שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "רק החזקתי בטלפון, האם אני אשם?"

  עוד פרק במדריך המשפט של עו"ד אילון אורון, מומחה התעבורה של ynet. הפעם תגלו האם מותר לשוטר לרשום לכם דו"ח מבלי שחבש כובע כנדרש

   

  פרקים קודמים:

   

   

  1. השוטר שרשם לי דו"ח היה בלי כובע, האם זו סיבה לביטול הדו"ח, האם אי חבישת כובע על-ידי שוטר, היא סיבה לזכות אותי מאי ציות להוראת שוטר?

  אין שום קשר ועדיף לא לטעון את הטענה לגבי הכובע במקרה של הדו"ח. עם זאת, שוטר שלא חבש כובע מקשה על זיהויו. בית המשפט עשוי לקבל את הטענה.

   

  2. רישיוני נשלל למספר שנים, ובינתיים נולדו לי תאומים ולאשתי אין רישיון. חשבתי להגיש חנינה, אבל סיפרו לי שמותר לבקש זאת רק פעם אחת בחיים. האמנם?

  אין לכך כמובן שחר. אין הגבלה במספר בקשות החנינה שניתן להגיש.

   

  3. השוטר טוען כי נכנסתי לצומת באור אדום, אני טוען שבירוק. למי צפוי השופט להאמין?

  במצב של מילה שלך מול מילה של שוטר, השופט יאמין לשוטר. עם זאת, אם יתעורר ספק בדבר העבירה, למשל ספק שיעלה מתצלומים שהבאת או הקלטה כלשהי, בית המשפט בהחלט עשוי להשתכנע.

   

  4. עמדתי בעצור והתחלתי לנוע, ומיד הייתי מעורב בתאונה. מאשימים אותי באי-מתן זכות קדימה. מדוע, הרי עצרתי קודם.

  אמנם עצרת, אך לאחר מכן, כשנכנסת לצומת, הפרת כנראה זכות קדימה של נהג אחר. אם אמנם עצרת, הייתה לך שהות להבחין ברכב מתקרב. טענתך כאן עשויה לשמש כנגדך דווקא.

   

  5. רישיוני נפסל לשלושה חודשים, אך לא יכולתי להפקידו מאחר שהוא אבד. כשביקשתי לקבל רישיון חדש בתום הפסילה, נאמר לי במשרד הרישוי כי אני עדיין פסול, שכן לא הפקדתי את רישיוני. יש בזה היגיון?

  אכן, בעיה. אם אין בידך רישיון נהיגה בתוקף, עליך לקבל אישור מרשות הרישוי לגבי מצב הרישיון שלך, ולחתום על תצהיר ולהפקיד את הטפסים במזכירות, על מנת שתקופת הפסילה תיחשב כפעילה.

   

  6. שוטר האשים אותי שדיברתי בטלפון, אלא שרק החזקתי בו כדי לראות מי התקשר. יש לי גם אישור מחברת הטלפונים שלא התקיימה שיחה. נכון שאזוכה?

  לא נכון. גם אחיזת הטלפון מהווה עבירה.

   

  7. הרכב שלפני בלם לפתע למרות שהרמזור היה ירוק, ופגעתי בו. כיצד אני יכול להיות אשם במקרה כזה?

  נהג צריך לשמור על מרחק המאפשר עצירה למניעת תאונה בכל עת. כולל לקחת בחשבון שהנהג שלפניו ייעצר ללא סיבה נראית לעין.

   

  8. התהפכתי עם הרכב על כביש מוצף בסיבוב פתאומי. האם יכולים להאשים אותי בהתרשלות גם בתנאי נהיגה כאלה?

  אם התהפכת, התרשלת. אגב, רכב אינו מתהפך בכביש רטוב או חלק משום סיבה, אם אינו פוגע בדבר מה שמוציא אותו משיווי משקל. אחרת הוא רק יחליק.

   

  9. התייצבתי להודיע שהייתי מעורב בתאונה עצמית, כדי לקבל אישור לטובת הביטוח. לבסוף האשימו אותי בגרימת תאונה. האם זה אפשרי?

  אם היית מעורב בתאונה, אפילו עצמית, יש מקום להעמיד אותך לדין על נהיגה פרועה-לא אחראית-מסוכנת וכו', אפילו אם רק אתה נפגעת.

   

  10. נגרם לי שבר בתאונה, ולכן אני זקוק לרכב לצורך ניידות. התובע אמר שיבקש מהשופט לפסול את רישיוני לשלושה חודשים לפחות, עקב הנזק שגרמתי. מה ההיגיון בכך?

  גם אם אתה היחיד שנפגע, יש בכך היגיון. עם זאת, השופט עשוי להתחשב בך. כיוון שנפצעת בתאונה ואתה זקוק לרכב לצורך ניידות, אין הצדקה שתענש פעמיים.

   

  הכותב הוא מומחה המשפט של ynet

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שאלות ותשובות
  צילום: index open
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים