שתף קטע נבחר

אמא אלמונית

תערוכה חדשה לניר הוד, בה הוא מתמקד באישה האלמונית מגטו ורשה

חודש לאחר שמגזין "טיים אאוט" הודיע כי התערוכה Mother של האמן הישראלי-ניו-יורקי, ניר הוד, הולכת להיות אירוע האמנות המסקרן בעיר, היא נפתחה בשבוע שעבר בגלריית פול קסמין בצ'לסי. אותה "אמא" המוצגת בסידרה של עשרה ציורי שמן גדולים היא האשה האלמונית העומדת בידיים מורמות לצידו של הילד בתמונה האייקונית, "הילד מגטו וורשה". הוד בחר להתמקד דוקא באשה, ככלר הנראה אמו של הילד, ולא בילד עצמו שהפך עם השנים לסמל. את התמונה המקורית צילם הצלם הנאצי פרנץ קונראד, בשנת 1943, בגטו ורשה, כשכיתת יורים הקיפה קבוצת נשים וילדים יהודים. דמותה של אותה אשה אלמונית, המסיטה מבט מבוהל אל הילד הקטן, מתעוררת לחיים 70 שנה מאוחר יותר. היסטוריונים שחקרו את התמונה המקורית לא הצליחו לזהות את שמה של אותה אשה; לא ברור מה עלה בגורלה והאם באמת זו אימו של הילד.

 

התמקד דוקא באשה. התערוכה Mother  ()
התמקד דוקא באשה. התערוכה Mother

 

בסידרה של עשרה ציורי שמן, הוד בורא ל"אמא" זהות ומעניק לה צבעים והבעה. המבקרים בתערוכה עוברים ראשית על פני תשע תמונות המציגות פורטרטים של האשה מהצילום הנבדלים זה מזה בעיקר בגווני הצבע המשתנים מתמונה לתמונה. תמונת ענק נוספת של דמותה מוצגת על הקיר האמצעי ואילו התצלום המקורי מופיע בקטן על קיר לבן וחשוף.

 

התמונה המקורית של הצלם הנאצי פרנץ קונראד בגטו ורשה ()
התמונה המקורית של הצלם הנאצי פרנץ קונראד בגטו ורשה

 

בערב הפתיחה בשבוע שעבר מילאו עשרות מוזמנים את חלל הגלריה, ביניהם בני משפחתו של הוד, שהגיעו במיוחד מישראל, דיוויד ברוזה ורעיתו הטריה נילי לוטן, השחקן עמוס תמם והסופר סלמן רושדי, מחבר "פסוקי השטן", "ילדי חצות", "בושה" ועוד. "נתקלתי בצילום של הילד כל כך הרבה פעמים ומעולם לא הבחנתי באשה שנמצאת ממש במרכז", אמר רושדי. "הביקור בתערוכה המוקדשת לדמותה הוא מאד מיוחד ויוצא דופן", הוסיף. התערוכה תוצג בגלריה עד 28 באפריל ובעתיד תוצג גם בישראל.

 

Paul Kasmin Gallery, 515 West 27th Street, NYC

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים