שתף קטע נבחר

מקורבי לבני: הכול פתוח, גם הקמת מפלגה חדשה

בצהריים תגיע יו"ר קדימה לשעבר ללשכת יו"ר הכנסת ותמסור מכתב התפטרות. אבל המהלך הזה עשוי להיות רק הסיפתח לצעד הגדול הבא. מקורביה מדברים על הקמת מפלגה חדשה ואינם פוסלים חבירה ליאיר לפיד

האם ציפי לבני תקים מפלגה חדשה לאחר התפטרותה מהכנסת? יו"ר קדימה לשעבר עומדת להגיע בצהריים (יום ג') ללשכתו של יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין, ולמסור לו מכתב התפטרות, אך מבחינתה זו עשויה להיות דווקא תחילתה של דרך פוליטית חדשה. מקורביה אמרו ל-ynet כי אין לה כוונה לפרוש מהחיים הפוליטיים: "לבני לא פורשת מקדימה בינתיים. על הפרק עומדת אפשרות של מפלגה חדשה, אולם יש גם אפשרויות אחרות". הם אמרו כי היא אינה פוסלת אפשרות לחבור ליאיר לפיד.

 

סוף זה תמיד התחלה. לבני לאחר הפסדה בפריימריז (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
סוף זה תמיד התחלה. לבני לאחר הפסדה בפריימריז(צילום: עופר עמרם)

 

לדברי מקורבי לבני, ההתפטרות "תאפשר לה לבחון בצורה טובה את האפשרויות. היא תשדר שהיא פנויה להצעות". עוד אמר הגורם המקורב ללבני כי "הסיכויים שתישאר בקדימה אמנם קטנים, אבל זה לא מקרי שהיא מודיעה על עזיבה של הכנסת ולא עזיבת קדימה".  

 

מסקר שפורסם אתמול ב"ידיעות אחרונות" עולה כי "יש עתיד" בראשות יאיר לפיד תזכה ב-11 מנדטים, אך אם לבני תצטרף אליה, היא צפויה לקבל יחד 16 מנדטים ולהוריד את מפלגת העבודה מ-18 מנדטים ל-14 בלבד.

  

ח״כ רוחמה אברהם, המקורבת ליו"ר החדש, ח"כ שאול מופז, הביעה צער על התפטרותה של לבני: "ח"כ ציפי לבני עשתה כברת דרך ארוכה ומרשימה ולזכותה יש לזקוף את היותה של קדימה המפלגה הגדולה בכנסת ואת פעילותה כשרה במשרדי ממשלה שונים. ציפי הייתה בהחלט יכולה להוסיף לנבחרת האיכותית של קדימה אולם בחרה לפרוש, אני מכבדת את רצונה ומאחלת לה הצלחה בהמשך דרכה".

  

ח״כ יואל חסון, מי שהיה במחנה לבני במהלך הפריימריז, אומר כי החלטתה להתפטר "מצערת ומעציבה. אבל אני מקווה ומאמין שהיא לא תמנע את האפשרות שהיא תמשיך להיות חלק מהנהגה של המפלגה. האתגר המשותף שלנו הוא לייצר אלטרנטיבה אמיתית לנתניהו והאתגר הזה חשוב גם ללבני. אני מקווה שנוכל לפתח מציאות משותפת שבה לבני תהיה חלק מקדימה גם בכנסת הבאה. מבחינתי אעשה כל מאמץ שכך יהיה".

  

ח״כ שלמה מולה, אף הוא ממחנה לבני, אמר כי "מצער מאוד שציפי לבני עוזבת את קדימה לאחר שהביאה להישג הגדול ביותר של המפלגה. היום, אחרי שחברי המפלגה הפנו לה עורף היא עוזבת ומנגד אני מבין ללבה".

 

"הפוליטיקה זקוקה לנשים איכותיות"

״הכישורים של לבני וניסיונה הרב יתרמו לעם ישראל בעתיד", אמרה ח״כ רונית תירוש. "אני שמחה שאינה פורשת מהפוליטיקה לחלוטין״. תירוש הוסיפה כי היא מקווה שהפרישה לא תדכא נשים המעוניינות להתמודד על תפקיד פוליטי מכיוון שהפוליטיקה זקוקה ל"נשים איכותיות".

 

ח"כ יוחנן פלסנר ביקש להודות ללבני על תרומתה למפלגה ואמר: "קדימה חשובה ללבני ואני מאמין שהיא תמצא את הדרך להיות חלק מאיתנו גם אם לא מספסלי הכנסת". ח״כ רוברט טיבייב אמר כי "לבני תחסר לקדימה ונותר רק לקוות כי פרישתה תהיה זמנית בלבד".

 

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', הביעה צער על פרישת לבני וכינתה אותה "אדם ראוי והגון".

לדברי יחימוביץ', לבני רכשה ניסיון רב בתחום המדיני, וחסרונה בכנסת יורגש. יחימוביץ' הוסיפה כי היא מקווה שלבני תישאר בחיים הפוליטיים ותוסיף לתרום להם.

 

ואילו ח"כ דני דנון מהליכוד ניצל את ההזדמנות כדי לתקוף את המפלגה היריבה. "סופה של קדימה קרוב מתמיד. מפלגת הטרנד חסרת הערכים תמצא את עצמה טובעת במהרה, ובקרוב מאד נראה את חברי הכנסת מקדימה הולכים אחרי לבני שנטשה ספינה טובעת, ועוזבים את אותה ספינה זוגות זוגות. מה שבטוח, בליכוד אין להם מקום".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתפטרת מהכנסת. ציפי לבני
צילום: עופר עמרם
לפיד. הסקר מנבא עתיד יחדיו
צילום: מוטי קמחי
מימין יצחק בוז'י הרצוג שלי יחימוביץ שלי יחימוביץ' סיעה סיעת העבודה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים