שתף קטע נבחר

איור: אופיר בגון

לבני: מאיימים על מצביעים; מופז: לא לשאננות

הקרב על ראשות קדימה נכנס לישורת האחרונה לקראת הפריימריז ביום שלישי. שאול מופז כינס ישיבת היערכות ומהצהריים יקיים מרתון טלפונים לבוחרים: "נדרש מכולנו מאמץ אחרון. זה לא הזמן לשאננות", אמר. ציפי לבני מסירה כפפות: "אנשים נגעלים. זה מזכיר להם את מרכז הליכוד"

48 שעות לפני פתיחת הקלפיות בפריימריז בקדימה, מרכזים שני המתמודדים, ציפי לבני ושאול מופז, מאמץ מרוכז ואינטנסיבי במה שנראה כקרב צמוד ביותר. לבני אמרה בסיור בשבת כי "יש לא מעט אנשים שמאיימים עליהם, ומציעים להם כל מיני דברים. זה מגעיל". מופז כינס הלילה ישיבת היערכות ליום הבחירות שבה השתתפו חברי כנסת ממטהו. לדבריו, המירוץ טרם הוכרע. "זה יהיה צמוד מאוד ולכן כל קול קובע".

 

פריימריז בקדימה - דיווחים אחרונים ב-ynet:

הלו, יש פריימריז: לבני ומופז בקרב על הקו

דיכטר פורש, חובר למופז

400 מתפקדים כפולים נוספים נפסלו

 

שני המועמדים בילו את השבת במאמץ לפצח את הקול הערבי והדרוזי, נפגשו עם פעילים וביקשו תמיכה בבחירות המקדימות ביום שלישי. מופז קיים כנס בדליית אל כרמל. הוא נחשב לפי שעה למי שזוכה לתמיכה רחבה יותר במגזר הלא-יהודי. לבני לא ויתרה על תמיכת הערבים. אנשיה נפגשו בימים האחרונים עם פעילים במגזר, בניסיון לקעקע את התמיכה במופז.

 

 

חברי כנסת התומכים בלבני סיירו בישובים ערביים והציגו בפני פעילים את פעילותם הפרלמנטרית של חלק מאנשי מטה מופז, בהם יוליה שמאלוב ברקוביץ', עתניאל שנלר והמצטרף החדש, אבי דיכטר, שתמכו בחקיקה שנויה במחלוקת, שהוגדרה כ"אנטי דמוקרטית". לבני עצמה הביעה שביעות רצון מעבודת המטה שלה: "יש פה הרבה אנשים שבאים ומביעים תמיכה, וזה מחזק אותי. שמעתי הרבה אנשים שתמכו בדיכטר, אבל מצאו את עצמם בדקה ה-90 במצב מאוד מביך, עם מהלך שנראה כמו שטיק פוליטי, והם מאוד כועסים". 

 

היא סבורה שהיא צפויה לנצח. "אני בונה על זה שאני צודקת", אמרה. "אף אחד לא באמת יודע להעריך את מה שקורה בשטח, אבל שמעתי מיותר מדי אנשים שהם נגעלים מההתנהלות, ההבטחות, החשבונאות והאיומים ושזה מזכיר להם את מרכז הליכוד".

  

מופז, מצדו, כינס הלילה ישיבת היערכות ליום הבחירות שבה השתתפו חברי כנסת ממטהו ואמר להם כי המירוץ טרם הוכרע. בדומה ללבני, הוא הביע שביעות רצון מההיערכות הארגונית לקראת יום הבחירות ה"מצוינת", כדבריו. "עלינו להילחם על כל קול", אמר. משעות הצהריים יערכו כל חברי הכנסת התומכים בו, יחד עם מופז, מרתון טלפונים בניסיון להגיע לכמה שיותר מתלבטים.

 

"יהיה פה קרב של ממש"

"לפנינו מאמץ אדיר בישורת האחרונה לפני קו הגמר", אמר מופז בישיבת ההיערכות. "הבחירות האלה יוכרעו בקלפי. ולכן נדרש מכולנו מאמץ אחרון. זה לא הזמן לשאננות. זה הזמן להגביר את הקצב. עד להכרעה. אני מבקש מכולם להימנע משיח מפלג ומקטב. אל לנו לשכוח שהמערכה האמיתית היא על דמותה של מדינת ישראל. הקרב הוא על החלפת הממשלה הזו ועל הנהגת סדר יום חברתי חדש בישראל".

  

בשני המטות ניסו לנתח את חלוקת הכוחות בקרב מתפקדי קדימה, המונים כ-96 אלף איש. לפי שעה, ההערכה, הן במטה לבני והן במטה מופז היא ששיעור ההצבעה יעמוד על כ-40 אחוזים. בסביבתה של לבני מאמינים שאם מספר המצביעים יעבור את הרף הזה, סיכוייה לנצח גדלים. עם זאת, בסביבתו של מופז סבורים כי היכולת של לבני להניע יותר מ-18 אלף איש לקלפיות נמוכה מאוד. 

 

במטה לבני נערכים למבצע לוגיסטי חסר תקדים ביום הבחירות, לנוכח מה שהוגדר לאורך הקמפיין כולו כנחיתות ארגונית מול המטה של מופז. מאות מכוניות נשכרו כדי להניע אנשים לקלפיות, ומאות מתנדבים ישמשו כנהגים שינועו בין מוקדים שונים כדי להסיע כל מתפקד ומתפקד שידרוש סיוע. במטה מופז, לעומת זאת, מסתמכים על התמיכה הרבה בקרב קבלני הקולות וראשי הקבוצות, הפועלים מול המתפקדים ואחראים לשנע אותם לקלפיות.  

 

"אם כל מי שאמר שהוא תומך בציפי יגיע, אנחנו קורעים אותם", אמר אחד מבכירי מטה לבני. "גם אם חצי מגיע, המצב לא רע. מתחת לזה, צריך להתחיל לדאוג". מנגד, במטה מופז ציינו כי "אין ספק שללבני יש את תל-אביב, אך בצפון או בדרום, בערים מרכזיות כמו עכו, באר שבע, נהריה, רמת-גן, ראשון לציון, אשדוד, במשולש הדרומי והצפוני - מופז מוביל. יהיה פה קרב של ממש". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאמץ של הרגע האחרון. ציפי לבני
צילום: ירון ברנר
הקרב טרם הוכרע. שאול מופז
צילום: עופר עמרם
מומלצים