שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה: משטר חירום במשק החשמל

משרדי הממשלה קיבלו אישור לנקוט בצעדי חירום כדי למנוע ניתוק של חלקים ממדינת ישראל ממערכת החשמל במהלך הקיץ, עקב המחסור בגז טבעי. הממשלה תוכל להתערב בעבודת הנמלים ובתי הזיקוק, תחנות כוח יוכלו להשתמש ביותר דלקים מזהמים ונוספו עוד מכסות לפאנלים סולאריים

ממשלת ישראל אישרה הבוקר (א') את צעדי החירום למניעת מחסור בחשמל בקיץ הקרוב, עקב הפסקת הזרמת הגז ממצרים לישראל. הצעדים שאושרו יאפשרו לממשלה להתערב בלוחות הזמנים של פריקת דלק בנמלים ולהתיר לחברת החשמל להשתמש יותר בדלקים מזהמים.

 

עוד על בצורת החשמל:

 

ברגע האחרון, אישרו השרים שני תיקונים להצעת המחליטים של שר האנרגיה והמים. המכסה המוקדמת להתקנת יחידות לייצור חשמל סולארי, הוגדלה מ-30 מגה-ואט בהצעה המקורית ל-35 מגה-ואט והמועד האחרון להשלמת ההתקנה הוארך מה-1 ביולי ל-1 באוגוסט.

 

בנוסף, הוחלט כי התקופה המוגדרת כ"שעת חירום" במשק החשמל, תימשך מתחילת יוני ועד לסוף אוקטובר, במקום מתחילת יוני עד לסוף ספטמבר בהצעה המקורית. עקב השינוי, בוטל הסעיף שמעניק לשר האנרגיה סמכות להאריך את תקופת החירום ב-3 חודשים נוספים.

 

התקנות המיוחדות באות על רקע המחסור החמור בחומרי גלם להפקת חשמל, בעקבות הפסקת אספקת הגז לישראל ממצרים. בהיעדר כמות מספקת של גז טבעי, מפיקה חברת החשמל באמצעות דלק ופחם, חומרי גלם מזהמים ויקרים יותר.

 

עם זאת, הגנרטורים של החברה דורשים הסבה לעבודה באמצעות דלק ופחם ובשל הזמן והממון הנדרש להסבה זו, החברה לא ערוכה מספיק לסיפוק כל צורכי החשמל של ישראל בחודשי הקיץ החמים.

 

ההצעה שאושרה היום, תייפה את כוחו של שר האנרגיה להעביר גז טבעי מספקי שירות חיוני לתחנות כוח פרטיות, שהושבתו בגלל המחסור בגז להנעתן. כמו כן, לנדאו יתבקש להידבר עם צרכני החשמל הגדולים, שהם המפעלים, בנוגע לדרכים שבהן יכולים אותם מפעלים לחסוך בחשמל לאורך הקיץ.

 

שר האנרגיה יקדם גם פעילות הסברה לציבור כדי לעודד חיסכון בחשמל ויורשה לפעול למען זירוז הפריקה של דלקים בנמלים כדי לספק חומרי גלם לחשמל לתחנות הכוח הפרטיות של מפעלים גדולים.

 

שר האוצר יורשה להתערב גם כן למען זירוז הפריקה של דלקים בנמלים, לצורך הבאתם לתחנות הכוח של חברת החשמל. מנכ"ל משרד הביטחון יונחה להפנות עודפי חשמל של הצבא למשק ולהגיע להבנות עם שר האנרגיה בנוגע לחיסכון בחשמל, בדומה למפעלים הגדולים.

 

בנוסף, יעמיד משרד הביטחון חלק מהגנרטורים של הצבא לרשות הציבור בשעות מחסור. שר הפנים יעניק הקלות בהיתרי בנייה להקמת טורבינות חשמל חדשות והשר להגנת הסביבה יונחה להעניק היתר מיוחד לייצר יותר חשמל בדלקים מזהמים.

  

ארדן: קודם להוריד את השאלטר לעזה

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, הציע בפתח הישיבה כי לפני שדורשים ממנו לאשר שימוש נוסף בדלקים מזהמים, יש לנתק את החשמל לתושבי רצועת עזה, שמקבלים גם הם את אספקת החשמל מחברת החשמל הישראלית.

 

"עניי עירך קודמים". כתב ארדן לשרים, "לא סביר שאם יווצר מחסור באספקת החשמל, ננתק את החשמל לאזרחי ישראל - ולא נפסיק קודם לכן אספקה לעזה, ממנה יצאנו כבר לפני כשבע שנים, ואין לנו אחריות על הנעשה בה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדן: שבעזה ישבו בחושך
צילום: גיל יוחנן
צילום: חגי דקל
עוד מכסות לפאנלים סולאריים
צילום: חגי דקל
מומלצים