שתף קטע נבחר

מבוכה בכנסת: חוק עיכוב הטיסות עבר. בעצם לא

החוק של ח"כ טיבי, שמעניק פיצוי ללקוחות שטיסתם עוכבה או בוטלה, אושר בקריאה שלישית. ואז התברר, בשיא הדרמה הפוליטית של השבוע, שעל כמה מהסעיפים כלל לא הצביעו

חברי הכנסת מיהרו לברך על השלמת חקיקה שתאפשר מתן פיצוי ללקוחות שטיסתם עוכבה או בוטלה, אבל היום (ה') מתברר - החקיקה לא הושלמה, חברות התעופה יכולות בינתיים לנשום לרווחה. ביום שלישי, אז הגיעה לשיאה הדרמה הפוליטית - עם חבירת שאול מופז וקדימה לבנימין נתניהו והליכוד בקואליציה - מתברר כי האנדרלמוסיה פשטה גם בכנסת.

 

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) הצליח להעביר באותו יום בקריאה שנייה ושלישית חקיקה ארוכה ומפרכת באחד החוקים החשובים שיזם - מתן פיצוי מחברת התעופה ללקוח שטיסתו בוטלה או עוכבה. כך לפחות חשבו הח"כים, שבירכו אותו על חקיקת החוק, שבמשך שנים ניסו להעבירו.

 

את החוק הזה, שאושר בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת, הצליח טיבי להאיץ בחודשים האחרונים והשבוע בשעת לילה מאוחרת עלה כאמור לקריאה שנייה. חברי הכנסת אמורים היו להצביע על כל הסעיפים באותה ישיבת מליאה בקריאה שנייה, אלא שהמהומה שפרצה במסדרונות, כתוצאה מהדרמה הפוליטית, הסיחה ככל הנראה את דעתם של היועצים המשפטיים באולם ואת דעתו של יו"ר הישיבה, והח"כים לא סיימו להצביע על כל הסעיפים.

 

למרות זאת, הועלה החוק להצבעה בקריאה שלישית ולכאורה אמור היה להכנס לספר החוקים. יום לאחר מכן, במהלך בדיקה של הייעוץ המשפטי של הכנסת, שאחראים על בדיקת תקינות ההליכים טרם פרסום החוק, התברר כי לא כל הסעיפים אושרו בקריאה השנייה ולמרות זאת החוק הועלה לקריאה שלישית.

 

המצב שנוצר הוביל להשהיה של החוק ועד שלא יעלה שוב להצבעה במליאה לא ניתן יהיה לפרסם אותו ברשומות. ביום שני הקרוב, אמרו גורמים משפטיים, אמור החוק לעלות למליאה כדי שהתקלה שאירעה תתוקן.

 

חבר כנסת כרמל שאמה-הכהן אמר בתגובה לעיכוב: "אני מציע לחברות התעופה לא לבנות על התקלה הנדירה שארעה בהצבעה במליאה ולהמשיך ולהערך לתחילת יישומו ב-16.8. צרכני הטיסות בישראל יכולים להיות רגועים ובטוחים שההצבעה תושלם ביום שני הקרוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ אחמד טיבי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים