שתף קטע נבחר

"לשלב ערבי בהדלקת המשואות ביום העצמאות"

יו"ר הכנסת וח"כים נוספים מותחים ביקורת על ההחלטה לא לכלול השנה מדליק משואות ערבי בטקס המסורתי בהר הרצל, בניגוד לשנים קודמות. "לא מדובר רק בעניין סמלי אלא במציאות חיים שאסור לנו להתכחש לה"

בניגוד לשנים קודמות, השנה לא נבחר אף ערבי להדליק משואה בטקס המסורתי שייערך בהר הרצל ביום העצמאות הקרוב. יו"ר הכנסת ראובן ריבלין הביע מחאה על כך היום (יום ה') ואמר כי הוא מקווה שהוועדה תתקן את העיוות. גם במפלגת העבודה התקוממו למשמע הדברים.

 

"בישראל ישנן קבוצות שקשרו את גורלן ואת חייהן עם החברה הישראלית והן שותפות מלאות במפעל הציוני ובהגנה על קיומה של מדינת ישראל", אמר ריבלין. "לא ייתכן שבטקס הממלכתי המרכזי שבו אנו חוגגים את עצמאותנו לא יינתן לכך ביטוי. לא מדובר רק בעניין סמלי אלא במציאות חיים שאסור לנו להתכחש לה".

 

"אף שכבר פורסמו שמות מדליקי המשואות אין לי ספק שניתן לתקן את המעוות, ולשלב בן מיעוטים בטקס", אמר ריבלין וקרא לוועדה האחראית על הבחירה לפעול בהתאם. "אני סמוך ובטוח שהוועדה המופקדת על ארגון הטקס תמצא את הדרך לעשות זאת. נושא הטקס השנה, 'מים כמקור חיים', איננו עניין ליהודים בלבד כי אם לכל קבוצה בחברה הישראלית – דרוזים, ערבים, בדואים, וכל מי שחולק עמנו את החיים במדינת ישראל".

 

יו"ר סיעת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, מתח ביקורת חריפה יותר על החלטת הוועדה, שהשר האחראי עליה הוא סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו). "זוהי עוד התנהלות כושלת של הממשלה", אמר הרצוג. "לא ייתכן שלא יהיה אף בן מיעוטים בין מדליקי המשואות. בחברה הישראלית ישנה קשת רחבה של עדות ודתות והיה ראוי לתת ביטוי לכולן. אני קורא לראש הממשלה לתקן את העוולה ולהוסיף לצד האנשים הראויים שנבחרו גם בני מיעוטים שהם חלק בלתי נפרד מהמדינה".

 

ח"כ מגלי והבה (קדימה) אמר כי בכוונתו לפנות באופן רשמי לראש הממשלה בנושא. "כשנוח לה, מציגה הממשלה את בני המיעוטים כשותפים מלאים בכל הנוגע לחיים המשותפים במדינת ישראל. צר לי, כי דווקא בטקס שמסמל יותר מכול את בנייתה של המדינה, לו שותפים רבים מבני הדתות השונות, לרבות בני העדה הדרוזית, הבדואית והצ'רקסית, עוצמת המדינה את עיניה ומדירה את אלו שתרמו מדמם לבניין הארץ מקרב בני הדתות השונות. טקס הדלקת המשואות אינו נחלתם של אזרחים יהודים בלבד וישנם מספיק נציגים מבני המיעוטים שראויים לקחת חלק בטקס".

 

מלשכתו של מיסז'ניקוב, יו״ר ועדת השרים לטקסים וסמלים, נמסרה התגובה הבאה, שלא מתייחסת ישירות לשילובם של ערבים בטקס: ״לאחר שנים רבות שבהן בחירתם של מדליקי המשואות הייתה בידי פוליטיקאים, לפני שנתיים יזם השר שינוי התקנון כך שהוועדה הציבורית שמנוטרלת מלחצים ושיקולים פוליטיים תקבע את זהותם של מדליקי המשואות״.

  

ואלו מדליקי המשואות

לצד אנשים שעיסוקם המרכזי הוא מים, נבחר להדליק משואה גם ראש עיריית באר-שבע, רוביק דנילוביץ', שמייצג את חוסן העמידה של העורף בפני מתקפת הטרור מעזה. הקשר שלו לנושא המרכזי הוסבר בכך שעירו קרויה על שם באר אברהם אבינו, שנחפרה כמקור מים חיים. ואלו מדליקי המשואות הנוספים:

 

אסתר אברהם - בוגרת מכון וינגייט, מטפלת באמצעות מים (הידרותרפיה) בנכי צה"ל ובאזרחים נכים.

 

מאיה בראון - תלמידת כיתה י"ב בבית הספר "משה שרת" בנתניה. זכתה בפרס הראשון בתחרות מדענים ומפתחים צעירים על המצאתה "חיטוי מים באמצעות קרינת השמש".

 

אלכס ויז'ניצר - יו"ר דירקטוריון "מקורות", חברת המים של ישראל, המציינת 75 שנה להקמתה.

 

משה כהן - איש קק"ל, מהנדס אזרחי, הדמות המרכזית בהקמתם של כ-240 מאגרי מים ברחבי המדינה.

 

ליאור לפבר - תלמידת כיתה י"ב בבית הספר ליאו בק בחיפה, מדריכה בתנועת הצופים בשבט צופי-ים. בשנה הבאה תתגייס לצה"ל ותצטרף לקורס חובלים.

 

אורי מורן - מחנך בכפר הנוער ע"ש ב.צ. מוסינזון בהוד השרון. מדריך את תלמידיו הלכה למעשה לניצול מחזורי המים, לחיסכון במים ולשמירה על הקרקע.

 

הרצל נאור - מומחה בהידרולוגיה שימושית. ריכז במשך עשרות שנים את פיתוח מקורות המים באזור

הערבה.

 

אורית סקוטלסקי - דוקטורנטית בתחומי אקולוגיה ומדיניות סביבתית, רכזת תחום המים באגף לשימור הסביבה בחברה להגנת הטבע.

 

שלמה צוויפלר - חקלאי מהוד השרון. הנהיג שיטות השקיה שמנעו בזבוז של מים וחינך חקלאים ובני נוער לחיסכון במים.

 

פרופ' (אמריטוס) מנחם רבהון - איש אקדמיה ומדען, בעל שם בארץ ובעולם בתחום שיפור איכותם של מי קולחין, מי שפכים ושיטות סינון.

 

ד"ר חנה רוזנפלד - מדענית תושבת אילת, מנהלת את המרכז לחקלאות ימית באילת, מומחית בתחום רביית דגים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריבלין מדליק משואה ביום העצמאות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים