שתף קטע נבחר

לראשונה: קיבלו איברים בלי תור כי החזיקו כרטיס אדי

רק לאחרונה נכנס לתוקף חוק הקדימות להשתלות שקובע שמי שמחזיק ברשותו כרטיס אדי וצריך איבר - יוקפץ לראש הרשימה. השבוע הופעל החוק לראשונה. שלושה חולים שונים שהיו זקוקים ללב, כליה וכבד - הוקפצו לראש רשימת הממתינים וזכו באיברים - רק בגלל שהחזיקו בעצמם בכרטיס אדי

חייהם של שלושה חולים ניצלו השבוע בזכות העובדה שהיו חתומים על כרטיס אדי: השלושה זכו בקדימות בתור להשתלת איברים בזכות תוכנית הקדימות שהופעלה השבוע לראשונה, ועברו בהצלחה השתלת איבר. אילמלא הכרטיס עליו היו חתומים, לא היו מקבלים את ההשתלה השבוע.

 

 • לא הספקתם לחתום על כרטיס אדי? אפשר כאן
 •  

  תורם האיברים הוא ראובן לויא ז"ל, בן 48 שסבל מנזק מוחי חמור בעקבות קריש דם. לאחר שנכשלו כל המאמצים להצילו, קבעה ועדת מומחים כי הוא סובל ממוות מוחי.

  בעקבות זאת ביקשה משפחתו לתרום את איבריו ולהציל חיים.

   

  בעקבות מותו, קיבלו חיים חדשים ארבעה חולים ושניים נוספים זכו במאור עיניים לאחר שהושתלו בהם קרניות מהנפטר.

   

  ההשתלות בוצעו בבית החולים בילינסון. הלב הושתל בחולה בן 62 שסבל מאי ספיקת לב. הכבד הושתל בחולה בן 57 שסבל ממחלת כבד ממושכת. כליה אחת הושתלה בגבר בן 34 שסבל מאי ספיקת כליות וטופל בדיאליזה. כליה נוספת הושתלה בחולה בת 58 במצב דומה. הקרנות הושתלו בבית החולים סורוקה בשתי חולות בנות 54 ו- 65. חולי הכליות וחולה הכבד הושתלו בזכות תוספת הניקוד שקיבלו עקב היותם חתומים על כרטיס אדי. 

   

   

  איבריו הצילו שישה חולים. ראובן לויא ז"ל ()
  איבריו הצילו שישה חולים. ראובן לויא ז"ל

   

  תכנית הקדימות בתור להשתלה אושרה בחוק ההשתלות בשנת 2010 וקובעת כי חולה החתום על כרטיס אדי ויזדקק להשתלת איבר, יקבל קדימות בתור להשתלה. החוק אושר על ידי ועדת מומחים רב מקצועית שכללה רופאים, מומחי אתיקה, נציגי הלכה, משפט וסוציולוגיה ואושרה גם על ידי המועצה הלאומית לביואתיקה.

   

  "התוכנית היא ראשונה מסוגה בעולם ואנחנו סקרנים לבחון את השפעותיה להגדלת מוכנות הציבור בישראל לחתום ולתרום איברים", אמרו במרכז הלאומי להשתלות, "התרומה הנוכחית, מעידה על כך שהתוכנית "פועלת" ומקדמת אנשים ברשימת הממתינים להשתלות שחתמו על כרטיס אדי. אנחנו מקווים שלאור תוצאות אלה יגדל מספר הנרשמים במאגר אדי".

   

  דודתו של ראובן שתרם את איבריו, אמרה: "המשפחה המומה וכואבת את מותו הטראגי של יקירנו רובי, אך מתנחמת שבמותו העניק חיים לאחרים ומאחלת להם רפואה שלמה ואריכות ימים".

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלושה מהמושתלים קיבלו קדימות כי החזיקו כרטיס אדי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים