שתף קטע נבחר

בחריין: גז ופיצוצים בתחילת גראנד פרי פורמולה 1

על רקע התקוממות השיעים במדינה נגד משפחת המלוכה הסונית, מתנהלת כבר שבועות מחאה בקריאה לבטל את מרוץ המכוניות היוקרתי. אבל האירוע יצא לדרך, ואלפים הפגינו בבירה והתעמתו עם שוטרים. גם האקרים עזרו, נסיך הכתר: "לא ניכנע"

המאבק של פעילי האופוזיציה בבחריין בקיומו במדינה של הגראנד פרי היוקרתי של פורמולה 1 הגיע היום (ו') לשיא, כשאלפי מפגינים הדורשים דמוקרטיזציה במדינה במסגרת "אביב העמים הערבי" צעדו בבירה מנאמה. היה זה יום הפתיחה של הגראנד פרי, ומפגינים רבים התעמתו בבירה עם שוטרים.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

צעירים רעולי פנים יידו בקבוקי תבערה לעבר שוטרים, שמנעו מהם לצעוד לעבר כביש ראשי בניסיון לשוב אל כיכר הפנינה שבה נהגו להתאסף בתחילת ההתקוממות בשנה שעברה. המשטרה הגיבה בירי גז מדמיע, ונשמעו פיצוצים.

 

שאלת קיומו של הגראנד פרי בבחריין מעסיקה את התקשורת העולמית ואוהדי ענף הספורט המוטורי הפופולרי זה שבועות ארוכים. המפגינים טוענים כי על רקע המהומות במדינה, שנמשכות זה יותר משנה, קיומו של הגראנד פרי אינו הולם, ויחד עם ארגוני זכויות אדם הם תבעו לבטל את המרוץ, כפי שקרה בשנה שעברה.

 

ברחובות מנאמה, היום:

 

אלא שקבוצות פורמולה 1 החלו כבר היום באימונים בבחריין, ונסיך הכתר סלמאן הבהיר כי הוא דוחה את כל הקריאות של פעילי זכויות אדם ואופוזיציה לבטל את המרוץ עצמו שנועד ליום ראשון. הוא אמר כי הסכמה לכך תהיה כניעה ל"קיצונים".

 

ההתקוממות העממית בבחריין החלה בשנה שעברה מעט אחרי תחילת המהפכות בתוניסיה, במצרים ובלוב, אולם בחודשים האחרונים - על רקע מעשי הטבח של בשאר אסד בסוריה - הוסט המבט ממנה. אלא שברקע נמשכת כל העת מחאתו של הציבור השיעי במדינה נגד משפחת המלוכה הסונית, משפחת אל-חליפה, והפגנות מתקיימות נגדה מדי שבוע. לא פעם הן מידרדרות לאלימות קשה. בעבר האשים השלטון בבחריין את איראן השיעית בעידוד המפגינים ובניסיון לבצע הפיכה במדינה המפרצית הקטנה.

 

הפגנה נגד השלטון, היום בבחריין:

 

"אני אוהב מכוניות", אמר היום חסן מוחמד חסן, שלבש חולצת טי של קבוצת פרארי, "אבל המצב בבחריין אינו מאפשר את קיומו של הגראנד פרי של פורמולה 1. אנחנו כאן כדי להתנגד לפורמולה 1, אנחנו לא רוצים שהאירוע הזה יתקיים בבחריין". מאות מפגינים נראו בורחים לקניון בבירה, נמלטים מהגז המדמיע. לא ידוע כמה בני אדם נפגעו בעימותים.

 

בממשלת בחריין הוטחה ביקורת נוקבת מצד מדינות בעולם על האופן שבו היא מדכאת את ההפגנות הפרו-דמוקרטיות, ויש הטוענים כי היא משתמשת בגראנד פרי כדי ליצור מצג שווא שלפיו החיים בממלכה הקטנה חזרו לקדמותם, למצב שבו היו לפני תחילת ההתקוממות בשנה

שעברה. במהלך היום השביתו האקרים את פעילותו של אתר הפורמולה 1 והשחיתו אתר אחר - f1-racers.net. זאת כדי להביע תמיכה במפגינים בבחריין.

 

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, בעל ברית חשוב של בחריין, יצא להגנת ממשלת בחריין ואמר ל-BBC כי לא ניתן להשוות בין המתרחש בבחריין לנעשה בסוריה, שם נהרגו אלפים במהלך חודשי העימות. "אנחנו תמיד עומדים לצד זכויות אדם וחשוב שיתאפשר למפגינים בדרכי שלום להמשיך להפגין", הבהיר עם זאת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים נגד פורמולה 1
צילום: AFP
הפגנה נגד משפחת המלוכה בבחריין
צילום: EPA
מומלצים