שתף קטע נבחר

צילום: gettyimages

קולטים את הענף: שייט בלונדון 2012

עברנו 32 ענפים מ-א' עד ש', והנה הדובדבן שבקצפת. נכון, שייט הוא לא הענף הכי אטרקטיבי בעולם. הרוח חשובה לא פחות מהמתחרים, וכמעט בלתי אפשרי לעקוב בטלוויזיה אחרי מה שקורה. אבל מה אכפת לנו: חולמים על מדליה ישראלית ואפילו שתיים או שלוש? הגעתם למקום הנכון. לי קורזיץ, מאחורייך

הופעה ראשונה במשחקים האולימפיים: 1900.

מספר אולימפיאדות: 25.

 

על רגל אחת

מצד אחד, שייט הוא ענף לא פוטוגני בעליל, שכמעט אף פעם לא משודר בטלוויזיה, וגם אם כן – בלתי אפשרי לעקוב מה באמת הולך שם, בין הגלים, הרוחות והמצופים. לפעמים שיוטים מתבטלים כי הרוחות חזקות מדי, לפעמים בגלל שהן חלשות מדי, ואלה רק חלק מהסיבות לכך שלא מדובר פה בענף הספורט הפופולרי בעולם.

 

מצד שני, תנו כבוד: השייט הוא ספק המדליות העיקרי של ישראל בתחרויות הגדולות – כולל הזהב ההיסטורי של גל פרידמן באתונה 2004. גם בלונדון הציפיות בשמיים. לי קורזיץ, אלופת העולם המכהנת בגלשני ניל פרייד (זכתה בשתי האליפויות האחרונות, במארס 2012 ובדצמבר 2011), מכוונת הכי גבוה שאפשר. בדגם המקביל לגברים, נמרוד משיח, שכמעט בוודאות ינצח את שחר צוברי בקרב על הכרטיס ללונדון, יגיע עם סיכוי לא רע למדליה. גם צמדי השייטים ב-470, גידי קליגר וערן סלע (גברים), ורד בוסקילה וגיל כהן (נשים), הם חלק מהצמרת העולמית ויכולים בהחלט לעלות על הפודיום. עם כל כך הרבה מועמדים למדליה, למי אכפת אם הענף לא אטרקטיבי.

 

רגע של היסטריה. גל פרידמן זוכה בזהב באתונה 2004 (צילום: איי פי) (צילום: איי פי)
רגע של היסטריה. גל פרידמן זוכה בזהב באתונה 2004(צילום: איי פי)

 

שייט הופיע כמעט בכל האולימפיאדות עד היום. השינויים שחלו בו עם השנים פשוט עצומים. בתחילה היה מדובר במרוצי יאכטות כבדות וספינות צי, וכיום הדגמים נראים לגמרי אחרת. ישנם עשרה דגמים אולימפיים, שישה בגברים וארבעה בנשים, ומספר הגולשים והשייטים נע בין אחד לשלושה.

 

דגמי הגברים:

• ניל פרייד (גולש אחד). אורך: 2.90 מטרים. משקל: 15.5 ק"ג.

• לייזר (שייט אחד). אורך: 4 מטרים. משקל: 59 ק"ג.

• 49 (שני שייטים). אורך: 4.90 מטר. משקל: 75 ק"ג.

• 470 (שני שייטים). אורך: 4.70 מטר. משקל: 120 ק"ג.

• פין (שייט אחד). אורך: 4.50 מטר. משקל: 145 ק"ג. ואגב, זה FINN, בלי דגש ב-פ', אז בלי בדיחות מפגרות, הא?

• סטאר (שני שייטים). אורך: 6.90 מטר. משקל: 671 ק"ג.

 

דגמי הנשים:

• ניל פרייד (גולשת אחת). אורך: 2.90 מטרים. משקל: 15.5 ק"ג.

• לייזר רדיאל (שייטת אחת). אורך: 4.20 מטרים. משקל: 56.7 ק"ג.

• 470 (שתי שייטות). אורך: 4.70 מטרים. משקל: 120 ק"ג.

• אליוט 6 מ' (שלוש שייטות). אורך: 6 מטרים. משקל: 120 ק"ג.

 

שייטי מפרשיות 470, גידי קליגר וערן סלע בבייג'ינג 2008 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שייטי מפרשיות 470, גידי קליגר וערן סלע בבייג'ינג 2008(צילום: רויטרס)

 

בכל הדגמים נערכים 10 שיוטים בשלב המוקדם (למעט דגם ה-49, שבו נערכים 15). בכל שיוט כל הסירות והגלשנים יוצאים לדרך בבת אחת. המנצח בשיוט מקבל נקודה אחת, המדורג שני מקבל שתי נקודות, וכן הלאה. בתום 10 שיוטים זורקים את התוצאה הגרועה ביותר, מחברים את התוצאות של כל מתחרה, ועשרת המובילים בדירוג המצטבר מתייצבים לשיוט מדליות, שבו מוענק ניקוד כפול (שתי נקודות למנצח, ארבע נקודות למדורג שני, וכו'). הזוכה בזהב הוא מי שצובר את מספר הנקודות הנמוך ביותר בסיום. במקרה של שוויון בין שני שייטים או גולשים במספר הנקודות הכללי, מה שיקבע יהיה דירוגם בשיוט המדליות. דגם אליוט 6 מ' לנשים הוא היוצא דופן מבין 10 הדגמים. כאן, התחרות מורכבת מקרבות ראש בראש של שתי סירות בכל מירוץ, תחילה בשלב בתים (שיטת ליגה) ובהמשך בשיטת נוקאאוט.

 

המטרה: לצבור את מספר הנקודות השליליות הנמוך ביותר (ובדגם אליוט 6 מ' – פשוט לחצות ראשון את קו הסיום).

החוקים:

בין השייטים והגולשים מטיילת סירת המנוע של צוות השופטים, שתפקידם לוודא שכל הסירות משייטות על פי החוקים. אם הם מבחינים בסירה שביצעה עבירה, הם מרימים דגל צהוב, ואותה סירה תאלץ לבצע ענישה עצמית - שני סיבובים במקום (כן, זה מטופש בדיוק כמו שזה נשמע). אם אותה סירה תיתפס פעם נוספת כמי שמנסה לקדם עצמה בדרך לא חוקית, היא תודח מיידית מהשיוט.

 

כמו בכביש, גם בים קיימים חוקי דרך ברורים, כולל ענישות על התנגשויות או אי מתן זכות קדימה. העונש בנושאים האלו נקבע לאחר שצוות הסירה שנפגעה מגיש ערעור עם ההגעה לחוף, אלא אם העניין נפתר בים, עם ענישה עצמית.

 

המעצמות הגדולות

עם 24 מדליות זהב, בריטניה מובילה את טבלת המדליות של כל הזמנים. הבריטים דורגו ראשונים בכל שלוש האולימפיאדות הקודמות, והפעם יש להם הזדמנות לנפגין שליטה לעיני הקהל הביתי. ארה"ב (19 מדליות זהב) ונורבגיה (17) מדורגות אחרי בריטניה, אבל דווקא אוסטרליה (7) היא המדינה בשנים האחרונות שמנגנת כינור שני.

השייטים הגדולים: פול אלבסטרום הוא השייט היחיד שזכה בארבע מדליות זהב, ולא סתם זכה: הדני עשה זאת בארבע אולימפיאדות רצופות בדגם הפין החל מ-1948. אלבסטרום התחרה עד 1988, ופרש רק בגיל 60. באותו הדגם, בן איינסלי הבריטי זכה במדליה בכל אחת מארבע האולימפיאדות האחרונות – כסף באטלנטה 96' ואז שלוש רצופות מזהב. בנשים, אף אחת לא הצליחה לקחת יותר ממדליית זהב אחת. הגולשת האיטלקייה אלסנדרה סנסיני הייתה הכי קרובה – ארד, זהב, ארד וכסף בארסע האולימפיאדות האחרונות.

 

יואל סלע עם אלדד אמיר. פספסו מדליה בגלל יום כיפור (צילום: יוסי רוט) (צילום: יוסי רוט)
יואל סלע עם אלדד אמיר. פספסו מדליה בגלל יום כיפור(צילום: יוסי רוט)

 

תחרויות השייט בלונדון 2012

תאריכים: 29 ביולי עד 11 באוגוסט.

מקום: ווימות' ופורטלנד, חוף דורסט.

מספר משתתפים: 380 (237 גברים, 143 נשים).

מספר תחרויות הגברים: 6 (ניל פרייד, לייזר, 49, 470, פין, סטאר).

מספר תחרויות הנשים: 4 (ניל פרייד, לייזר רדיאל, 470, אליוט 6 מ').

 

מבנה התחרויות

כמו שאמרנו, בכל הדגמים נערכים 10 שיוטים מוקדמים ושיוט מדליות, מלבד דגם אליוט 6 מ' לנשים, שבו נערכים בשלב המוקדם מירוצים ראש בראש בשיטת ליגה, ולאחר מכן עוברים לשלבי נוקאאוט.

 

הזווית הישראלית

חתיכת זווית. גולש המיסטרל הוא הספורטאי הישראלי היחיד שזכה בשתי מדליות אולימפיות: באטלנטה 96' הוא לקח ארד, וכעבור שמונה שנים באתונה סידר לישראל זהב אולימפי היסטורי. גולש הניל פרייד שחר צוברי זכה בארד בבייג'ינג 2008.

 

והיו גם שני פספוסים מפורסמים: בסיאול 1988 סיימו יואל סלע ואלדד אמיר במקום הרבע בדגם ההולנדי המעופף, וכנראה היו עומדים על הפודיום אלמלא אחד השיוטים נפל על יום הכיפורים ומנע מהם להשתתף. בסידני 2000 ענת פבריקנט ושני קדמי כבר נגעו במדליה, אבל במצוף האחרון של השיוט האחרון נעקפו ע"י צמד אמריקאי – וסיימו רק במקום הרביעי.

 

גם הפעם תהיה לישראל משלחת איכותית ביותר, בראשות אלופת העולם בגלשני ניל פרייד לי קורזיץ, שחר צוברי, גידי קליגר וערן סלע (גברים, 470), ורד בוסקילה וגיל כהן (נשים, 470), ונופר אדלמן (לייזר רדיאל).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
גולשות בבייג'ינג 2008
צילום: AP
מומלצים