שתף קטע נבחר

מחאת "המאמי הלאומי" לא רוצה לטפל בחרדים

טרכטנברג הבין שבלי השתתפות בכוח העבודה ובלי לימודי ליבה, לא יהיה כאן צדק אמיתי. הוא הוכה שוק על ירך על-ידי ממשלת נתניהו והמלצותיו בעניין החרדים התמוססו

מרוב ניסיון למצוא חן ולזכות באהדה תקשורתית וציבורית, תנועת המחאה של הקיץ האחרון נזהרה מלגעת בסוגיה קריטית לעתידה של מדינת ישראל: חוסר השירות, התעסוקה וההשתלבות של קבוצה הולכת וגדלה בחברה הישראלית, החרדים. מרוב רצון להיות "המאמי הלאומי", ואולי מתוך תקווה שכך יגיעו גם המוני חרדים לכיכרות (מה שכמובן לא קרה), הסוגיה זו, שכל כך חשובה לעתיד שלנו כולנו, לא קיבלה את ההתייחסות הראויה לה.

 

לא קיבלה? במחשבה שנייה, דווקא היה לוחם צדק אחד בולט שהתעקש כנגד כל הסיכויים לנסות לשים את סוגיית ההתבדלות החרדית על סדר היום הציבורי, ודרש מהממשלה לפעול לתמרץ חרדים לשרת, לעבוד ולהשתלב בחברה. דרישותיו היו נועזות, אך לא מתלהמות: הגדלת כמות החרדים המשרתים בשירות אזרחי וצבאי, הקמת מרכזי תעסוקה לחרדים, הכנסת חרדים רבים יותר למסלולי לימודים אקדמיים, חיוב כלל התלמידים בישראל במבחני מיצ"ב, הגבלת הקצבאות לאברכים ולישיבות ומתן הטבות בדיור רק למי ש"ממצה את כושר השתכרותו".

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

 

כשלא לומדים לימודי ליבה, לא משרתים ולא עובדים, איך אפשר לפרוץ את מעגל העוני והתלות בקצבאות? כשרק 45% מהגברים החרדים עובדים, לעומת מעל 80% מהיהודים הלא-חרדים, אז ברור שמשפחותיהם עניות. כיום, כ-55% מהמשפחות החרדיות בישראל עניות, לעומת 11.8% מהמשפחות שבראשם בעלי השכלה של 13 שנות לימוד ומעלה, ו-3.5% בלבד מהמשפחות עם שניים או יותר מפרנסים. 

 

לוחם הצדק הבין את כל זה, והעז לומר זאת, אך הוכה שוק על ירך על ידי ממשלת נתניהו, שהתעלמה מכל המלצותיו בנושא. גם ראשי המחאה ביטלו לחלוטין את דבריו. ניחשתם כבר מיהו? נכון, פרופ' מנואל טרכטנברג. כל המלצותיו של טרכטנברג שנועדו לשפר את מצבם של החרדים, לאפשר להם לפרוץ את מעגל העוני התמסמסו כמו שלג ירושלמי אחרי הגשם. וכולנו משלמים את המחיר.

 

כיום, אנחנו מבינים שטעינו. מושגים כמו "מיצוי כושר השתכרות" נשמעים יותר ויותר, וכולם מחממים מנועים לקראת חידוש המחאה בקיץ הקרוב. אנחנו מפנימים שצדק חברתי אמיתי, שעוזר גם לחלשים וגם למעמד הביניים, מחייב מדינת הרווחה מתפקדת ועובדת שתשרת את כולנו-חילונים, דתיים וחרדים כאחד. אבל כדי שתהיה לנו מדינת רווחה מתפקדת כמו בשבדיה למשל, צריכים לעבוד כמו בשבדיה. עד שלא יהיה לנו את האומץ להגיד את זה בקול ברור וגדול, המחאה אולי תהיה "המאמי הלאומי", אך תחטא לייעודה האמיתי - להפוך את מדינת ישראל למקום טוב יותר. 

 

יובל אדמון, פעיל חברתי

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה במוצאי שבת על יוקר המחיה
צילום: בן קלמר
עובדים עלינו בעיניים. יובל אדמון
מומלצים