שתף קטע נבחר

צילום: AP

סרקוזי: ישראל כמניע לטבח - חילול הקודש

נשיא צרפת הגיע לטולוז, בה נמשכת הדרמה סביב ביתו של המחבל המתבצר, ונפגש עם נציגי הדתות השונות בעיר. "עצם זה שהרוצח המתועב הזכיר את ישראל כמניע לטבח, זה מבחינתי חילול הקודש", אמר

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי נפגש אחר הצהריים (יום ד') עם מנהיגי הקהילות היהודית והמוסלמית בטולוז, בה נמשך המצור על ביתו של מוחמד מראח, המחבל שביצע את הטבח בבית הספר היהודי בעיר. "עצם זה שהרוצח המתועב הזכיר את ישראל כמניע לטבח, זה מבחינתי חילול הקודש", אמר סרקוזי לניקול ירדני, נציגת ארגון הגג של הקהילות היהודיות בצרפת (קרי"ף).

 

סרקוזי בטקס האשכבה לחיילים שמראח רצח (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סרקוזי בטקס האשכבה לחיילים שמראח רצח(צילום: AFP)

 

פיגוע בטולוז - עדכונים נוספים:

 

הנשיא הצרפתי עדכן את הנציגים במצב בשטח ואמר להם כי הרוצח מבוצר בדירתו ומוקף, בעוד כוחות הביטחון נמנעים מלפרוץ פנימה מכיוון שאין להם מידע מדויק על כמות הנשק שברשותו. לדבריו, המטרה היא לתפוס את מראח חי, מבלי שיגרום לקורבנות נוספים. ירדני אמרה כי סרקוזי סיפר לנוכחים בפגישה כי מראח תכנן לבצע מתקפה נוספת היום ו"להרוג שוב".

 

כוחות משטרה ליד הבניין שבו מתבצר המחבל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כוחות משטרה ליד הבניין שבו מתבצר המחבל(צילום: AFP)

 

עשרות צלמים ועיתונאים המתינו לנשיא מחוץ לבסיס הצבאי של הכוחות המיוחדים במרכז טולוז, כ-200 מטרים מהדירה שבה מתבצר המחבל זה למעלה מ-11 שעות. הם קיוו שהנשיא ייצא מהדלת הראשית וימסור הודעה רשמית על תפיסת הרוצח, ואולם מרגע ששיירת הנשיא התמקמה בדלת האחורית, היה זה סימן כי המצור עדיין נמשך, חרף הדיווחים הלא-רשמיים על תפיסת המחבל - דיווחים שאותם הכחיש שר הפנים קלוד גואן.

 

הכוחות הגיעו למקום בסביבות השעה 03:00 בבוקר וניהלו עם מראח קרב יריות. המחבל, בן 23, ניהל במשך שעות שיחות עם השוטרים הצרים על ביתו, ודווח כי הוא אמר לערוץ החדשות הצרפתי "France24": "אלך לכלא בראש מורם או אמות עם חיוך. שום דבר אחר". בצהריים דיווח שר הפנים של צרפת כי מראח הפסיק לדבר עם השוטרים, אך כעבור שעה וחצי התחדש הקשר עמו. אוטובוסים נשלחו לאזור כדי לפנות דיירים מהבניין שבו התבצר ומהבניינים הסמוכים.

 

בצהריים דיווחו כלי תקשורת בצרפת כי המחבל מוחמד מראח הצטרף ב-2010 ללגיון הזרים הצרפתי, אך כבר ביומו הראשון שם החליטו מפקדיו כי הוא אינו מתאים לשרת ביחידה. עוד דווח כי עם מעצרו היום של אחיו הבכור של המחבל, עבד אל-קאדר מראח, בן 27, נמצא אצלו חומר נפץ במשקל כמה עשרות גרמים שהורכב מאבקה שחורה.

 

מעט לפני הצהריים עדכן שר הפנים כי מראח לא הציג דרישות ספציפיות לשוטרים הצרים על הבית, ובינתיים בעיקר הרבה לדבר ולהציג את אמונותיו האיסלאמיות הקיצוניות. מראח עצמו אמר היום לשוטרים כי הוא "לוחם ג'יהאד" וכי ביצע את הטבח בטולוז כנקמה על "הרג ילדים פלסטינים".

 

"לא הכניע את הרפובליקה"

לאחר ביקורו בטולוז השתתף סרקוזי גם בטקס האשכבה של שלושת החיילים שככל הנראה נרצחו בידי מראח בשבוע שלפני הטבח בבית הספר "אוצר התורה": אבל שנוף, שהותיר אחריו אשה הרה, עימאד בן זייתן, שייקבר כנראה במרוקו, ומוחמד לגואד. "משימת החיילים שלנו היא להגן עלינו ולהפיץ את הטוב בכל מקום. חייל צרפתי יודע שהוא עלול למות למען צרפת, חייל צרפתי יודע כי הוא עלול למות כדי שהערכים הצרפתיים ימשיכו הלאה, חייל צרפתי יודע את המשמעות של המילה 'קורבן' כי הוא יודע את המשמעות של מחויבות", אמר סרקוזי.

 

שלושת החיילים שנרצחו. "חייל צרפתי יודע את משמעות המילה 'קורבן'" (צילום: AFP, SIRPA ) (צילום: AFP, SIRPA )
שלושת החיילים שנרצחו. "חייל צרפתי יודע את משמעות המילה 'קורבן'"(צילום: AFP, SIRPA )

 

"חייל צרפתי יודע מהו המוות ויודע להסתכל לו בעיניים. המוות של האנשים שלנו לא היה מה שהם ציפו לו, זה לא היה המוות בשדה הקרב", הוסיף הנשיא. הוא ספד לשלושת החיילים ושיבח את שירותם מעבר לים. באותו מעמד הוא ציין גם את רציחתם של הילדים היהודים בטולוז ושב והצהיר: "הם הילדים של כולנו".

 

משפחות החיילים שנרצחו בטקס במונטובן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
משפחות החיילים שנרצחו בטקס במונטובן(צילום: AFP)

 

מסע הרציחות של מראח החל ב-11 במרס, אז ירה למוות בשנוף, בן 30. הוא ירה בו בראשו מטווח אפס לעיני עוברים ושבים ברחוב בטולוז, ונמלט מהמקום על גבי קטנוע. ארבעה ימים אחר כך רצח מראח את לגואד ובן זייתן, בני 24 ו-26, ליד כספומט במונטובן שליד טולוז. השניים נורו למוות על-ידי אדם לבוש בבגדים שחורים שגם חבש קסדה לראשו. גם הוא רכב על קטנוע. הוא פצע באורח קשה אדם נוסף. 

 

סרקוזי אמר שמטרת הרוצח הייתה להכניע את צרפת ולגרום לה לכרוע על ברכיה: "הרפובליקה לא כרעה ולא נכנעה. היא עשתה את החובה המוטלת עליה. הפשעים האלה לא יעברו ללא עונש. האומה הצרפתית חייבת לצנחנים הללו הוקרה אדירה. הם זכאים לא רק לכבודה של צרפת אלא ראויים לצדק. אני כאן כדי להשתחוות בפני ארונות הקבורה של החיילים האלה. אני כאן כדי לומר למשפחותיהם, לקרוביהם, לאחיהם לנשק לבטא את התמיכה ואת ההוקרה של האומה". 

 

שר החוץ בישראל: כל צרפת מזועזעת

שר החוץ הצרפתי, אלן ז'ופה, הגיע היום לבית השגריר הצרפתי בתל אביב כדי להביע סולידריות מצד העם הצרפתי עם המשפחות השכולות. "הרצח מהווה ברבריות בלתי נסבלת. לרצוח ילדים צעירים בדם קר מול הוריהם, לירות להם בראש, זו אי אנושיות מוחלטת. כל צרפת מזועזעת עמוקות", אמר ז'ופה.

  

שר החוץ ציין עוד כי "החשוד מייחס לעצמו קשרים עם אל קעידה, ולא מזמן רצח שלושה

 חיילים צרפתים, מוסלמים וקתולים. זו התפרצות של טרור כלפי דתות שונות בצרפת. מזה שנים רבות צרפת נלחמת כנגד הטרור וגם כנגד האנטישמיות, ואכן הביאה לצמצומה, עד למקרה הנורא הזה. לא נפסיק להילחם נגד האנטישמיות. רק ביום שני הובא שמו של מוחמד מראח לידיעתנו, כך שיכולנו לאתר אותו רק אחרי הפיגוע.

  

"הילדים שנרצחו הם גם ילדינו, גם האב שנרצח הוא מבנינו. באתי עם מסר של התרגשות, סימפטיה וסולידריות במאבק נגד הטרור והאנטישמיות וזה גם המסר שהעברתי לראש הממשלה, בנימין נתניהו". בתום הנאום, השתתף ז'ופה בטקס זיכרון בחצר בית השגריר, ואף נטע עץ.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סרקוזי מגיע לטולוז. "המטרה - לתפוס אותו חי"
צילום: AFP
מומלצים