שתף קטע נבחר

עוד תהיה תקשורת חרדית חופשית

הקמת אתרי אינטרנט חרדיים הייתה אמורה להיות שעת מפנה ובשורה. במקום זאת קיבלנו דילים מסריחים והשמצות. הציבור החרדי רוצה שינוי, אך יצטרך להילחם בשליטת העסקנים

חשיפת פרשת הסחיטה לכאורה באתר "בחדרי חרדים", המסעירה את הציבור החרדי, מגלה טפח מהתהליכים המתרחשים במגזר זה. מעת לעת צצות פרשות שונות ומשונות, הנוגעות לחברה החרדית המסוגרת. הציבור הכללי מגלה בהן עניין רב. לפעמים זו סתם סקרנות, לפעמים משולבת אמירה ביקורתית כלפי הציבור המבקש לשמש דוגמה למוסר. אך אסור להתבונן בפרסומים הללו בצורה שטחית ולהסיק מהם מסקנות מרחיקות לכת באשר לחברה החרדית כולה. התבוננות מעמיקה באירועים מסוג זה יכולה לפתוח צוהר לתמורות המתחוללות בציבור החרדי, שבעוד שנים לא רבות יביאו לשינוי פניו לחלוטין.

 

אתרי האינטרנט החרדיים הם דוגמה מצוינת. החרדים, כיאה לציבור דתי ומאמין, נותנים משקל גדול למילה הכתובה. זו הסיבה לכוחם הרב של פשקווילים, אותן מודעות רחוב גדולות המרוחות על קירות השכונות החרדיות. הקיר זועק והציבור מציית. פעם זה איסור מפורש לקנות מוצר מסוים, פעם זה חרם נורא על אדם שלא מצא חן בעיני מישהו, ופעם זה רצון להלל ולשבח מישהו, או אפילו להסיר מעליו חרפה שנקשרה בו מפשקוויל אחר.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

מי הבוס בממשלת נתניהו? / רוני ארזי

זו לא המדינה שבה גדלתי. דילמת המהגר / רועי סורק

 

סחיטה לכאורה במקום כיכר א-תחריר חרדית  ()
סחיטה לכאורה במקום כיכר א-תחריר חרדית

 

נשק הפשקוויל מנוצל היטב על-ידי העסקנים בכל תתי המגזרים החרדים. לעתים קרובות הם עושים שימוש לא ראוי בחתימתו של גדול תורה ישיש, ומעניקים במרמה לחתיכת הנייר נופך של קדושה וצו אלוקי כמעט. רוב העיתונים החרדיים משמשים בסך הכול כפשקווילים. לעולם הם ישרתו את האינטרסים של חצרות הרבנים, העסקנים ואישי הציבור. אפשר לראות בהם לא יותר ממשרד יחסי ציבור המפיק עלון פרסומי. כללי האתיקה העיתונאית נרמסים בהם השכם והערב. במסווה של אובייקטיביות עיתונאית, הם מוֹכרים לציבור הקוראים הנאמן כל העולה על רוחם.

 

מלחמת עסקנים והשמצות 

הקמת אתרי אינטרנט חרדיים הייתה אמורה להיות שעת מפנה ובשורה לציבור החרדי. סוף סוף הם יוכלו להשתחרר מכבלי התקשורת המגויסת ולקבל מידע ממקורות חופשיים ואובייקטיביים. העיתונים החרדים הבינו שכל עוצמתם וכוחם עלולים להיעלם - ויצאו למלחמת חורמה באתרי האינטרנט החרדיים. כמיטב המסורת הם גייסו לשם כך את הרבנים שיחתמו על מכתבי גינוי ואזהרה מפני גלישה באתרים. המכתב פעל את פעולתו ואתרים רבים נסגרו בגללו. רק שלושה אתרים עמדו בפרץ ובפחד גדול המשיכו במלאכתם. גם אני בזמנו התגייסתי למען העניין. טענתי בתוקף בראיונות ובמכתבים פומביים שלא נכון לפסול את האתרים החרדיים. חשבתי אז, וכך אני חושב גם כיום, שזירת האינטרנט יכולה להיות כיכר א-תחריר של הציבור החרדי וזעקתו המושתקת זה שנים יכולה סוף סוף להישמע בה.

 

כמה מעורכי האתרים והעיתונאים החרדים הודו לי בחום על דבריי, אך לא עבר זמן רב והם הצטרפו למלחמת העסקנים נגדי והשמיצו אותי בכל הזדמנות. בשיחות שניהלו דובריי עם מנהלי האתרים נאמר להם לא אחת: "מה יוצא לנו ממנו?". הכוונה הייתה ברורה. מנהלי האתרים הבינו שאין להם שום סיכוי לעשות גם איתי את אחד מהדילים המסריחים שנחשפים כעת. כבר אז הבנתי שניצני השינוי אמנם קיימים, אך דרוש עוד זמן - ובעיקר עבודה תודעתית קשה - לתקן מה שקילקלו בעשרות שנים.

 

הרצון לשינוי, לחשיבה חדשה והגיונית, שלא מעקמת את המציאות מצד אחד, אך גם לא סוטה מכללי ההלכה ומאורח החיים התורני מצד שני, קיים בציבור החרדי. כדי לשנות, נדרשת מלחמה בשליטת העסקנים על לבו ומוחו של הציבור החרדי באמצעות התקשורת על סוגיה השונים. אני מאמין ובטוח שעוד יבוא היום ולציבור החרדי תהיה תקשורת חופשית ואובייקטיבית, המשרתת אותו באמת ובאמונה, עם מחויבות אמיתית לכללי ההלכה. עוד נצא לחירות.

 

ח"כ הרב חיים אמסלם, יו״ר תנועת עם שלם

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
להשתחרר מתקשורת מגויסת. חיים אמסלם
צילום: גיל יוחנן
מומלצים