שתף קטע נבחר

רעש אדמה בדרגה 5.3 הורגש ברחבי הארץ

תושבים מהצפון ועד באר-שבע דיווחו כי האדמה רעדה אמש, בסביבות השעה 21:50. בין השאר הורגש הרעש בתל-אביב, בחיפה, בגליל, בעמק יזרעאל ובקריית-גת. לפי המכון הגאופיזי, הרעש היה בעוצמה 5.3 - אחד החזקים ב-20 השנים האחרונות

רעידת אדמה הורגשה אמש (יום ו') באזורים שונים ברחבי הארץ. הרעש הורגש בסביבות השעה 21:50, ומיד לאחר מכן הוצף האימייל האדום של ynet בהודעות של אלפי גולשים מיישובי הצפון ועד לדרום. מנהל המכון הגאופיזי, אורי פריזלנדר, מסר כי רעש האדמה שהורגש בישראל היה בעוצמה 5.3 דרגות בסולם ריכטר.

 

המכון הגאולוגי של ארצות הברית עדכן כי מוקד הרעש היה דרומית-מזרחית לקפריסין, בעומק של 19.8 קילומטרים. מבין כל האזורים בישראל, בצפון הוא הורגש באופן החזק ביותר. לפי המכון הגאופיזי, לא נמסר על נפגעים או על נזק.

 

תיעדתם את הרעידה? שלחו לנו באימייל האדום או למספר 5335

 

רעש האדמה הורגש בין השאר באזור תל-אביב, חיפה, הגליל, עמק יזרעאל, בית-שאן, השרון, קריית-גת ובאר-שבע. הוא הורגש היטב גם בסביבות ירושלים. יצוין כי 5.3 הוא רעש אדמה שעוצמתו נחשבת בינונית, אך הוא עדיין חזק מספיק כדי להיות מורגש על פני שטח נרחב יחסית. מוקד הרעש הערב היה במרחק של כ-130 קילומטרים מביירות, בירת לבנון, ופחות מ-100 קילומטרים מהערים באי קפריסין. בתחילה דיווח המכון הגאופיזי כי עוצמת הרעש היא 5.5.


רעידות האדמה החזקות בשנים האחרונות

רעידות האדמה החזקות בשנים האחרונות בישראל
מועד עוצמה
1995 6.2
1 באפריל 2011 5.9
15 בפברואר 2008 5.3
11 בפברואר 2004 5.1

 

אמי שקדי סיפרה ל-ynet זמן קצר אחרי רעש האדמה: "אני גרה בקריית-מוצקין בקומה השישית. הרגשתי את הרעידה שנמשכה כמה שניות.

הרגשתי שאני נעה עם הכיסא שישבתי עליו. זה היה ממש מפחיד". אייל מכרמיאל אמר: "כל הבית זז, והארון התנדנד ונפלו ממנו ספרים". זיוה מנהריה סיפרה כי הרעש היה חזק במיוחד: "אנשים צעקו, הספה זזה. אני גרה בקומה שלישית, אבל רעידות אדמה קודמות בקושי הורגשו כאן. הפעם זה היה ממש מפחיד".

 

הרעידה הורגשה באזורים נרחבים בצפון הארץ, בין השאר בחיפה, בקריות ובאזורים המזרחיים יותר כמו בעמק בית שאן, שם יצאו התושבים מהבתים. תושבים שם סיפרו עם זאת כי הרעידה הייתה קצרה מאוד. "ישבתי על הספה כשהרגשתי את התזוזה", סיפר תושב בית שאן, "זה לא שזזו רהיטים או שהיו נזקים, אבל הרעידה הורגשה היטב. מיד יצאנו לרחוב, כמו השכנים". מהמשטרה בצפון נמסר כי למוקד 100 הגיעו

עשרות שיחות טלפון.

 

מורן מכפר-סבא סיפר: "הרעידה התחילה חלש, ולא הייתי בטוח אם זה באמת זה. התלבטתי אם לרוץ לממ"ד, כשפתאום - אחרי כמה שניות -

הרעידה התחזקה וממש הרגשתי את השולחן רועד". גולש שמתגורר בסמוך למשגב כתב: "ישבתי בבית שלי עם הילדים. בסביבות 21:52 הרגשתי שהרצפה רועדת מתחת לרגליים, זכוכיות בוויטרינה התחילו לרעוש, הילד הקטן בן השש פחד מאוד והתחיל לבכות. לקחתי את הילדים וברחתי מחוץ לבית".

 

גולש מפסגת זאב כתב: "ישבתי בשירותים והאסלה רעדה. ההורים מסרו שהרעידה הורגשה גם בסלון". חיים וינגרטן מעפולה סיפר: "ישבתי מול המחשב והרגשתי שהטוסיק רועד. הצג של המחשב זז. שמעתי רעש במטבח, וראיתי שהפמוטים נפלו על הרצפה. יצאתי החוצה מחשש לרעידות משנה, ופגשתי בחוץ את השכנים. אחד מהם סיפר שהשולחן שלו זז. זו הייתה רעידה חזקה".


פורסם לראשונה 11/05/2012 21:55

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד, מאור בוכניק, סער הס, ירון דרוקמן, אורן רייס, אייל להמן ואסף רוזן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דני סלומון
רעש האדמה הורגש מהצפון ועד באר-שבע
צילום: דני סלומון
מומלצים