שתף קטע נבחר

צפירה, שביתה וכדורגל: הערבים מציינים יום הנכבה

הערבים יציינו היום את יום הנכבה - ה"אסון" שבהקמת מדינת ישראל. ברמאללה יצעדו מקבר ערפאת, בישראל יושבתו בתי הספר, ובמדינות ערב למדו את לקח הדמים של השנה שעברה ויוותרו על הצעדות לגבול. וגם: כמה פלסטינים יש בעולם?

ברחבי העולם הערבי, בשטחים הפלסטיניים וגם בתוך תחומי מדינת ישראל, יציינו היום (ג') את "יום הנכבה". הנכבה - "אסון" בערבית - מצוינת מדי שנה ב-15 במאי, סמל למה שהפלסטינים מגדירים כיום אסונם עם הקמת מדינת ישראל ב-14 במאי 1948.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

הפלסטינים יציינו את יום הנכבה באירועים שונים בגדה המערבית וברצועת עזה. העצרת המרכזית תיערך בצהריים בכיכר יאסר ערפאת ברמאללה, וצפויים להגיע אליה אלפי בני אדם. לפני כן תצא תהלוכה מקברו של ערפאת, סמוך למוקטעה ברמאללה, והיא תגיע לכיכר. בשעה 12:00 בדיוק תישמע צפירת זיכרון, והפלסטינים יעמדו דקת דומייה.

 

יום הנכבה בשטחים בשנה שעברה. והשנה: טורניר כדורגל (צילום: עיסם רימאווי זום אאוט הפקות) (צילום: עיסם רימאווי זום אאוט הפקות)
יום הנכבה בשטחים בשנה שעברה. והשנה: טורניר כדורגל(צילום: עיסם רימאווי זום אאוט הפקות)

 

גם ברצועת עזה תתקיים תהלוכה, שבה ישתתפו אנשי כל הפלגים הפלסטיניים. היא תצא ממרכז העיר עזה לעבר מטה האו"ם בעיר, והפלגים סיכמו שכדי להימנע מחיכוכים פנימיים יונף בתהלוכה רק הדגל הפלסטיני ולא דגלי התנועות השונות. התאחדות הכדורגל הפלסטינית, שבראשה עומד ג'יבריל רג'וב, החלה אמש לקיים טורניר כדורגל בינלאומי תחת הכותרת "מהנכבה למדינה", ומשתתפות בו נבחרות כדורגל ערביות ואסיאתיות שונות.

 

לרגל יום הנכבה פרסם מכון המחקר הלאומי למחקרים של אש"ף דו"ח על מספר הפלסטינים בעולם. לפי הדו"ח, בשנת 2011 עמד מספרם של הפלסטינים על 11.2 מיליון בני אדם. 4.2 מיליון מתוכם חיים בגדה המערבית וברצועת עזה, ו-1.37 מיליון בתוך הקו הירוק. במדינות ערב חיים חמישה מיליון פליטים ובשאר העולם מעט יותר מ-630 אלף. לפי הנתונים, 50% מהפלסטינים חיים מחוץ לגדה המערבית, רצועת עזה וישראל.

 

סורים פורצים לישראל בשנה שעברה. השנה הם יוותרו על זה? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סורים פורצים לישראל בשנה שעברה. השנה הם יוותרו על זה?(צילום: רויטרס)

 

ובישראל, ועדת המעקב של המגזר הערבי הכריזה על שביתה כללית היום לרגל יום הנכבה. השביתה תכלול את כל בתי העסק ומוסדות החינוך. חברי המפלגות הערביות וגופים חברתיים ודתיים תכננו לקיים באזור אום אל-פחם מ-14:00 בצהריים עד 19:00 בערב כינוס למען האסירים הפלסטינים הכלואים בישראל, אולם בינתיים נמסרה הודעה על הפסקת שביתת הרעב שלהם. בצומת הראשי של הכפר איכסל תיערך ב-11:00 הפגנה לרגל יום הנכבה.

 

כיכר תחריר למען הפלסטינים

ראש ועדת המעקב, מוחמד זידאן, אמר ל-ynet: "אני מקווה שהיום יעבור בשקט וללא בעיות, וקורא לציבור הערבי לכבד את השביתה כדי שנכבד את הנכבה ואת האסירים הביטחוניים. אנחנו דורשים מהמשטרה להתרחק מהמקום שבו נתייצב, כי המצב רגיש מאוד והנוכחות שלה במקום עלולה להביא להתנגשות, דבר שאנחנו לא רוצים בו". אתמול צוין יום הנכבה בישראל בין השאר ב"אירוע זיכרון" שערכו פעילי שמאל וערבים באוניברסיטת תל-אביב, אירוע שעורר מחאה של מאות מפגינים מנגד.

 

בשנה שעברה נערכו ביום הנכבה צעדות המוניות ממדינות ערב לעבר ישראל, והן הביאו לעימותים שבהם נהרגו ונפצעו חלק מהצועדים. על סמך הדיווחים בתקשורת הערבית, נראה כי הפעם לא ייערכו צעדות דומות.

 

מפגינים מול אירוע הזיכרון ל"נכבה" באוניברסיטת ת"א (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
מפגינים מול אירוע הזיכרון ל"נכבה" באוניברסיטת ת"א(צילום: עופר עמרם)

 

בלבנון נערכו כבר בתחילת השבוע כמה הפגנות במחנות הפליטים לציון יום הנכבה ולהזדהות עם האסירים הפלסטינים. ההנהגה המדינית של אש"ף בלבנון קראה בישיבתה בשגרירות הפלסטינית במדינה לציבור להשתתף בהפגנות ובתהלוכות לרגל היום הסמלי, וביקשה מתושבי מחנות הפליטים להניף דגלים שחורים ודגלי פלסטין על גגותיהם של מוסדות אש"ף ומשרדיו. היא הכריזה על יום הנכבה כ"יום זעם".

 

בירדן מתכננת תנועת "האחים המוסלמים" כמה פעילויות לרגל יום הנכבה. בין השאר תיערך בעמאן עצרת שבמהלכה יישא

דברים המפקח הכללי של האחים המוסלמים, הימאם סעיד. ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, יישא דברים דרך הטלפון.

 

במצרים מתוכננת תהלוכה המונית בכיכר א-תחריר בקהיר אחרי תפילת הצהריים. איימן עאמר, המתאם של חלק מארגוני המהפכה במצרים, אמר כי היום לציון הנכבה מתקיים על רקע הניצחונות של "האביב הערבי" אשר מדגיש את השחרור "הפנימי והחיצוני" של העמים.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו אלאור לוי, רועי קייס וחסן שעלאן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יום הנכבה 2011. ברמאללה יעמדו בצפירה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים