שתף קטע נבחר

סערה בתנועות נוער: אשה לא תשיר לבד על במה

בני נוער טוענים כי נמסר להם שבכנס תנועות הנוער בשבוע הבא לא תותר שירת נשים, כיוון שתנועת בני עקיבא התנתה בכך את השתתפותה: "התנועות החילוניות נכנעו, זו כפייה, עוד יבקשו שנבוא עם ציציות". יו"ר מועצת הנוער בכפר-סבא, המארחת: "האיסור הוא רק על שירה של אשה לבדה, גילינו התחשבות"

נערים החברים בתנועות נוער חילוניות והוריהם זועמים על החלטה שהתקבלה, לפיה בכנס תנועות הנוער שאמור להתקיים בשבוע הבא בכפר-סבא לא תוכל אשה לשיר לבדה על הבמה. "התנועות החילוניות נכנעו לתנועת בני עקיבא", אמרו בני נוער, "מחר הם ידרשו שנבוא עם כיפות וציציות". לדברי בני נוער, נאמר להם כי שירת נשים לא תותר כלל, אך יו"ר מועצת הנוער בכפר-סבא אמר כי האיסור יהיה "רק" על מצב שבו אשה אחת שרה לבדה על הבמה.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

הכנס יתקיים ב-15 במאי, וישתתפו בו מאות בני נוער מהצופים, הנוער העובד והלומד, בית"ר ובני עקיבא. נערים המשתייכים לתנועות הנוער החילוניות הופתעו לשמוע כי בכנס לא יותר לנשים לשיר לבד על הבמה. "פתאום נודע לנו כי תנועת בני עקיבא התנתה את השתתפותה בכנס בכך שלא תהיה שירת נשים כיוון שזה נוגד את הדת ופוגע ברגשות הדתיים".

 

אחד מחניכי התנועות אמר: "הופתענו עוד יותר לשמוע שהתנועות החילוניות נכנעו לדרישת בני עקיבא, והסכימו שלא תהיה שירת נשים. מדובר בהדרת נשים לשמה. אנחנו לא דתיים ולא חרדים, ואסור לנו לקבל דרישה שכזו ולהיענות לה. אם שירת הנשים מפריעה לבני עקיבא, אז שלא יבואו לכנס. חבל שראשי התנועות לא יודעים לכבד את החניכים שלהם ואת השקפת עולמם, ונכנעים לסחיטה דתית בלתי מוצדקת".

 

נער אחר אמר כי מדובר בהחלטה הזויה שמכעיסה גם את ההורים. "אם הם לא מסכימים לשירת נשים, אז לא צריך לכפות את זה על כל חניכי תנועות הנוער. מחר הם ידרשו שנחבוש כיפות ונשים ציציות, אז אנחנו צריכים להגיד כן. מדובר בפגיעה ברגשותינו כחילונים שלא מוכנים לכפייה דתית - לא בלבוש, לא במנהגים וגם לא באיסור לשמוע אשה שרה. אם לא מתאים לבני עקיבא לשמוע שירת נשים, שלא יבואו. אנחנו הרוב, ואנחנו נקבע. לא מתאים להם? שילכו לכנס תנועות נוער בקהילה החרדית ולא בקהילה החילונית".

 

"החלטנו להתחשב ולהתפשר"

עיריית כפר-סבא, המארחת את הכנס, הסכימה גם היא לאיסור על אשה לשיר לבדה. העירייה שלחה את יו"ר מועצת הנוער בעיר, יובל סגל, לתת תגובה. סגל מודה שהייתה דרישה של בני עקיבא שלא תהיה שירת נשים, ומסביר: "בעקבות הדרישה נערכה ישיבה שבה השתתפו נציגי תנועות הנוער, ובישיבה התקבלה באופן דמוקרטי ותוך גילוי סובלנות החלטה נכונה ושקולה להיענות לבקשתם תוך התחשבות ברגשותיהם ולהתפשר".

 

סגל הוסיף: "בכנס לא תופיע אשה לבד על במה, אלא רק עם אשה נוספת או יחד עם גבר. כמו כן הוחלט שכמו שאשה לא

תשיר לבדה, גם גבר לא יעלה על הבמה וישיר לבד. אנחנו מבטיחים שיהיה שמח ושבני הנוער יופיעו וישירו, אבל כאמור אשה לא תופיע ותשיר לבד".

 

דובר הנוער העובד והלומד, יואב בר קובץ, מסר בתגובה: "סוכם כי נשים וגברים לא ישירו בנפרד, אלא רק במשותף. חניכי השכבה הבוגרת של הקן צפויים להתכנס מחר בערב ולקבל החלטה בעניין".

 

מתנועת הצופים נמסר: "תנועת הצופים דוגלת בשוויון מלא בין המינים ללא תלות בגזע מין ודת. פעילות עדת הצופים היא דוגמה מובהקת לשילוב בין מסורת וערכים ליברליים כגון פעילות משותפת לבנים ובנות. תנועת הצופים לא תיתן יד להדרה של מגזר זה או אחר וגם בכנס תנועות הנוער שיתקיים בשבוע הבא יופיעו על הבמה בנים ובנות. תנועת הצופים פועלת למען הידברות והגיעה להסכמה המקובלת על כל הצדדים".

 

בבני עקיבא אומרים כי לא התנו את השתתפותם בכנס בהקשר של שירת הנשים: "לא התייעצו אתנו בנושא וכנראה הדבר נעשה כדי לכבד אותנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"זו הדרת נשים לשמה". אשה לא תשיר (אילוסטרציה)
צילום: shutterstock
מומלצים