שתף קטע נבחר

בוטל ההסכם עם מצרים: "נפתח מקור גז ישראלי"

חברת הגז המצרית ביטלה את אספקת הגז לישראל, לאחר חודשים של שיבושים בהעברתו. לנדאו ושטייניץ אמרו כי ישראל פועלת "לביסוס עצמאותה האנרגטית ולהוזלת המחירים". מופז תקף: "זוהי הפרת הסכם השלום, יש צורך בתגובה אמריקנית"

הגז לא זורם ממצרים באופן סדיר כבר תקופה ארוכה, וכעת גם ההסכם עצמו כבר לא בתוקף: בעקבות ההודעה שהעבירה חברת הגז המצרית לספקית EMG, שלפיה היא מבטלת חד-צדדית את הסכם מכירת הגז לישראל, אמר הערב (יום א') שר האנרגיה עוזי לנדאו כי ישראל נערכת זה זמן לאפשרות של אי אספקת גז סדירה ממצרים. לדברי לנדאו, "ישראל פועלת במקביל לביסוס עצמאותה האנרגטית ולפיתוח מהיר של מקורות האספקה הישראליים".

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

השייטת השתלטה על ספינה: נשק בדרך לעזה?

העד נגד שירזי: "אני מקבל 12 מיליון מהמדינה"

רפורמת ספרי הלימוד: עד 320 שקל בשנה 

 

גם שר האוצר יובל שטייניץ הדגיש את חשיבות "העצמאות האנרגטית". מלשכת שטייניץ נמסר כי הוא רואה "בדאגה רבה" את ההודעה המצרית החד צדדית על ביטול הסכם הגז עם ישראל, הן מבחינת ההיבטים המדיניים והן מבחינת ההיבטים הכלכליים. עוד צוין בהודעה כי כעת יש לעשות "מאמץ מוגבר, כפול ומכופל, להקדמת הזרמת הגז הישראלי מאפריל 2013 למהלך שנת 2012 ולפתור את כל המכשולים הביורוקרטיים כדי להוזיל את החשמל למשק ולאזרחים כאחד".

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שאול מופז (קדימה), כינה את ההודעה המצרית "שפל חסר תקדים בין המדינות והפרה בוטה של הסכם השלום". מופז אמר עוד כי "הצעד הזה מחייב תגובה אמריקנית מיידית, כמי שהיו ערבים לקיומו של הסכם קמפ דיוויד".

 

חברת הגז המצרית EMG חתומה על הסכם עם ממשלת מצרים להפצת גז טבעי מהמאגרים שבחצי האי סיני. הגז מגיע מהמאגרים לישראל דרך צינורות המובילים לתחנת קליטה ליד חופי אשקלון. בחברת הגז מעורבת החברה הבינלאומית "אמפל", שבה שולט איש העסקים הישראלי יוסי מימן. אמפל מחזיקה ב-12.5% ממניות EMG.

 

בהודעה רשמית שמסרה אמפל נטען כי "EMG רואה בביטול ההסכם צעד בלתי חוקי שנעשה שלא בתום לב". באמפל דרשו כי המצרים יחזרו בהם מהצעד וציינו כי בעלי המניות ב-EMG בוחנים צעדים משפטיים ואף שוקלים לפנות לגורמים מדיניים.

 

מאז הדחתו של הנשיא חוסני מובארק אירעו 14 פיצוצים בחלקים שונים של הצינור המוביל גז טבעי ממצרים לישראל ולירדן. הפיצוץ האחרון אירע לפני מספר שבועות סמוך לכניסה לעיר אל-עריש, ולמעשה לא עובר בצינור גז מאז אחד הפיצוצים הקודמים, שאירע בחמישה בפברואר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביטול חד-צדדי (ארכיון)
צילום: רויטרס
"ישראל פועלת לביסוס עצמאותה האנרגטית". השר לנדאו
צילום: אסף שילה, ישראל סאן
"שפל חסר תקדים". ח"כ מופז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים