמבק אפשרי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פפאלוקאס. מי כמוהו יודע שהקאמבק אפשרי(צילום: AFP)

 

עובדה נוספת שעומדת לצידה של מכבי, היא כי זה לא קל לנצח פעמיים תוך 48 שעות. ב-15 סדרות של הטוב מחמישה משחקים שהתקיימו עד כה (12 בסדרות בשנים האחרונות, פלוס חצאי גמר וגמר 2000/01), היו 28 מקרים שקבוצות שיחקו פעמיים תוך 48 שעות. רק ב-12 מקרים אחת הקבוצות ניצחה את שני המשחקים. מצד שני, עוד לא נולדה הקבוצה שחזרה מפיגור 2:0 בסדרה, כך שממש, אבל ממש לא כדאי להפסיד הערב.

 

מלחמת ההתשה, פרק ב'

אז עכשיו, כששמנו את הפסיכולוגיה בצד, וגרמנו לכל שחקן במכבי להאמין שזה אפשרי, נשאלת השאלה איך עושים זאת? היו לא מעט ביקורות, על כך שבלאט ניסה ללחוץ דווקא כששאראס ודיאמנטידיס שיחקו ביחד. הצמד הזה באמת יפצח כמעט כל שמירת לחץ, אך מצד שני, אם לא תלחץ אותם, הם כנאה ייצרו נקודות כמעט בכל הזדמנות.
ממוצעי דקות, מכבי תא

ממוצעי דקות, מכבי ת"א
  אליהו פפאלוקאס סופו אוחיון הנדריקס סמית' לנגפורד
ממוצע 20 11 17 19 20 25 22
יום שלישי 13 3 17 17 22 29 27
 

* שלושה שחקנים במכבי עברו את טווח ה-23 דקות

 

אחד הפתרונות הוא לעייף אותם בצד השני, בעיקר את שאראס קשישא, שכבר עבר את יום הולדתו ה-36, כשגם דיאמנטידיס כבר לא ילד (32). שני הגארדים של פאו רשמו במשחק הראשון 17 ו-21 דקות בהתאמה, כשלפחות מבחינתו של שאראס מדובר בכמות דקות מעל לממוצע.

 

גם מייק באטיסט וקוסטאס צארצריס כבר לא ילדים (35 ו-31, שוב בהתאמה), וכאן התנועה של ליאור אליהו ודייויד בלו תשחק תפקיד, כשכל עוד הם ירוצו בהתקפה הם יהפכו את המשימה להרבה יותר קשה מצידה של פאו.

 

דייויד בלו. יכול להקשות על פאו במשחק השני (צילום: EPA) (צילום: EPA)
דייויד בלו. יכול להקשות על פאו במשחק השני(צילום: EPA)

 

הספסל ההוא, מול המגרש

אבל גם מצד שני יש מאמן, ואם יורשה להוסיף - חתיכת מאמן... ז'ליקו אוברדוביץ' בחר אתמול כמה שחקנים להקריב על קורבן הניצחון, כשאלכס מאריץ',

דייויד לוגן וניק קלאת'ס, שהיה מצוין, הקריבו הרבה דקות משחק, ואפשרו לבאטיסט, דיאמנטידיס, רומיין סאטו וקוסטאס קאימקוגלו לצפות מהצד, כשממוצע הדקות שלהם צונח לערב אחד.

 

חשוב להבין. בכדורסל קונבנציונלי, אם להוסיף את מימד יתרון הביתיות, למכבי אין הרבה סיכוי. לכן זה הזמן מצידו של בלאט לקחת קצת סיכונים. הרכב בו סופוקליס שחורציאניטיס וריצ'ארד הנדריקס ביחד על הפרקט אמנם נוסה פה ושם, אפילו ביום שלישי, אך אז הגיעה מתקפת שלשות עם פתיחת הרבע השלישי, וסופו שילם את המחיר, למרות שלא בטוח שדווקא הוא אשם.


ממוצעי דקות - פאו

ממוצעי דקות - פאו
  מאריץ' לוגן קלאת'ס * שאראס באטיסט דיאמנטידיס סאטו
ממוצע 7 16 22 13 20 30 29
יום שלישי 13 22 28 17 14 21 16

* קלאת'ס הוא היחיד שעבר את טווח ה-23 דקות

 

שחקני הפנים של פאו לא מהווים איום ממשי מחוץ לקשת, כשביום שלישי זרקו כל החמישה פעמיים בלבד, ודייקו פעם אחת. לכן מהבחינה הזו, הכבדות של סופו לצד הנדריקס לא ממש תזיק. מצד שני, היא עשויה לייצר למכבי יתרון מתחת לסל, במיוחד אם סופו יצליח לייצר מסירות לנמוכים, כפי שעשה בתחילת המשחק.

 

לא לאבד. את הראש

במידה שסופו לא יצליח להיכנס לעניינים, בלאט חייב ללכת בעיקר על השחקנים שלא מאבדים הרבה. המשחק ברח למכבי מהידיים בחמש דקות של שכרון חושים מצידה של פאו, אך גם בחמש דקות בהן מכבי איבדה חמישה כדורים - קצב של 40 איבודים למשחק! לכן הרכב שכולל את הנדריקס, בלו וסמית' הוא הבטוח ביותר מבחינתו של בלאט, על מנת למנוע בריחה נוספת.

 

אוברדוביץ'. הקריב הרבה שחקנים בשביל הניצחון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אוברדוביץ'. הקריב הרבה שחקנים בשביל הניצחון(צילום: EPA)

 

ולסיום, עוד פרק קצר בנושא הזיכרון. קאחה לבוראל היא אמנם לא פנאתינייקוס אתונה, אך מעטים הם האנשים שחשבו שמכבי מסוגלת לעבור את ויטוריה, לאחר ההפסד המשחק הראשון בשנה שעברה, ועוד פחות היו כאלה כשמכבי נקלעה לפיגור 40:29 במהלך המשחק השני.

 

אז נכון, גם מכבי של השנה היא לא אותה מכבי, אבל כעת כל זה לא רלוונטי. המשחק הערב הוא גמר, לכל דבר ועניין. 40 דקות, מכבי מול פאו, המנצחת עולה ליתרון אדיר. אז איך רבים כבר אמרו לפני? שיהיה בהצלבה.
מחלקת האיבודים, מכבי תא

מחלקת האיבודים, מכבי ת"א
  סמית' בלו לנגפורד אוחיון סופו פפאלוקאס
ממוצע 0.8 0.9 1.5 1.3 2.6 1.3
ממוצע ל-40 דקות 0.03 0.03 0.07 0.07 0.15 0.11
ביום שלישי 0 0 4 2 5 1

 

ההיסטוריה לצידה של קאזאן

אם נראה לכם שלמכבי ת"א יהיה קשה הערב, מה תגידו על אוניקס קאזאן? הרוסים, שנכנעו לברצלונה במשחק הראשון בסדרה המקבילה 78:66, חייבים

לנצח הערב את הקטאלונים בספרד, שם הם לא נוצחו עוד העונה.

 

אך הבשורות הטובות מבחינתם של הקאזאנים? בשנתיים האחרונות ברצלונה נוצחה פעמיים במשחק השני של סדרת רבע הגמר, ובשלוש השנים האחרונות, מאז החלה שיטת הטוב מחמישה משחקים, בארסה לא הצליחה לסיים את שני משחקי הבית במאזן של 0:2 ולו פעם אחת. הפסד, אגב, יהיה חמישי רצוף של קאזאן, ורביעי מתוך ארבעה מפגשים מול בארסה העונה.

 

הוארטס מברצלונה מול סמולינקו מקאזאן. הרוסים חייבים לנצח בספרד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הוארטס מברצלונה מול סמולינקו מקאזאן. הרוסים חייבים לנצח בספרד(צילום: AFP)

 

צ'יפסים

  • מכבי נוצחה בשמונה מתוך תשעת משחקי החוץ האחרונים שלה בסדרות פלייאוף. פאו ניצחה שבעה מתשעת משחקי הבית האחרונים של בפלייאוף

 

  • ב-21 מ-27 הסדרות שהתקיימו עד כה ביורוליג ניצחה הקבוצה שלקחה את המשחק הראשון

 

  • שאראס זקוק לעוד ארבע נקודות כדי להגיע ל-2,000 נקודות יורוליג. מוליך את הרשימה חואן קרלוס נבארו עם 2,801 נק'

 

  • אם בלו עדיין לא החטיא העונה מהקו, איך זה יכול להיות שהוא הגיע לשם רק שמונה פעמים מאז תחילת הטופ 16, ואפס פעמים ביום שלישי?!

פורסם לראשונה 22/03/2012 00:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:עומר גבע, אתר מכבי ת"א
דייויד בלאט
צילום:עומר גבע, אתר מכבי ת"א
מומלצים