שתף קטע נבחר

האם אוזבקיסטן עיקרה אלפי נשים ללא ידיעתן?

לפי תחקיר BBC שמטלטל את התקשורת העולמית, אוזבקיסטן מפעילה בשנים האחרונות תוכנית לעיקור נשים כדי למנוע את גידול האוכלוסייה: "עושים יותר ניתוחים קיסריים כדי לנצל את ההזדמנות לעקר". נשים סבלו מכאבים ודימומים, וגילו שעוקרו רק כשבדקו מדוע הן לא מצליחות להרות: "איך עשו לי את זה?"

תחקיר שפרסמה רשת BBC הבריטית על עיקור שעוברות נשים באוזבקיסטן ללא ידיעתן לכאורה, מסעיר את כלי התקשורת באירופה זה יותר משבוע. לפי עדויות שהגיעו לכתבת הרשת נטליה אנטלבה, אלפי נשים ואולי רבבות במדינה האסיאתית עברו בשנים האחרונות עיקור ללא ידיעתן, כחלק מתוכנית של הממשלה שנועדה לשלוט בגודל האוכלוסייה של אוזבקיסטן, שהולכת וצומחת ועומדת כעת על כ-28 מיליון איש.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

לדברי הכתבת, הגיעו לידיה עדויות שמהן עולה כי הרשויות במדינה החלו להפעיל את התוכנית ברחבי אוזבקיסטן לפני כשנתיים. לדברי אנטלבה, רופאה מטשקנט סיפרה לה שמדי שנה מועברת לרופאים הוראה בדבר מספר הנשים שעליהם לעקר. שני מקורות רפואיים אחרים סיפרו לה כי לחץ חזק במיוחד לבצע עיקורים מופעל על רופאים באזורי הכפר, ומצופה מהם לעקר עד שמונה נשים בשבוע.

 

אנטלבה מציינת כי באוזבקיסטן יש משמעות גדולה למספר הילדים, וכי משפחה גדולה שם היא סימן להצלחה אישית. היא מביאה עדויות של כמה נשים שנודע להן בדיעבד כי עברו עיקור מבלי שביקשו לעשות זאת. אשה בשם אדולט סיפרה לה כי חלמה תמיד להביא לעולם שתי בנות ושני בנים, אולם אחרי לידת בתה השנייה לא הצליחה להיכנס שוב להריון, ובבדיקה שנערכה לה גילתה כי עוקרה אחרי שילדה את בתה בניתוח קיסרי. "הייתי המומה, בכיתי ושאלתי: אבל למה? איך הם יכלו לעשות את זה", אמרה לכתבת.

 

אנטלבה שגורשה מאוזבקיסטן, מדינה שלדבריה אינה מקדמת בברכה עיתונאים זרים, מביאה עדות של אם נוספת

המספרת כי לאחר לידת בנה חוותה במשך חודשים כאבים מסתוריים ודימומים. בבדיקת אולטרה-סאונד התברר לה שהרחם שלה הוסר. "הם פשוט אמרו לי, בשביל מה את צריכה עוד ילדים? כבר יש לך שניים", סיפרה לכתבת.

 

לפי חלק מהעדויות בכתבה מדובר ברבבות נשים מעוקרות. עדים נוספים אמרו לכתבת הרשת כי קל במיוחד לתמרן נשים עניות וחסרות השכלה על-ידי כך שטוענים בפניהן כי בריאותן תיפגע אם יילדו עוד ילדים, ולנצל ניתוחים קיסריים כדי לעקר את הנשים. רופאים אמרו לכתבת ה-BBC כי חלה עלייה דרמטית במספר הניתוחים הקיסריים באוזבקיסטן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בוכארה, אוזבקיסטן. תמונת ארכיון
צילום: רונן רז , אקו טיולי שטח
אוזבקיסטן על המפה
מומלצים