שתף קטע נבחר

שבדיה: לא שוקלים לשלול את הנובל של גראס

מזכיר האקדמיה השבדיה הבהיר בבלוג שלו כי "אין ולא יהיה דיון" בשלילת פרס נובל לספרות של הסופר הגרמני שמתח ביקורת בשירו על מדיניות ישראל. "הוא קיבל את הפרס על יכולתו הספרותית ועליה בלבד"

האקדמיה השבדית, הגוף האחראי על הענקת פרס נובל לספרות, לא רואה כל סיבה לשלול את הפרס שהוענק לסופר הגרמני גינטר גראס, בעקבות שירו שמתח ביקורת על מדיניות הגרעין הישראלית ועל יחסה של הקהילה הבינלאומית כלפיה. כך הודיע היום (יום ג') המזכיר הקבוע של האקדמיה, פטר אנגלונד.

 

השיר ועונשו - דעות על פרשת גראס:

גינטר גראס איבד את הבושה לשקר

כבוד להיות פרסונה נון גראטה

 

"לא היה ולא יהיה דיון באקדמיה השבדית על שלילת הפרס שלו", כתב אנגלונד בבלוג שלו. "בכל הנוגע לוויכוח שעורר שירו של גראס 'דברים שצריכים להיאמר', אני רוצה להזכיר כי גראס קיבל את פרס נובל ב-1999 על יכולתו הספרותית ועליה בלבד, כמו כל שאר הזוכים".

 

יושב ראש אגודת הסופרים בישראל, הרצל חקק, גינה השבוע את גראס וקרא לוועדת פרס נובל להתבטא בנושא. "ראוי היה שוועדת פרס הנובל בשטוקהולם תשמיע דברה, לבל יעיבו דברי גראס על הרוח הטובה של פרס נובל. הפרס לספרות אינו מעניק חסינות למקבליו. דברי ההסתה של גראס ראויים להוקעה ולגינוי חריפים. דווקא משום מעמדו הבינלאומי ומעמדו הספרותי אנו קוראים לגראס לחזור בו – ומודה ועוזב - אולי עוד יזכה למחילה", אמר חקק.

 

גראס פרסם בשבוע שעבר שיר שבו תקף את יחסו של המערב כלפי מדיניות הגרעין של ישראל ואת מדיניות ישראל כלפי איראן. "מדוע חיכיתי עד עכשיו, בגיל המתקדם הזה ועם טיפת הדיו האחרונה כדי לומר: כוחה הגרעיני של ישראל מסכן את השלום העולמי, שגם כך שביר?", כתב גראס בן ה-84 וקרא לארצו לא לשתף פעולה ולמכור לישראל צוללת דולפין שביכולתה לשאת נשק גרעיני.

 

מיד עם פרסומו מיהרו מבקרים בגרמניה ומחוצה לה להאשים את חתן פרס נובל באנטישמיות וביקרו את דעותיו. ראש הממשלה בנימין נתניהו כינה את השיר "מביש". גראס הסביר בתגובה בראיונות לתקשורת הגרמנית כי כוונתו הייתה לבקר את ממשלת ישראל ואת העומד בראשה, ולא את ישראל כמדינה. "האיש שגורם את הנזק הרב ביותר לישראל כרגע לדעתי הוא נתניהו, והייתי צריך לכתוב את זה בשיר", אמר גראס.

 

שר הפנים אלי ישי הכריז שלשום על גראס "אישיות בלתי רצויה בישראל", כך שלא יוכל להיכנס לארץ אם יחפוץ בכך.

שר החוץ אביגדור ליברמן אמר שגראס "מוכן להקריב בפעם השנייה את העם היהודי על מזבחם של מטורפים אנטישמים".

 

שר הבריאות של גרמניה הגיב להחלטתו של ישי ואמר כי היא "מוגזמת לחלוטין". בראיון לעיתון הגרמני "די וולט" אמר השר דניאל בהר: "אני לא יכול לתאר לעצמי שלמר לגראס היה עניין כלשהו לבקר בישראל". הוא גם תקף את השיר אמר כי "עצוב לראות שמי שחווה במשך כל ימי חייו את המחלוקות בגרמניה של לאחר המלחמה, שקוע בדעות קדומות ואינו יכול לשמוע את דעותיהם של אחרים". כותבי טורים בגרמניה מיהרו לצאת נגד גראס ואף האשימו אותו באנטישמיות ובניסיון להתמודד עם עברו הנאצי באמצעות הפיכת המדינה היהודית לתוקפן.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גראס. "הפרס לא מעניק חסינות"
צלום: AFP
מומלצים