שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עו"ד יקר שלום, האם לשוטר מותר לשקר?

  פרק נוסף במדריך ההשרדות של מומחה המשפט, עו"ד אילון אורון. והפעם, מה עושים עם שוטר שאינו דובר אמת, או סתם טועה לחשוב שראה עבירה שלא הייתה

  פרקים קודמים:

   

  1. שוטר עצר אותי וטען שחציתי צומת באור אדום. התרגזתי ואמרתי לו שהוא שקרן. השוטר רשם לי דו"ח על אור אדום וגם אמר לי שיאשימו אותי בהעלבת עובד ציבור. מה יקרה לי במשפט?

  ראשית שיהיה ברור, "השוטר לא מסוגל לשקר". לכל היותר, שוטר עלול לטעות. השוטר הוא העיניים של השופט בבית המשפט, וההנחה היא שהשוטר לא יאשים נהג בעבירה ללא סיבה. במקרה שלך, יש לבדוק את רישום השוטר ואם לא עולה מהרישום כי אכן עברת את העבירה, השופט עשוי לזכותך. בכל מקרה, עדיף לא לומר לשוטר בפניו שהוא שקרן. זה בטח לא יכול לעזור.

   

  2. שוטר רשם לי דו"ח על כניסה לצומת באור אדום. אמרתי לו שהוא טועה ובנוסף אמרתי לו שנכנסתי באור צהוב. השוטר אמר לי שזה אותו הדבר. האם השוטר צודק?

  לא. אם נכנסת באור צהוב כי לא הספקת להיעצר לפני קו הצומת (בכניסה לצומת) והשופט יאמין כי כך היה, השופט עשוי לזכותך.

   

  3. אם אור צהוב ואור אדום זה אותו הדבר, אז מה זה משנה אם אורשע בצהוב או אדום?

  אור צהוב ואור אדום זה לא אותו דבר. נהג המורשע בכניסה לצומת באור אדום יחוייב ב-10 נקודות, ואילו הנהג המורשע בכניסה לצומת באור צהוב לא יחויב בנקודות.

   

  4. הואשמתי בעבירה של אי ציות לתמרור עצור שלא בצדק. השוטר העיד כי לא עצרתי, אך טענתי בפני השופט - ולא כאשר השוטר העיד - כי הוא משקר. בכל זאת הורשעתי. מדוע?

  השופט הרשיע אותך כי לא הצגת לשוטר את גרסתך בשלב בו אפשר לך השופט להציג לשוטר שאלות, ולכן על-פי כללי המשפט, השופט קבע כי למעשה לא סתרת את דברי השוטר.

   

  5. האם כאשר אני בוחר להגן על עצמי לבד וללא עזרת עו"ד, השופט אמור לעזור לי?

  ככל הניתן כן, אבל השופט לא יודע מה כתוב בתיק המשטרה ולא יודע את גרסתך, לכן אפילו אם ירצה, יתקשה לעזור לך.

   

  6. קיבלתי דוח על דיבור בטלפון וכפרתי בו. אמרתי לשופט כי אין לי אפשרות לשלם 1,000 שקל קנס. אלא שהשופט אמר שאין לו סמכות להטיל קנס נמוך יותר, אלא רק גבוה יותר. האם הוא צודק?

  הוא אינו צודק. יש לו סמכות להטיל קנס נמוך יותר, אך המגמה של השופטים היא לא להקל בקנס, וזאת לאור העומס הקיים בבתי המשפט לתעבורה.

   

  7. לא הסכמתי לשלם 250 שקל והחלטתי להשפט על אי חגירת חגורת בטיחות. אלא שהשוטר לא הגיע והשופט דחה את הדיון למועד נוסף. האם

  זה מוצדק, בהתחשב בזה שנגרמו לי הוצאות ואיבדתי יום עבודה?

  לא. הדבר אינו מוצדק. היית צריך לבקש מהשופט לזכות אותך, מכיוון שכאשר השוטר אשר רושם דוח על עבירה קלה (ברירת קנס) אינו מגיע למשפט והנאשם כן, אין הצדקה לחייב את הנהג להתייצב שוב. השופט היה אמור לזכות אותך, ולחייב את המדינה בהוצאות.

   

  8. הורשעתי בגרימת תאונה, לאחר שהשופט קבע שנכנסתי לצומת באור אדום. רישיוני נשלל לחצי שנה. העו"ד שלי מציע לערער, אך אני חושש שהעונש יוחמר. האם יש סכנה כזו?

  לא. אלא אם התביעה תגיש ערעור על קולת העונש.

   

  9. שוטר ביקש ממני לפתוח תיק ברכב על-מנת לראות אם יש בו סם. לא הסכמתי. השוטר אמר לי שאם אסרב, יאשימו אותי בנהיגת תחת השפעת סמים. האם סתם ניסה להפחיד?

  יתכן שתואשם בעבירה בגין הסירוב, אבל אם התביעה לא תוכיח כי היה חשד כלשהו שהצדיק חיפוש, לא תורשע בדין.

   

  10. שוטר עצר אותי בכביש וטען שעקפתי תוך חציית קו לבן. הכחשתי. השוטר רשם את גרסתי, אבל לא בצורה מדויקת והורה לי לחתום. האם מותר לי לסרב לחתום על כך?

  בהחלט, מותר לך לסרב.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים