שתף קטע נבחר

27 מטיילים אכלו זרעים של רותם המדבר ואושפזו

הם הגיעו לבית החולים סורוקה בבאר שבע לאחר שאכלו מהצמח במהלך טיול בנחל פרס בנגב. כחמישה מהם הגיעו עם בחילה, הקאות וכאבי בטן וקיבלו עירוי

27 מטיילים בגילאי 17-30 אושפזו הערב (שבת) בבית החולים סורוקה בבאר שבע כשהם סובלים מכאבי בטן ומהקאות לאחר שאכלו זרעים של הצמח רותם המדבר במהלך טיול בנחל פרס בנגב. מצבם מוגדר קל והם יישארו להשגחה.

 

פרופ' מתי ליפשיץ, יו"ר החטיבה לרפואת ילדים ומנהל היחידה לטוקסיקולוגיה בבית החולים סורוקה: "המטיילים אכלו ככל הנראה מהפירות הצעירים של השיח שגובהו 2-3 מטרים עטור פריחה לבנה. מתוכם, כחמישה הגיעו עם בחילה, הקאות וכאבי בטן. הם קיבלו עירוי נוזלי ועברו בדיקות דם. השאר לא הראו סימנים מיוחדים אך הם בהשגחה במהלך הלילה".

 

רותם המדבר הוא צמח רעיל הגדל בנגב ועלול לגרום לפגיעה בכליות, בכבד ובמערכות נוספות. במדינות אפריקה והמזרח הרחוק משתמשים בו לשיכוך כאבים. פרופ' ליפשיץ ציין: "לשמחתנו, אנחנו לא רואים הרבה הרעלות מהצמח הזה. אלה שאכלו יותר חווים את התסמינים. מי שהגיע ללא סימנים ישוחרר קרוב לוודאי עד הבוקר".

  

פרופ' ליפשיץ ציין כי יש להתייחס לכל צמח ולכל פטריה כאילו הם צמחים רעילים. "לא להכניס לפה אף צמח. בדרך כלל מטיילים לא יודעים הרבה על הצמחים שהם רואים בדרך. גם צמחים שנמצאים אצלנו בגינות הנוי ובבתים הם רעילים, לעתים יותר מהצמח הזה, אז כדאי לא לאכול אותם". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית החולים סורוקה בבאר שבע. ארכיון
צילום: אליעד לוי
מומלצים