שתף קטע נבחר

צילום: AP

30 שעות מצור בטולוז: "לא בטוח שהמחבל בחיים"

מוחמד מראח, שרצח ארבעה יהודים בבית הספר בטולוז ושלושה חיילים צרפתים, עדיין לא נכנע - ובצרפת כלל לא משוכנעים שהוא חי. "מוזר שלא הייתה תנועה בדירה הלילה", אמר שר הפנים. "שמענו שתי יריות, לא ברור מה הן". גם פיצוצים נשמעו באזור, "כדי לאלץ אותו להסגיר עצמו"

מלחמת ההתשה בין המחבל מטולוז לכוחות הביטחון הצרפתים נמשכת: 30 שעות אחרי תחילת המצור על ביתו, מוחמד מראח, המחבל שרצח ארבעה יהודים, מהם שלושה ילדים בבית הספר "אוצר התורה" בטולוז וכן שלושה חיילים צרפתים - עדיין לא נכנע. עם זאת, בצרפת כלל לא משוכנעים שהוא בחיים.

 

"מוזר שלא הייתה תנועה בדירה במהלך הלילה", אמר שר הפנים הצרפתי קלוד גואן והוסיף כי הוא אינו בטוח שהמחבל עדיין חי. הרשויות בצרפת ניתקו את זרם החשמל והגז לדירה, והמחבל - אם הוא בחיים - שוהה בה בחושך ובקור. השר הוסיף בראיון לתחנת הרדיו RTL כי מראח הצהיר שברצונו "למות עם חרב בידו".

 

הטבח בטולוז - הכתבות האחרונות:

נתניהו בבית הנרצחים: "ראיתי תקווה שקרסה"

קמפיין בחירות בצל טרור: סרקוזי מתחזק בסקרים

המבצע, הכיתור והמו"מ. כך התפתח המצור בטולוז

פיצוצים מול בית המחבל: "מנסים להתיש אותו"

 

"העדיפות הראשונה שלנו היא לתפוס אותו בחיים ולהביאו לדין, ואנחנו מקווים שהוא עדיין חי", אמר גואן. הוא ציין שאות החיים האחרון מהמחבל התקבל אמש ב-22:45 (זמן מקומי) והוסיף כי משונה העובדה שהוא לא הגיב על הפיצוצים החזקים שנשמעו במהלך הלילה והבוקר ליד ביתו. "שמענו שתי יריות, אנחנו לא יודעים מה פשרן", הודה השר. גם עיתונאים מחוץ לבית המחבל דיווחו כי שמעו יריות.

 

צרפת נגד מוחמד מראש. תמונת מצב מהשטח ()
צרפת נגד מוחמד מראש. תמונת מצב מהשטח

 

אמו של המחבל הגיעה הלילה לתחנת המשטרה בטולוז. כוחות הביטחון של צרפת כיתרו ביום רביעי לפנות בוקר את הבית שבו התבצר מראח - צרפתי בן 23 ממוצא אלג'יראי - וניהלו עמו משא ומתן ממושך. מראח סירב להיכנע, דיבר עם השוטרים מאחורי הדלת ולפי הדיווחים אף ירה בשני שוטרים והם נפגעו באורח קל.

 

עורך דינו של המחבל ביקש לפגוש את מרשו - ונדחה

עורך דינו של מראח, כריסטיאן אטלן, ביקש מהרשויות לאפשר לו להיכנס לדירת מרשו כדי לשכנעו להיכנע ולהסגיר את עצמו - אך בקשתו נדחתה. "צריך לשאול אותם מדוע הם החליטו זאת", סיפרה פרקליטה נוספת של מראח מארי-כריסטין אטלן.

 

ערוץ הטלוויזיה "פראנס 2" פרסם אמש תמונות ראשונות של מראח וסרטון שבו הוא נראה מתרברב במכונית: 

  

הלילה החלו כוחות הביטחון במבצע פשיטה על ביתו של מראח ולפי דיווח ברשת CNN הוא נורה בשלב הראשוני של הפשיטה. זמן קצר לפני כן נשמעו יריות ופיצוצים באזור. מוקדם יותר דווח כי שני שוטרים נפצעו בפיצוצים, שנועדו להפחיד את מראח. "אנחנו מנסים להתיש אותו ולשכנע אותו להסגיר את עצמו", אמרו הרשויות בצרפת.

 

כוחות החירום מכתרים את בית המחבל, הבוקר (צילום: MCT) (צילום: MCT)
כוחות החירום מכתרים את בית המחבל, הבוקר(צילום: MCT)

 

במקביל, שר החוץ הצרפתי, אלן ז'ופה, הגיב לטענות על מחדל בחקירת המשטרה הצרפתית, ואמר: "אני מבין את השאלות אם היה מחדל או לא, אבל אנחנו לא יודעים זאת עדיין". הוא דחה גם את ההאשמות כי צרפת לא מקצה מספיק משאבים למעקב אחר מוסלמים קיצונים הפועלים בשטחה והזכיר כי גם מראח נחקר על-ידי כוחות המשטרה.

 

גם שר הפנים גואן יצא להגנת המשטרה הצרפתית וציין כי היא "עוקבת אחר אנשים רבים שמעורבים בפעילות איסלאמית קיצונית. הבעת דעות סלפיות אינה מספיקה כדי להעמיד אדם לדין".

 

שכניו של מראח צופים בפעילות השוטרים מחוץ לבניין (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שכניו של מראח צופים בפעילות השוטרים מחוץ לבניין(צילום: רויטרס)

 

עם תחילת ההתבצרות של המחבל אמר שר הפנים גואן כי מראח "רצה לנקום על מות ילדים פלסטינים ועל פעילות חיילים צרפתים ברחבי העולם". כמה שעות לאחר מכן, המחבל השליך אקדח מחלון הבית, אך הדגיש בפני הנושאים ונותנים עמו כי יש בידיו כלי נשק נוספים.

 

גם כאשר בישראל נערכו הלוויותיהם של ארבעת הנרצחים בפיגוע בטולוז – הרב יונתן סנדלר (29), בניו אריה (6) וגבריאל (3) וכן הילדה מרים מונסנגו (8) - המשיך המחבל להתבצר בדירה ושר הפנים הצרפתי גואן אמר כי מטרת הרשויות היא להוציא אותו בעודו בחיים.

 

מראח אף הספיק לומר אתמול לערוץ החדשות הצרפתי "France24": "אלך בכלא בראש מורם או אמות עם חיוך. שום דבר אחר". הקשר עם מראח נותק מדי פעם ובמקביל החליטו כוחות הביטחון לפנות את הבניין שבו התבצר.

 

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי הגיע אתמול לאזור טולוז ובמהלך מפגש עם מנהיגים יהודים ומוסלמים, גילה כי מראח עמד לתקוף שוב. הנשיא הצרפתי הדגיש כי המטרה הייתה לתפוס את היורה חי מבלי שיהיו קרבנות נוספים. "עצם זה שהרוצח המתועב הזכיר את ישראל כמניע לטבח, זה מבחינתי חילול הקודש", אמר.

 

כלי התקשורת בצרפת דיווחו אתמול כי מראח הצטרף ב-2010 ללגיון הצרפתי, אך כבר ביומו הראשון שם החליטו מפקדיו כי הוא אינו מתאים לשרת ביחידה. עוד דווח כי עם מעצר אחיו הבכור של המחבל, עבד אל-קאדר מראח, בן 27, נמצא אצלו חומר נפץ במשקל כמה עשרות גרמים שהורכב מאבקה שחורה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עדיין לא נכנע. מוחמד מראח
צילום: AFP
שוטרים ליד בית מראח, הבוקר
צילום: AP
אמו של המחבל בדרך לתחנת המשטרה
צילום: רויטרס
שוטר רעול פנים בזירה
צילום: AP
מומלצים